Viceprezident APK Blažek: 160 milionů je adekvátní částka

ROZHOVOR | Po rezignaci prezidenta Ctibora Jecha je teď faktickým šéfem extraligového souboru. Ladislav Blažek, jinak slávistický manažer a spolumajitel, v rozhovoru pro Sport vysvětluje, proč APK vypověděla smlouvu s českým svazem a hledá nového marketingového partnera. „160 milionů, které bychom požadovali, je reálná částka,“ říká někdejší gólman.
Dlouho mlčeli. Představitelé klubů veřejně nevysvětlovali své kroky, které zahrnují i představy o uzavření elitní ligy. Proto se zvedla vlna negativních reakcí.
„Měli jsme některé věci lépe komunikovat, to je pravda,“ připouští Ladislav Blažek, viceprezident Asociace profesionálních klubů (APK). Tedy orgánu, jenž řídí extraligu.
Co říkáte aktuální zjitřené atmosféře?
„Jsem z toho trochu smutný, zaznívá spousta zkreslených názorů a nikomu to neprospívá.“
Teď tedy můžete vysvětlit pohled většiny klubů. Co je to hlavní, o co vám jde?
„Chceme především vyhlásit výběrové řízení na nového marketingového partnera, protože máme pocit, že nedostáváme za to, co nabízíme, dost. Proto jsme vypsali transparentní veřejnou obchodní soutěž, abychom ohodnotili náš produkt a zjistili, jakou má hodnotu. A myslíme si, že částka 160 milionů za marketingová práva je odpovídající. Ale pozor, v ní je zahrnuta i částka na servisní činnost – na rozhodčí, na aparát APK a podobně. Což by činilo zhruba 20 milionů.“
Firma BPA doteď dávala sto milionů, není vámi požadovaná cifra přemrštěná?
„To si nemyslíme, konzultovali jsme to mezi sebou v APK dlouho. Podle nás hodnota našich reklamních ploch, včetně mediálních práv, se pohybuje v této výši.“
Už evidujete nějakého konkrétního zájemce?
„Ještě před startem konkurzu se přihlásila jedna firma, kterou bych nerad jmenoval. Teď se mohou shromažďovat další nabídky, může se jednat o české, ale i zahraniční marketingové společnosti.“
Myslíte si, že ve složité ekonomické době bude hodně takových podnikatelských subjektů?
„Může se samozřejmě stát, že se nikdo nepřihlásí, protože se bude ta částka někomu zdát přemrštěná. Ale proto jsme výběrové řízení vyhlásili s předstihem, stávající kontrakt firmě BPA vyprší v dubnu roku 2013. Abychom měli dost času. A aby naopak případný zájemce měl dost prostoru se na to připravit. S obchodní soutěží nám pomáhá společnost KPMG, uznávaný finanční poradce. Ale pozor, chci říct, že to není nic proti BPA. Naopak. Kdyby byl náš dosavadní marketingový partner ochotný požadovanou částku zajistit, byl bych rád, kdyby se do tendru zapojil. Má s tím zkušenosti, má náskok. Ale představitelé BPA už bohužel deklarovali, že se do toho nepřihlásí. Škoda.“
BPA teď extralize neplatí, podle zdrojů Sportu se jedná o dlužnou částku 35 milionů. Jak moc je situace vyhrocená?
„Nechci mluvit o konkrétní cifře, kluby ale ve svých rozpočtech počítají s pravidelnými splátkami dle smlouvy, dvě měsíční splátky teď chybí. Ale zase chápu, že je to bohužel v dnešní společnosti běžný jev. Pro nás kluby je to problém, je honička díry zalepit. Je pravda, že skluz ze strany BPA není první, ale zase je třeba říct, že vždy k nám ty peníze nakonec doputovaly.“
Ale napjaté vztahy mezi extraligou a BPA se nedají popřít... Neuvažovali jste i tom, že byste kvůli nesplácení vypověděli okamžitě smlouvu s touto firmou?
„Tohle je hodně diskutovaná otázka mezi kluby, zaznívají i takové radikální názory. Ale to je jenom krajní řešení. V tom případě už by to byla válka a my válčit nechceme. Jestli chceme, aby BPA plnila smlouva, musí ji plnit i všechny kluby.“
Jak vůbec jako APK vycházíte teď s Antonínem Charouzem, majitelem BPA?
„Mluvili jsme s ním spolu s dalšími kolegy z představenstva APK v poslední době několikrát a nemyslím si, že by se to přenášelo do osobní roviny.“
Při kuloárních debatách s představiteli klubů zaznívají i nářky, že Charouz část peněz, které by měly putovat hokeji, dává na úkor toho do motoristické kariéry svého syna, jenž se pokouší dostat do F1.
