Den, jenž sice zalil Českou republiku slunečným počasím, ale světový vzduch zalil strach, obavy a naštvání. Poté, co agresor z Ruské federace vtrhl na Ukrajinu, musí své postoje pozměnit řada institucí, ani hokej není výjimkou. O co jde? Nejbližším problémem bude dubnové pořádání turnaje EHT v Česku a to, jak se zachovat k účasti ruských hokejistů. „Dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci,“ pronesl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.
„Všechny mezinárodní turnaje a sportovní klání bych Rusku okamžitě odebral,“ pronesl například Dominik Hašek. Žádný div, válečné ozvěny z východu zní silně po celé Evropě. Proto i na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru Českého hokeje padla otázka, jak se svaz postaví k ruské, nebo třeba běloruské účasti na MS. Nebo jaká bude nejbližší budoucnost ruské reprezentace na turnajích Euro Hockey Tour, kde startují ještě reprezentace Česka, Finska a Švédska.
„Informace o eskalaci konfliktu na Ukrajině přišla dnes ráno. Na dnešním výkonném výboru se toto téma neprobíralo. Ale víme, že dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci. První je pořadatelství Ruska a to juniorského šampionátu na přelomu roku a seniorského šampionátu příští rok,“ přiblížil Zikmund první, a nejdůležitější téma, které musí světový hokej vyřešit.
V roce 2023 se v Petrohradu má konat světový šampionát. Na přelomu let 2022 a 2023 se pak v Omsku a v Novosibirsku má odehrát setkání nejlepších juniorů světa. „Celá tahle záležitost se bude řešit v rámci IIHF,“ doplnil Zikmund.

Daleko aktuálnějším problémem je ale účast ruských hokejistů na setkání Euro Hockey Tour. „Ano, druhou věcí jsou akce Euro Hockey Tour a tam budeme postupovat po dohodě s dalšími účastníky, tedy se Švédy a s Finy,“ přikývl Zikmund, že je v plánu tuhle záležitost probírat. Nejbližší klání se má odehrát v Česku na přelomu dubna a května.
A třetí věc? „Co se týče dvoustranných kontaktů mezi českou stranou a přímo s Ruskem, tak pokud jsem dobře zaznamenal, tak občanům Ruské federace nebudou rozdávána víza. Předpokládám, že druhá strana se rozhodne zareagovat recipročně. Tam se to vyřeší na politické úrovni,“ uzavřel Zikmund.
Kromě výkonnostních potíží a trenérských změn u národního celku, tak svazoví představitelé budou muset v nejbližších dnech zaujmout stanovisko k ruské agresi. Minimálně společný postup se švédským a finským svazem v otázce blížících se Českých her by byl dobrým startem.
Zprávy ze dne 31. března 2022
Je to právě Rusko, které podle vicepremiéra Dmitrije Černyšenka hájí základní sportovní hodnoty včetně olympijské charty. Mezinárodní federace je vylučováním Rusů a Bělorusů ze soutěží pošlapávají, řekl přední ruský vládní představitel na konferenci v Moskvě věnované aktuální pozici ruského sportu. „Vidíme, jak se mezinárodní sport stal nejsilnějším prostředkem politického boje, jak jsou porušovány všechny principy a ideály, ve kterých jsme vyrostli, jak jsou porušována veškerá pravidla olympijské charty těmi, kteří ji nenapsali, vidíme, jak je humanitární mise sportu ničena přímo před našima očima. Tady je velmi důležité, že zůstáváme spolu,“ citovala agentura TASS z Černyšenkova projevu před delegáty, mezi nimiž byli vedle politiků i sportovní funkcionáři.
