Historie Světového poháru v ledním hokeji

Všechny týmy už znají podobu svých dresů pro Světový pohár
Josef Jandač nominoval na Světový pohár
Josef Jandač nominoval na Světový pohár
Čeští hokejisté budou na Světovém poháru druhým nejchudším týmem.
4
Fotogalerie
tsch
Světový pohár

Světový pohár vznikl v roce 1976, původně jako Kanadský pohár. Pod názvem Světový pohár se hokejový turnaj uskutečnil v roce 1996 (poprvé) a v roce 2004 a 2016.

Teprve v 70. letech se začala psát historie Světového poháru. Protože profesionální hokejisté z NHL nemohli hrát na Olympijských hrách, napadlo tehdejšího šéfa hráčské asociace Alana Eaglesona uspořádat vlastní soutěž. Mezinárodní hokejové federaci se Světový pohár nezdál a po protestech tedy soutěž vznikla jako Kanadský pohár.

Kanadský pohár

Kanadský pohár se konal celkem pětkrát a velmi nepravidelně. V roce 1976 se uskutečnil ten úplně první a odehrál se v Montréalu, Torontu, Philadelphii, Winnipegu, Ottavě a Quebecku. Zúčastnili se ho týmy Kanady, Československa, Sovětského svazu, Švédska, USA a Finska. fenálovém zápasu se utkala Kanada s Československem, které prohrálo po prodloužení 5:4. Zlato tedy brala Kanada, stříbro Československo a bronz SSSR.

Další ročníky Kanadského poháru se uskutečnil v roce 1981. Odehrál se v menším počtu měst (Montréal, Winnipeg, Ottawa, Edmonton) a také už se už neudělovalo třetí místo. Vítězové tedy byli jen zlatý Sovětský svaz a stříbrná Kanada.

Soutěž se jako Kanadský pohár odehrála ještě třikrát:

Roku 1984 ve městech Halifax, Montéal, Calgary, Edmonton, Vancouver, Buffalo, London, vítězný týmem se stala Kanada, stříbro si odvezlo Švédsko. V roce 1987 ve městech Calgary, Hamilton, Regina Halifax, Montréal, Sydney v Novém Skotsku, zlato brala Kanada a stříbro SSSR. Posledním rokem Kanadského poháru byl rok 1991. Hrálo se v Torontu, Hamiltonu, Montéalu, Ottawě, Quebecku, Saskatoonu, Chicagu, Detroitu a Pittsburghu. Zlatá byla opět Kanada a stříbrní USA.

Světový pohár

Poprvé se uskutečnil v roce 1996 a oproti Kanadskému poháru znamenal několik novinek. Účastníci hráli po skupinách utkání v Evropě (Stockohlm, Helsinky, Praha, Garmisch-Partenkirchen) i v Severní Americe (Ottawa, Philadelphie, Montréal, Vancouver, New York. Vyřazovací část turnaje pak proběhla zase jen v Severní Americe. Vítězství v prvním Světovém poháru si připsal tým USA, druzí byli hráči Kanady.

Po velké pauze se další Světový pohár uskutečnil v roce 2004. V Evropě v Kolíně nad Rýnem, Stockholmu, Helsinkách a Praze. V Severní Americe v Saint Paulu, Torontu a Montréalu. Ve Finále se nakonec rozhodlo o vítězství Kanady a druhé místo připadlo Finsku.

Světový pohár v roce 2016

Výjimečnost tohoto ročníku je v postavených týmech i místě konání.

Poprvé se ve hře objevuje výběr Severní Ameriky a výběr Evropy. Osmičku doplnila Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Finsko a Česká republika.

Zápasy tohoto Světového poháru poprvé zaštítilo jediné město a jediný stadion a to Air Canada Centre v kanadském Torontu, který má kapacitu 18 819 diváků.

Turnaj má specifický herní systém a především vychází z pravidel NHL, která je také pořadatelem. Týmy jsou rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin a utká se vždy každý s každým, pak už klasicky následuje play-off.

 

Doporučujeme

Články z jiných titulů