mir
Reprezentace
Začít diskusi (0)

Přestože se vědělo, že Švédové poskládali na Karjalu super silný tým, hráči ani trenéři takový severský fičák asi nečekali. „Těžko se to hodnotí po porážce 2:6. Je vysoká a bohužel odpovídá i síle mužstev,“ pravil zklamaně kouč Vladimír Vůjtek, pro nějž to byla drsná premiéra. Po Slavomíru Lenerovi se stal druhým trenérem reprezentace, jenž si na úvod angažmá připsal porážku. Ostatní měli větší štěstí…

Po takovém začátku jste asi netoužili, v čase 4:02 to bylo z českého pohledu 0:2…
„Špatně jsme začali dvěma oslabeními, neudrželi jsme je a dostali dva góly. Od toho se odvíjel celý zápas. Přitom jsme si říkali, že nebudeme dělat fauly, protože jsou silní na přesilovkách. První jsme drželi minutu a 45 sekund, už to vypadalo, že to udržíme. Bohužel to tam spadlo. Pak hned druhé vyloučení a padlo to tam. Začít se Švédy v páté minutě 0:2, to už se s nimi těžko hraje. Myslím, že v druhé třetině jsme hráli dobře, daleko lépe než v první. Přestříleli jsme Švédy, ale bohužel góly zase dávali oni.“

Co jste se s tím snažil změnit?
Druhou třetinu jsme zlepšili hru, byli jsme více než vyrovnaným soupeřem. Zvedli jsme pohyb, ale koncovka nebyla naší silnou stránkou. Švédové utekli na čtyři nula, což sice neodpovídalo poměru sil, ale skóre platilo. Byl jsem zklamaný, že jsme dostali tak rychle góly a vůbec, že k tomu došlo.“

V poslední třetině se vám konečně podařilo skórovat, ale Švédové měli vždy odpověď…
„V poslední třetině už jsme hráli trošku chaoticky. Moc jsme to otevřeli, Švédové nám chodili hodně do otevřené obrany a mohli dát více gólů.“

Nakolik vás zklamal pohled na kostrbatou českou rozehrávku, na ztracené puky, na fakt, že hráči nebyli dostatečně silní na puku a že je v nepravý čas spíš předržovali?
„Samozřejmě tam byly nedostatky. Myslím, že nejsme tak hokejoví, jako byli Švédové. Mají možná nejsilnější mančaft, bylo to vidět na rozehrávce. Byli v ní rychlejší. Hlavně v přesilových hrách, kdy nás dvě minuty nepustili k puku a drželi nás ve třetině.“

První české přesilovky také nebyly bůhvíjaké. Co vám chybělo?
„My jsme je nacvičovali snad dvacet minut, nebyl na to čas. Vyčítám hráčům, že hrajeme strašně dlouho každý s pukem. To byl rozdíl se Švédy, kteří si to rychle strkali, rychle si to dávali a využili každou možnost ke střele. Rychlý pohyb s pukem tam není.“

Na druhou stranu jste si přesilovky poctivě vybojovali zlepšeným pohybem. Říkáte si, aspoň něco?
„Měli jsme druhou třetinu dobrou, jak jsem řekl. Do té doby jsme byli zakřiknutí, čekali jsme, co s námi udělají. Škoda, že jsme to nezúročili góly.“

Na poslední chvíli nastoupil Milan Gulaš namísto zraněného Daniela Přibyla. Kdy přišel k újmě?
„Přibyl se zranil ráno, má svalové zranění a bohužel skončil na turnaji. Kvapil se zranil na konci první třetiny po faulu na jeho koleno. Šel tam Hruška, dal gól, nehrál špatně, může být spokojený. A my taky s jeho výkonem za třetinu a něco.“

Bylo na některých extraligových hráčích vidět, že takový kalup na ledě prožívají možná prvně v životě?
„Někteří těžko zachytí tak vysoké tempo. Zvýšit o tolik extraligové obrátky po dvou dnech, to není možné.“

Premiéry trenérů u národního týmu
Ivan Hlinka (43 let)
ČESKO-Rusko 6:1
Globen Cup, Stockholm – 11. února 1993

Luděk Bukač (59 let)
ČESKO-Německo 3:2
Příprava, Liberec – 27. srpna 1994

Josef Augusta (53 let)
ČESKO-Rusko 6:2
Švédské hry, Stockholm – 8. února 2000

Slavomír Lener (47 let)
ČESKO-Rusko 2:5
příprava, Brno – 3. září 2002

Vladimír Růžička (41 let)
ČESKO-Finsko 1:1
příprava, Praha – 23. srpna 2004

Alois Hadamczik (53 let)
ČESKO-Finsko 2:1n
ČP Cup, Liberec – 1. září 2005

Vladimír Vůjtek (68 let)
Švédsko-ČESKO 6:2
Karjala Cup, Örnsköldsvik – 5. listopadu 2015

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů