Mandát hattrickem složil Plzeň, lídr vede už o 11 bodů. Motor je šestý

6
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Nejdojemnější rozhovor. Šampion Adámek propukl v pláč: Mně se splnila všechna přání

One man show vylepšila pozici lídra. Hokejisté vedoucích Pardubic v dohrávce 32. kola Tipsport extraligy porazili Plzeň na svém ledě 3:1 a na druhou Spartu mají po desáté výhře v řadě náskok už 11 bodů. O všechny tři góly, z nichž dva byly jako přes kopírák, se postaral útočník Jan Mandát. České Budějovice po povedeném obratu ve druhé třetině zvítězily 2:1 ve Vítkovicích a dostávají se na šestou místo tabulky namísto brněnské Komety.

Koláček dokonal obrat v Ostravě

S nástupem mohli být Vítkovičtí spokojeni. Z počáteční aktivity vymačkali vedoucí gól, o který se postaral v šesté minutě po průniku z levého křídla Roberts Bukarts. Domácí na tom mohli být ještě lépe, to by však v 10. minutě nesměl Claireaux po přihrávce krajana Auvitua zblízka minout prázdnou branku.

Jihočeši také měli hlavně zásluhou čtvrté Koláčkovy řady nebezpečné situace, ale prosazovat se začali až ve druhé třetině. I bez svého zraněného nejproduktivnějšího hráče Gulaše se jim podařilo skóre obrátit.

Ihned po návratu ze šaten hosté dokázali účinně zakombinovat v útočném pásmu a Harris akci zakončil dorážkou z brankoviště. Poté svou možnost spálil Valský, ale v 32. minutě po kontru do rozhozené domácí defenzívy Koláček švihem poslal hosty do vedení.

Vítkovice se v závěru všemožně snažily alespoň vyrovnat. Měly více ze hry a dostávaly se i do šancí, ale Strmeň kryl ve 46. minutě střelu Chlána z brankoviště a nejdůležitější zákrok vytáhl v 59. minutě proti Zdráhalovi, který v přesilovce prosvištěl kluzištěm a až v koncovce ztroskotal na brankáři hostů. Ani při hře bez gólmana už se však Ostravanům vyrovnat nepovedlo.

Ohlasy trenérů

Pavel Trnka (Vítkovice): „První třetina nebyla z naší strany ideální, ale i když nás soupeř dostával pod tlak, přesto jsme ji dokázali vyhrát. Ve druhé a třetí třetině to nebylo z naší strany úplně špatné. Nechceme však chodit do zakončení, nechceme chodit do prostoru, kde to bolí, to je před branku, a to nás momentálně limituje. Tomáš Vondráček se dnes loučí s týmem a vrací se do Pardubic.“

Ladislav Čihák (České Budějovice): „Moc si ceníme toho, že jsme dnes získali tři body. I přesto, že jsme po první třetině prohrávali, tak první dvě třetiny v našem podání nebyly špatné. Ve druhé třetině se nám povedl obrat. Za stavu 2:1 jsme šli do třetí třetiny s tím, že budeme hrát aktivně. Bohužel se nám to nepodařilo a hodně mi to připomínalo náš zápas s Olomoucí, kdy jsme taky 2:1 vedli a 18 sekund před koncem o to přišli. Musíme se poučit z těch třetích třetin. Milan Gulaš se před zápasem necítil. Byl sice na rozbruslení, ale nemělo smysl riskovat.“

Domácí: 05:12. Ro. Bukarts

Hosté: 20:48. Harris, 31:37. Koláček

Domácí: Klimeš (Machovský) – Percy, Grman, Mikuš (A), L. Kovář, Auvitu, Prčík, R. Jeřábek – Vondráček, Chlán, Lakatoš (C) – Fridrich, Barinka, P. Zdráhal – Ro. Bukarts, Krieger, Peterek – Kalus, Claireaux, Kotala.

Hosté: Strmeň (Hrachovina) – Štencel, Vráblík, Doudera (A), Kachyňa, Gulaši (C), Hovorka, Štich – Ordoš, Kondelík, F. Přikryl – M. Beránek, Harris, Kubík (A) – Vopelka, Hanzl, Valský – Chlubna, Koláček, Toman.