(povzdychne si) „To je ta česká povaha. Spekulace, spekulace...“
Jenže zaznívají i právě od představitelů klubů.
„Všichni víme, že motorismus je drahý sport, takže tahle myšlenka se nabízí. Ale tím to končí. Nechci spekulovat. Je čistě věc pana Charouze, co dělá s penězi, které vydělá. To je každého věc.“
Celkově je zvířená situace v českém hokeji, podle informací Sportu to souvisí i s červnovou volbou prezidenta svazu. Je to tak i podle vás?
„V každé společnosti je nervozita, kdykoliv se blíží parlamentní nebo prezidentské volby. Bohužel to tak je.“
Proč jste vůbec tak kvapně jakožto APK vypověděli smlouvu s českým hokejovým svazem?
„Je pravda, že jsme tento krok dostatečně nevysvětlili veřejnosti, ani jsme to předem neoznámili přímo svazovému šéfovi Tomáši Královi. Možná jsme si všechno měli rozmyslet dřív a konzultovat to. Vypověděli jsme to narychlo a hekticky na konci prosince. Ale to bylo proto, že výpověď byla možná jen do konce roku s tím, že bude kontrakt platný do 31. května. Jinak by ale kontrakt automaticky platil nadcházející rok, což jsme nechtěli. Proto jsme k tomu přistoupili.“
Co přesně se vám na smlouvě nelíbí?
„Je zastaralá, měla by zohledňovat požadavky dnešní doby. Hlavně ve vztahu k reprezentaci.“
Dovedete si představit, že k dohodě na novém kontraktu nedojde a extraliga si založí vlastní ligu, která nebude spadat pod svaz?
„I tohle je jedna z variant. Ale to je tak krajní varianta, kterou já osobně neupřednostňuju. Radši bych uvítal smlouvu se svazem. Podle mě ji potřebuje jak svaz, tak i APK. Ve čtvrtek proběhla první schůzka mezi APK a svazem o možné nové podobě smlouvy. My jako APK jsme něco předložili, není to tak razantní návrh, o uzavření extraligy tam není ani slovo. Teď to probere výkonný výbor svazu, dá svůj protinávrh a budeme dále jednat.“
Jak moc je pro extraligu důležité téma jejího uzavření?
„Předně musím zdůraznit, že to není o plánech manažerů, ale majitelů klubů! Tady se pořád mluví o tom, že manažeři něco chtějí... Jenže to jsou majitelé. Manažeři jen tlumočí jejich stanoviska.“
A ta jsou jaká?
„O tom diskutujeme. Hlavní roli hraje ekonomika, v lize působí hráči, kteří jsou hrozně přeplácení. Nechceme nikoho usurpovat! Ale ekonomická stránka je prostě důležitá... Jako majitelé nemůžeme kluby přivést do krachu. To by byl konec českého hokeje. Druhá věc jsou mladí hráči. Vezměte si KHL – ta je uzavřená a týmy musí mít na soupisce dva hráče do dvaceti let. V našem případě to je čtrnáct klubů, tedy celkem 28 mladíků, kteří budou hrát pravidelně extraligu. Což bude pro celý český hokej velmi přínosné. Určitě nebudou jenom sedět, kdyby se uzavřela soutěž, mohou se mladí dávat do hry.“
Už jste diskutovali, jak přesně byste soutěž uzavřeli? Přijali byste někoho, kdo by splnil licenční podmínky a měl by dost finančních prostředků? Třeba Chomutov nebo Ústí?
„Je to předmětem jednání, ale proč ne? Proč se o tom nebavit? Ale je otázka, jestli je dost hráčů na 15 nebo 16 klubů... Je to všechno otázka diskuse. I uzavření má svá pro, nejenom proti. Tak proč se o tom nebavit a výhledově to na dva tři roky nezkusit?“
A co ta sportovní stránka?
„Vždyť přeci každý hokejista si hraje o svoje jméno, o svůj plat. Musí se snažit, aby dostal lepší smlouvu příště. Diskutujeme i o novém systému ligy, o divizích, o 12 účastnících play off. Prostě o všem možném, aby se liga zatraktivnila. A mohlo by se jednat i o tom, že pokud bychom dostali od nového marketingového partnera 160 milionů, tak sto milionů bychom rozdělili stejně mezi všechny kluby, ale o těch šedesát by se hrálo v play off. A to by byla finanční motivace jako hrom. Diskutuje se i o platových stropech, je to široké téma. Navíc bychom mohli přistoupit k systému farem, což by lize jen prospělo. A hlavně pro výchovu mladých kluků by to bylo přínosné.“