15. srpna 2013 • 17:59

Extraligoví hokejisté si založili odbory. Povede je kladenský Černošek

Autor: ,
Česká extraliga má hráčské odbory. Vede je Černošek (druhý zleva), v předsednictvu je i Markéta Haindlová
TOP VIDEA
Příbram - Jablonec: Nádherný gól Jakuba Považance! Příbram - Jablonec 0:6 Příbram - Jablonec: Nádherný gól Jakuba Považance! Příbram - Jablonec 0:6
Baník - Karviná: Fleišman se trefil ze standardky a srovnal na 1:1! Baník - Karviná: Fleišman se trefil ze standardky a srovnal na 1:1!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zájmy extraligových hráčů bude nově hájit nezisková organizace Česká asociace hokejistů (CAIHP), která chce být rovnocenným partnerem v jednání s Českým svazem ledního hokeje a Asociací profesionálních klubů. Předešlé dva pokusy o fungující hráčské odbory v tuzemsku ztroskotaly, ale za současný projekt se postavili všichni hráči nejvyšší soutěže."Je to pro nás hodně důležitý den, začíná nová éra a spuštění asociace je velkou nutností. Funguje všude v Evropě i na světě, u nás chyběla. Proto jsem se rozhodl s pomocí kolegů a kamarádů dát ji dohromady a rozjíždíme to," řekl předseda CAIHP Marek Černošek, obránce Kladna.

O služby asociace zaznamenal Černošek zájem při jednání s hráči ve všech klubech. "Důležité je, že všichni mají zájem. Byl strašák dvou předešlých pokusů, ale snažil jsem se všem vysvětlit, že to bylo nedůsledností lidí, kteří to dělali," doplnil Černošek.

CAIHP bude hájit zájmy hráčů po právní stránce, zajišťovat finanční servis pro případ jakýchkoliv problémů. "Asociace by měla fungovat tak, že pokryje problém s klubem, v profesním i osobním životě. Další věcí bude spolupráce s komerčními partnery, z něčeho budeme muset žít a sbírat prostředky na projekty, zatím hlavně pro děti."

Místopředsedkyní je Markéta Haindlová, která působí už v hráčské asociaci fotbalistů i v mezinárodní asociaci hokejových odborů WAIPU. "Ta se snaží stabilizovat sportovní právní prostředí, ať už jde o dopingové kontroly nebo standardní smlouvy mezi kluby a hráči," řekla Haindlová, která také neúspěšně kandidovala na post předsedkyně Fotbalové asociace ČR. Členy výkonného výboru CAIHP jsou pak Martin Ručinský, Jiří Vykoukal a Josef Voltr, ambasadorem Petr Nedvěd.

Ručinský, který strávil 16 let v NHL, projekt vítá. "Pamatuji si dva pokusy, bohužel ani jeden nebyl úspěšný, asi ani při tom hráči nebyli jednotní. Pustil se do toho Marek Černošek, jehož všichni známe. Je to výborná věc," prohlásil dvaačtyřicetiletý útočník, který se chystá na pokračovaná kariéry v Litvínově.

Věří, že hráči v tuzemsku budou mít brzy podobný servis jako nabízí v zámoří NHLPA. "Tam člověk věděl, že mu pomůže při jakémkoliv problému ať právnickém nebo zdravotním. Něco takového by mělo vzniknout tady. Do dneška zastání hráči neměli, jen svaz a APK diktovali tempo a pravidla. Hráči se musí stát rovnocenným členem. Je to v plenkách, bude se to nějak vyvíjet a snad to bude fungovat," dodal Ručinský.

Slávistický forvard Jaroslav Bednář po zkušenostech z NHL, ale i Finska, Ruska a Švýcarska také ví, že vznik fungující asociace byl nutností. "Ve Švýcarsku to mají stejně postavené jako v NHL, i v Rusku je to silná organizace, kde hráči drží při sobě. Cokoliv hráč potřebuje, tak je mu to poskytnuto," doplnil Bednář.

Za příklad ukázal, že po zavedení pravidla o nasazovaní mladých hráčů v extralize má spousta starších hráčů potíže sehnat angažmá a překážkou je pro ně nutnost zájemců zaplatit odstupné podle tabulkových hodnot. "Klub si to nemůže dovolit zaplatit. Je škoda, aby kluci, kterým není ani třicet, končili s hokejem," doplnil Bednář.

V nejbližší době chce CAIHP navázat spolupráci se svazem a APK. "Chceme, abychom se první rok bavili o tom, jaké jsou možnosti. A jednat o pozitivních změnách, jako jsou třeba ty tabulkové hodnoty, aby se uvolnily ruce hráčům i klubům," navázal Černošek. Chod asociace je zajištěn od partnerů, od druhého roku fungování budou členové platit příspěvky.

Dalším bodem mám být pomoc hráčům, kterým třeba kluby dluží na výplatách. "Když bude případ, jak byl Lukáš Pech, tak bude mít k dispozici právní zastoupení čtyřiadvacet hodin denně, bude mluvit nejen jeho jménem, ale i jménem celé asociace. Nebude to už řešit jen on se svým agentem," použil Černošek případ Pecha, který kvůli neuhrazeným závazkům klubu rozvázal smlouvu v Karlových Varech a pak zamířil do Sparty.

Černošek o projektu mluvil i s několika majiteli či zástupci klubů a měl kladné ohlasy. "První byl (majitel Kladna) Jarda Jágr, aby věděl, že něco připravuju. Souhlasil, aby v Česku něco takového vzniklo a fungovalo. Stejný názor měl i (majitel a kapitán Plzně) Martin Straka, sám to hráčům při jednání v kabině doporučil," dodal Černošek.

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga startuje v pátek 14. září. Na fanoušky čeká celkem 52 kol plus play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >> Současně se v hokejové extralize zavádí nová pravidla, jejich přehled najdete zde >>

Z V VP PP P Skóre B
1.  Mountfield 12 7 2 1 2 30:20 26
2.  Liberec 12 7 1 1 3 42:27 24
3.  Sparta 12 6 2 1 3 36:25 23
4.  Plzeň 11 5 2 2 2 37:22 21
5.  Olomouc 11 6 0 2 3 26:23 20
6.  Litvínov 11 6 1 0 4 28:25 20
7.  Brno 11 5 2 1 3 29:27 20
8.  Vítkovice 11 5 0 2 4 23:27 17
9.  Zlín 11 5 0 0 6 33:34 15
10.  Třinec 11 4 0 1 6 26:26 13
11.  Pardubice 12 3 2 0 7 27:40 13
12.  K. Vary 11 3 0 1 7 30:36 10
13.  Ml. Boleslav 11 3 0 0 8 23:37 9
14.  Chomutov 11 2 0 0 9 23:44 6


Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze