Polák balí kariéru: Ztratil jsem chuť do hokeje. A trpěl jsem už dost...

Hokejový obránce Roman Polák se rozhodl ve 36 letech ukončit aktivní kariéru. Potvrdily se tak informace iSport.cz, který o možném konci referoval už v minulém týdnu. Bývalý český reprezentant, který odehrál téměř 900 zápasů v NHL, působil naposledy ve Vítkovicích a byl kapitánem extraligového týmu.
„Těch motivů, proč jsem se rozhodl ukončit kariéru, bylo více. Ale tím hlavním asi je, že jsem ztratil chuť do hokeje. Nechci, aby to vyznělo špatně, ale hokej už mi z mého pohledu nevracel a nedával to, co jsem mu dával já po celou dobu, kdy jsem ho hrál,“ uvedl Polák na klubovém webu.
Ostravský rodák se do Vítkovic vrátil před dvěma lety ze zámoří a patřil mezi klíčové hráče ostravského klubu. V obou sezonách ale měl zdravotní problémy, což je další důvod, proč už v aktivní kariéře nechce pokračovat.
„Myslím, že jsem za svou kariéru už dost trpěl a nechci zase dál prožívat nové bolesti. Uvědomil jsem si, že mě hokej už nenaplňuje, jako kdysi. Dospěl jsem k závěru, že je čas to skončit. Radši teď, než abych to potom lámal přes koleno. Bylo by to pro mě horší a ani mé výkony už nebyly na odpovídající výši,“ řekl Polák.
Důrazný obránce nastupoval v NHL za St. Louis, Toronto, San Jose a Dallas. V elitní soutěži během 14 sezon odehrál 806 zápasů s bilancí 26 branek a 114 asistencí. V play off přidal čtyři asistence v 71 utkáních. Startoval na olympijských hrách ve Vancouveru 2010, Světovém poháru 2016 a dvakrát se představil na mistrovství světa.
V roce 2020 se rozhodl vrátit domů a dohodl se na spolupráci s Vítkovicemi, za které hrál před odchodem do zámoří. „Už tehdy jsem přemýšlel o konci kariéry. To, že jsem se domluvil ve Vítkovicích, mi kariéru prodloužilo. Jsem rád, že jsem tady ty dva roky mohl být a moc děkuji Vítkovicím za tu možnost. Být kapitánem bylo pro mě ctí,“ dodal Polák.
Ve Vítkovicích podepsal po svém příchodu tříletou smlouvu, vedení klubu mu ale bez problémů vyhovělo v žádosti o její předčasné ukončení. „Věřím, že si v budoucnu ještě sedneme a po Romanově, takzvané roční dovolené, se domluvíme na nějaké formě spolupráce u nás v klubu. Jménem celého klubu bych mu chtěl poděkovat za jeho výkony, bojovnost i profesionalitu,“ uvedl majitel klubu Aleš Pavlík.
Zprávy ze dne 1. září 2020
HOSTOVÁNÍ – Hokejový útočník Kryštof Hrabík, který působí od roku 2018 v zámoří, bude v úvodu sezony hrát v extraligovém Liberci. Dvacetiletého hráče na sever Čech uvolnilo vedení San Jose, s jehož farmou loni v říjnu podepsal kladenský odchovanec smlouvu. Hrabík oblékal dres týmu Tri-City Americans v juniorské WHL a v předešlém ročníku byl jeho kapitánem. Před odchodem do zámoří odehrál účastník juniorského mistrovství světa v letech 2018 a 2019 v extralize za Liberec 22 zápasů a připsal si jednu asistenci.
Krystof Hrabik has been loaned to Bílí Tygři Liberec of the Czech Extraliga.#AmsAlumnihttps://t.co/hJkwGxDf3r
— Tri-City Americans (@TCAmericans) August 31, 2020
Zprávy ze dne 7. srpna 2020
KONEC ZKOUŠKY – Nováček z Českých Budějovic začal se škrty v kádru. V Motoru nebudou působit obránce Marek Baránek a útočníci Pavel Klhůfek, Lukáš Vopelka a Malo Ville, kteří neuspěli na zkoušce. „Byla jasná domluva, že musí v přípravě přehrát hráče na svých pozicích, což se nestalo,“ uvedl na klubovém webu asistent trenéra Aleš Totter. S prvním týmem se už nebude připravovat ani čtveřice juniorů. V přípravě naopak zůstává 21letý brankář Jiří Patera, který v létě podepsal smlouvu s Vegas Golden Knights. „Vypadá to, že do USA poletí nejdříve v průběhu listopadu. Uvažujeme, že bychom si ho do té doby nechali, a je reálná šance, že by tu byl k dispozici i pro zápasy,“ dodal Totter.
Zprávy ze dne 20. července 2020
ZKOUŠKA - Nováček z Českých Budějovic se již naplno připravuje na novou sezonu v Tipsport extralize a kromě již podepsaných posil dá šanci i hráčům na zkoušku. Celkem by se přípravy mělo zúčastnit 42 hokejistů. Kromě již dříve představeného Lukáše Vopelky si smlouvu v Motoru pokusí vybojovat zkušený útočník Pavel Klhůfek, který minulou sezonu strávil v Košicích a bývalý litvínovský obránce Marek Baránek. Na try-out rovněž přišli z Francie dva bratři - útočníci Malo a Gabin Ville. Oba sourozenci dostanou od trenéra Václava Prospala prostor ukázat se. Pětadvacetiletý Malo přichází na jih Čech z rodného Chamonix. O tři roky mladší Gabin strávil poslední dvě sezony ve druhé nejvyšší finské soutěži.
Od pondělí jdou hráči na led. Kromě těch podepsaných nebudou chybět ani borci na zkoušku a na ledě se předvedou i ti, kteří hráli v zámořských juniorkách. Kdo je mezi 42 hráči v přípravě? 📜https://t.co/0v7hnZlziepic.twitter.com/uSojwisetb
— ČEZ Motor ČB (@HC_Motor) July 16, 2020