Tomáš Vrábel
12. června 2015 • 16:23

Šéf svazu Král: Výchovné chceme změnit, ale zrušení je nereálné

Šéf českého svazu Tomáš Král
TOP VIDEA
SESTŘIH: Frankfurt - Lipsko 2:1. Eintracht otočil během čtyř minut SESTŘIH: Frankfurt - Lipsko 2:1. Eintracht otočil během čtyř minut
TIKI-TAKA: Valentýn? Šmicer koukal s manželkou na Ligu mistrů TIKI-TAKA: Valentýn? Šmicer koukal s manželkou na Ligu mistrů
VŠECHNA VIDEA ZDE

Svaz pracuje na úpravě přestupního řádu, který se týká výchovného. „Ale jeho zrušení je nereálné, kluby by totiž na mládež rezignovaly,“ argumentoval šéf českého svazu Tomáš Král na páteční tiskové konferenci.Tabulkové odstupné je podle Krále problémem hráčů, kteří před sebou nemají profesionální budoucnost.

„Největší problém máme u žákovských kategorií, kde se to výchovné vztahuje na děti, které tu výkonnost nemají, a chtějí přestoupit. Druhým momentem je to, kdy průměrní hráči končí na extraligové či juniorské úrovni, a chtějí hrát nižší soutěž, tak na něm vázne stejné odstupné, jako kdyby byl reprezentant,“ popsal Král.

U špičkových hráčů to prý problém není. „Když přestupoval Dominik Simon, tak Plzeň byla ráda, že ho mohla ulovit. Systém odstupného nějakým způsobem funguje všude, fungují tak i odchody do NHL,“ doplnil šéf českého svazu.

Svaz hledá, jak odstupné změnit, ale musí najít shodu s kluby, v tuto chvíli řeší několik možných variant. „Výchovné souvisí s ekonomikou a podíl, který do toho kluby dávají, je obrovský. V extralize je ten podíl průměrně 49%, což je obrovské číslo a neodpovídá to tomu, že je vše pokryto z veřejných peněz. Není to o tom, že bychom nebyli vděční, co od státu dostáváme, ale taková je realita. A nelze očekávat, že bych těch 49% bylo nahrazeno z veřejných zdrojů. Na kom by bylo, aby uhradil ten rozdíl? Hledáme model, který by to vyvážil, zabýváme se tím pořád, ale klubů, co dělají mládež, máme 124 a podmínky jsou diametrálně odlišné,“ dodal Král.

Úplné zrušení je však nereálné. „Musíme to změnit tak, aby kluby nerezignovaly na výchovu mládeže,“ zdůraznil Král.

Například Luděk Bukač starší, který jako trenér dvakrát dovedl československou či českou reprezentaci k titulu mistrů světa, navrhuje, aby se mládež oddělila od profesionálního hokeje.

„Mládež by pak přišla o velké peníze. Když řeknu příklad: Sparta Praha oddělí mládež od áčka a mládež bude vyřízená, když to řeknu lidsky. Jsou totiž majitelé klubů, kteří zareagují tak, že mládež dělat nebudou a za těch 8-10 milionů, které dávají do mládeže, si každý rok koupí dva až tři hotové hráče,“ přiblížil Král.

Král svého syna 'vykoupil'

Člen výkonného výboru a šéf Dukly Jihlava Bedřich Ščerban přinesl jiný pohled a argument proti zrušení odstupného/výchovného. „Setkal jsem se s tím, že od nás odcházel hráč a na sociálních sítích to prezentoval nešťastně, že je mu Dukla malá a chce odejít. Já následně čelil otázce z nejvyššího vedení města, které patří k velkým donátorům hokeje v Jihlavě, jakým způsobem chráníme investice z města. Obávám se toho, že kdybychom to uvolnili a byl volný pohyb hráčů, tak by spousta měst omezila dotace, protože by tam neviděla návaznost na klub,“ řekl.

Rodiče či hráči však mají možnost, jak se výchovnému vyhnout. Například vykoupením tak, že hráčská práva budou vlastnit sami. „Taková možnost se nabízí, je na rodičích, jak se rozhodnou,“ přiznal Král.

Sám udělal něco podobného se svým synem. Poskytl sponzorský dar Chomutovu v hodnotě 300 tisíc, který jeho 16letého syna vykoupil, a zamířil do zahraničí. „Rozhodl jsem se, že to podstoupím, takže to na mě dolehlo také,“ přiznal Král. „V žádném přestupním řádu není, že by museli platit rodiče, to vzniká spontánně,“ doplnil.

Král zároveň popsal možnost, jak jinak se vyhnout výchovnému. Litvínov před sezonou zavedl možnost, že v případě vyšších příspěvků bude jejich syn ‚volný‘ tak, že může přestoupit. „Tu možnost si zvolili rodiče jediného hráče, ale po třech měsících se vrátili nižším příspěvkům, ale podléhání odstupnému,“ přiblížil. „Jsou tu možnosti, jak se dohodnout s klubem, jen se možná o nich neví. Ale záleží to na dohodě s vedením daného týmu,“ doplnil šéf českého hokeje.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze