Autor: Patrik Czepiec, ČTK
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

I takové dny jsou, kdy rána za ranou… V Olomouci by po nedělní extralize mohli vyprávět. Hanáci hostům z Hradce ve své „plecharéně“ přednášeli o produktivitě, po 40 minutách vedli jasně 4:0. Hotový zápas, řeknete si, zbývá jen dohrát. Jenže na startu třetí části se do křížku dostali útočníci Jiří Ondrušek a Radovan Pavlík a jako by upustili zápalku nad balíčkem bouchacích kuliček. Rozhodčí v poslední části vyměřili 72 trestných minut, diváci přihlíželi pěti rvačkám. Hotová bitva na moravském poli.

Domácí asistent trenéra Boris Žabka, během aktivní hráčské kariéry sám považovaný za velkého tvrďáka, měl o motivu šarvátek jasno. „My jsme své šance proměnili, soupeři se to nepodařilo a byl z toho frustrovaný. K tomu asi není potřeba nic víc říkat,“ rýpnul si v hodnocení po zápase, který jeho svěřenci ovládli poměrem 5:0.

Hradec přitom velké obraty umí. Když na počátku listopadu doma přetlačil Kladno v přestřelce 8:7, stáhnul tříbrankové manko v posledních čtyřech minutách základní hrací doby. Jenže na severu Moravy Mountfieldu postupně odpadávala ofenzivní síla. Bratři Klímové, Christophe Lalancette, Oliver Okuliar – ti všichni zahodili rukavice.

Mužstva si měla vzájemně co říct už před přestávkou, ale saze bouchly až ve třetí třetině. Nejprve neudržel chladnou hlavu Kelly Klíma. Po tlačenici u branky ostře seřezal Lukáše Nahodila, při odchodu na trestnou lavici na svého soka několikrát zakřičel.

Zámořskou náturu následně nezapřel ani bratr hradeckého útočníka Kevin, když se popasoval s Michalem Kuncem, pětiminutové tresty při tom schytali i Lalancette a Silvester Kusko. Třetí hromadnou konfrontaci zapříčinil zákrok olomouckého Lukáše Mareše, který tvrdě přišpendlil Radka Pilaře k mantinelu. Role mstitelů se zhostili Oliver Okuliar a Petr Kalina, svého parťáka srdnatě bránili domácí David Škůrek s Janem Bambulou.

„Hodně slušné! To jsem nezažil ani v Kanadě, ale někdy to tak prostě je,“ žasnul útočník Karel Plášek, čerstvá akvizice Mory, za níž nastoupil po návratu z AHL potřetí. Stihl i svou třetí asistenci u rozhodujícího gólu Jakuba Navrátila.

SESTŘIH: Olomouc - Mountfield HK 5:0. Mora nadělila Hradci bůra, řádila první formace

K olomoucké radosti velmi přispěl také gólman Jan Lukáš. V brankovišti se musel otáčet, celkově zvládl 31 zásahů a vychytal třetí čisté konto v sezoně. Ve srovnání s brankářem hostů Janem Růžičkou musela devětadvacetiletá opora Moravanů počítat o sedm střeleckých pokusů navíc.

„Za mě rozhodl,“ neskrýval Plášek. „Podržel nás neskutečně, musíme mu poděkovat, protože tento zápas jde jednoznačně za ním.“

Moc důvodů k vděčnosti naopak neshledal trenérský štáb Tomáše Martince. „Ve třetí třetině už to bylo vyhrocené, hráči byli podráždění, leží na nich deka. Prohrávali jsme 0:4, tak jsme to chtěli nakopnout. Měli bychom se nad sebou zamyslet. Neděláme dobře ty malé věci: neblokujeme střely a všechna nahození nám projdou až k brance,“ lamentoval asistující kouč Mountfieldu HK Petr Svoboda.

Východočechy sráží nevyrovnané výkony. A tak zatímco Olomouc zvítězila potřetí z posledních čtyř duelů a upevnila si postavení na třetím místě tabulky, Hradec se propadl na devátou příčku. Sérii dvou vítězství v řadě nezažil v nejvyšší soutěži od poloviny října.

HC Olomouc Vše o klubu ZDE Mountfield HK Vše o klubu ZDE

Domácí: 11:27. Navrátil, 24:59. Olesz, 31:51. Ondrušek, 32:56. J. Káňa, 58:33. Knotek

Hosté:

Domácí: Lukáš (Jak. Sedláček) – Ondrušek (C), Dujsík, Mareš, Škůrek, T. Černý, Švrček, Řezníček – J. Káňa, Knotek (A), Bambula – Kusko, Nahodil, Olesz – Plášek ml., Kunc, Navrátil – Menšík, Anděl, Rutar.

Hosté: J. Růžička (Kiviaho) – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Pilař, F. Pavlík (C), Marcel – Kev. Klíma, Lalancette, Jergl – Zachar, Lev (A), Doležal – Okuliar, Cingel, Kel. Klíma – R. Pavlík, Štohanzl, Pajer.