Ze srdcí jim spadl obří balvan. Hradečtí funkcionáři se spolu s akcionáři více než rok od dopingové kauzy po čtvrtém semifinále play off 2023 s Vítkovicemi konečně dozvěděli o výši trestu pro klub. Ten musí do konce sezony zaplatit dva miliony korun, k tomu se výsledek inkriminovaného semifinále kosmeticky upravil na 0:5 (Ostravané vyhráli už na ledě 2:1). „Bylo to drama, opravdu jsem si celou minulou sezonu moc neužil,“ uvedl v první reakci před novináři generální manažer Aleš Kmoníček.
Mountfield HK s dvoumilionovou pokutou nesouhlasí, připadá mu nepřiměřená. Takže odvolání? Ne. Organizace nechce problém dále natahovat, spokojí se s uděleným trestem. Shodli se na tom i její akcionáři.
Proč Hradci pokuta nepřijde férová, to ve středu na předsezonní tiskové konferenci osvětlil boss Kmoníček. „Chtěl jsem, aby bylo přihlédnuto k závěrům rozhodčího soudu. Domníval jsem se, že jsou jasné a vina klubu není žádná. Překvapilo mě to,“ pravil šéf managementu upřímně o finančním postihu.
Viníci Graeme McCormack, Martin Štohanzl a Kevin Klíma v průběhu předloňského play off užili přípravky, které jim doporučil lékař. O tom, že se v nich nachází zakázané látky, údajně nic nevěděli. Testy u všech tří odhalily pozitivní dopingový nález. Kauza se protahovala přes 15 měsíců, až v úterý oznámil ředitel ligy Martin Loukota verdikt proti Hradci.
Tomu hrozil odpočet bodů, kontumace výsledků vyřazovacích bojů, při nichž Mountfield vystoupal až do finále s Třincem, či dokonce odebrání stříbra. „Řády znám, možností potrestání bylo strašně moc. Ale určitě bude mít na verdikt každý jiný názor, taky veřejnost. Je to velmi subjektivní,“ vyjádřil se Kmoníček.
Už dříve v podcastu Zimák vyslovil přání, že přijatelným trestem by pro něj byla pokuta. Té se sice dočkal, čekal však spíše sumu ve výši statisíců. Dvoumilionový „flastr“ znamená pro Hradec přibližně 1,6 % z celkového sezonního rozpočtu 120 milionů korun. Pokud se jeho letošní hodnota vyšplhá až na 140 milionů, bude to ještě méně.
„Je to pro nás v situaci, kdy složitě sháníme peníze na naplnění rozpočtu, těžká finanční rána,“ vyjádřil se přesto Kmoníček. „Musíme zabezpečit provoz klubu. Ve mně je aspoň pocit, že skončila věc, co se vlekla patnáct měsíců.“
Hradecký hokej nehrál mimo mantinely ani o setrvání titulárního partnera. Společnost Mountfield by ve sponzoringu pokračovala, i kdyby došlo k odečtu bodů. „Kauza nás určitě netěšila, na druhou stranu jsme si byli vědomi toho, že hráči jsou v ní víceméně nevinně. Na obale kontaminovaného přípravku nic závadného nebylo. Menší spolupráci jsme nezvažovali, podpora hokeje je pro nás klíčová,“ odpověděl na dotaz deníku Sport generální ředitel Mountfieldu Michal Pobežal.
Případ na sportovní výkony Hradce neměl vliv. Aspoň tak to vnímají důležití členové kabiny, trenér Tomáš Martinec a jeho jmenovec a nový kapitán Pavelka. Hráči se soustředili na svou práci, potenciální hrozby nediskutovali.
„Upřímně jsem si myslel, že je kauza dávno uzavřená. Žádné spekulace se vůbec do kabiny nedostaly,“ pobavil Pavelka. „Abych odpověděl upřímně, jako tým jsme se na tyto věci ani nesoustředili. Měli jsme spoustu práce,“ dodal kouč.
Zato manažer Kmoníček si zhluboka oddechl. „Doufám, že už to nikdy nezažiju, strašně nepříjemné. Do příští středy (začátku extraligy) snad všechno utichne a budeme se moct soustředit na hokej,“ uzavřel.
Vyjádření šéfa extraligy: Zvažovali jsme celou škálu trestů
„Posuzování skutku a ukládání trestu se řídilo Směrnicí pro kontrolu postihu dopingu v České republice a disciplinární řád,“ připomněl ředitel APK Martin Loukota. „Kvůli této obecné formulaci zvažovala celou škálu trestů a možné důsledky,“ doplnil šéf extraligy.
Disciplinární komise má deset dní na sepsání rozhodnutí, Hradec se mohl odvolat. Generální manažer Hradce Aleš Kmoníček byl s rozhodnutím seznámen už v úterý odpoledne. „Překvapilo ho to. Čekali finanční pokutu v nižších řádech, maximálně ve stovkách tisíců. Výší pokuty mi přišel zaskočený,“ tvrdil Loukota.
Navzdory rozporu ze strany Antidopingového výboru ČR nebyl ve věci přiznán odkladný účinek. „Tím podle nás byla potvrzena vina hráčů a podle zmíněné směrnice jsme už mohli věc řešit. Chtěli jsme, aby naše disciplinárka verdikt vynesla před zahájením nového ročníku. Naší snahou bylo rozhodnout co nejdříve, ale řízení s hráči ze strany Národního rozhodčího soudu pro sport není ani po tak dlouhé době stále ukončeno. Délka trvání těchto řízení zásadně limitovala i naše kroky,“ popsal Loukota.
Nejlepší data z Tipsport extraligy přináší