R. Šír, R. Hradil – V. Lederer, P. Blažek

Ostravar aréna, Ostrava

3 511 diváků

Mandátova palba jako přes kopírák

V pardubické sestavě se objevil útočník Tomáš Urban, kterému skončilo hostování v Litvínově. První možnost ke skórování se naskytla Plzni, ale po střele Zámorského se jeho spoluhráčům nepovedlo zakončit.

Do vedení tak šli v páté minutě Pardubičtí, když Poulíček vyhrál buly a pohotová střela Mandáta z první se zastavila až v plzeňské brance. Ještě v první třetině mohl zvýšit náskok Hyka, který střílel jen do pozorného brankáře Hlavaje. Hosté si přenesli větší část přesilovky do druhé třetiny, ale výhodu nevyužili.

Ve druhém dějství byli střelecky aktivnější hráči Pardubic, k čemuž přispěla i plzeňská vyloučení. V přesilovce se nadvakrát zkoušel prosadit Radil, ale neuspěl. V dalším průběhu si Východočeši zahráli i 24 sekund v pěti proti třem, jenže bez gólového zakončení. Až při hře v plném počtu hráčů se usadili v útočném pásmu i hosté, série přihrávek k přesnému zakončení nevedla.

Plzni to vyšlo hned po minutě hry ve třetí třetině, kdy akci z vlastního pásma zakončil Lev přihrávkou před pardubickou branku na skórujícího Jansu. Hosté vzápětí hráli další přesilovku, ve které se Dynamo ubránilo, na druhé straně se ve slibné šanci objevil opět Hyka, ani tentokrát však neuspěl.

Ve 49. minutě už znovu vedli domácí, když Poulíček s Mandátem zopakovali situaci z prvního gólu a Mandát se podruhé v utkání zapsal mezi střelce. Západočeši pak chtěli vyrovnat v další přesilovce, gólman Will zlikvidoval střelu Rekonena, později i Benáka. V 58. minutě hosté odvolali brankáře, puk získal Mandát a trefou do prázdné branky zkompletoval hattrick.

Marek Zadina (Pardubice): „Podle mě to byl podobný zápas jako minule proti Kladnu. Jsou to vydřené body, odpracované, moc si jich vážíme. Po dvou vhazováních jsme skórovali, ale měli jsme si pomoci ještě v přesilovkách. Hosté hráli obětavě a bylo znát, že tady chtějí každý bod urvat. Bylo to pro nás těžší, chci hráčům poděkovat, že za každého stavu najdeme cestu k vítězství. Stálo nás to spoustu sil, jsme ale rádi, že jsme vyhráli.“

Petr Kořínek (Plzeň): „Pro nás to bylo zase takové smolné utkání. Pardubice samozřejmě mají obrovskou sílu, nakonec rozhodly dvě branky ze standardních situací. Ve druhé třetině jsme ubránili spoustu oslabení, kluci bojovali. Podařilo se nám srovnat, trochu jsme věřili, ale i podruhé nám to tam bohužel spadlo po buly. Ještě byly situace, kdy jsme to zkoušeli bez gólmana, ale nepovedlo se to. Nemáme opět ani bod.“

Domácí: 04:42. Mandát, 48:05. Mandát, 58:02. Mandát

Hosté: 41:00. Jansa

Domácí: Will (Klouček) – D. Musil, Čerešňák, Kolář, Košťálek, Vála, Hájek, Bučko – Pánik, Zohorna (C), Hyka – Paulovič, R. Kousal (A), Radil – Mandát, Poulíček (A), Říčka – Urban, Rákos, Herčík.

Hosté: Hlavaj (Pavlát) – Malák, Zámorský, Houdek, Piskáček (A), Skok, Laakso – Holešinský, Mertl, Rekonen – Schleiss (C), Jansa, Lev (A) – Söderlund, Benák, Matýs – Hrabík, M. Soukup, Straka.