Prezident běžecké série RunCzech Carlo Capalbo pro iSport Premium popsal, jak museli kvůli ruské invazi na Ukrajinu narychlo měnit marketingovou kampaň, jež byla věnována Emilu Zátopkovi. „Všechno bylo připraveno, batůžek, medaile, všechno… Ale pak jsme viděli ´Z´ na ruských tancích… Uf… Teď je to nová svastika. Museli jsme všechno změnit. Stálo nás to hodně peněz, protože jsme museli všechno předělat, všechno se zpozdilo,“ popisuje. Celý rozhovor čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 30. března 2022
Ligová fotbalová asociace (LFA) nabídne ukrajinským rodinám, které odcestovaly do Česka kvůli ruské vojenské invazi, vstupenky na utkání nejvyšší domácí soutěže. Informovala o tom na svém webu. Nabídka volných lístků je součástí projektu Liga pro Ukrajinu, která chce v Česku podpořit sportovní aktivity ukrajinských dětí. „Víme, že podobnou nabídku již zveřejnilo několik českých klubů. LFA má k dispozici díky smluvnímu vztahu s jednotlivými kluby určitý počet vstupenek, které se nyní dostanou k ukrajinským uprchlíkům,“ uvedl obchodní a marketingový ředitel LFA Daniel Hajný. Ligová fotbalová asociace realizuje projekt ve spolupráci se svými partnery a nadačním fondem Děti Ukrajiny. Ten je zaměřený na vzdělávání a výchovu ukrajinských dětí do 17 let.
U ruského miliardáře (a stále ještě majitele fotbalové Chelsea) Romana Abramoviče a dalších nejméně dvou lidí zapojených do jednání mezi Moskvou a Kyjevem o ukončení války na Ukrajině se tento měsíc po schůzce v Kyjevě objevily příznaky možné otravy. Podrobnosti čtěte ZDE>>>

Rusko přizve sportovce ze „spřátelených zemí“ na své univerzitní hry, řekl ministr sportu Oleg Matycin. Národní univerziáda je naplánovaná na začátek července. Ruští sportovci jsou aktuálně vyloučeni z drtivé většiny mezinárodních soutěží kvůli invazi na Ukrajinu, kterou nařídila jejich vláda. „Na začátku července pořádáme celoruskou univerziádu, kam pozveme také univerzity ze zemí, které jsou nám přátelské,“ řekl ministr agentuře TASS. Nejmenoval, jakých zemí se to konkrétně týká, ale nabízí se například Bělorusko. To ruského agresora na Ukrajině podporuje, kvůli čemuž sankce dopadají i na jeho sportovce. Také Bělorusové nesmějí ve většině sportů soutěžit na mezinárodní úrovni.
Zprávy ze dne 29. března 2022
Mezinárodní biatlonová unie (IBU) kvůli invazi na Ukrajinu vyloučila Rusko a Bělorusko. Informovala o tom na svém webu s tím, že o členství obou svazů bude znovu jednat nejpozději v září. Unie už začátkem března vyloučila ruské a běloruské reprezentanty ze závodů a nyní sáhla i k suspendaci národních svazů. „Obě federace porušily humanitární závazky vyplývající z členství v IBU a poškodily pověst biatlonu,“ uvedla.
Zprávy ze dne 27. března 2022
Ukrajinský fotbalový klub Polissja Žytomyr, který našel v době války azyl v Česku, se ve středu utká s Hradcem Králové. A bude mít velkou posilu. V jeho dresu nastoupí i boxerský olympijský vítěz z Londýna 2012 a přemožitel Anthonyho Joshuy Oleksandr Usyk!
Usyk se původně chtěl zapojit do armády, ale dostal svolení chystat se na odvetu s Britem. A zpestřuje si ji i fotbalem.
Zprávy ze dne 25. března 2022
Úřadující mistr republiky Michael Kukrle a Mathias Vacek, jejichž ruská profesionální stáj Gazprom-RusVelo nesmí v současnosti kvůli sankcím závodit, se představí v neděli v úvodním závodě Českého poháru Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš. Oba pojedou v dresu národního týmu.
Zprávy ze dne 24. března 2022
Fotbalová Chelsea může opět v omezené míře prodávat lístky na zápasy. O částečném uvolnění sankcí vůči ruskému majiteli klubu Romanu Abramovičovi informovala britská vláda s tím, že zisk z prodeje půjde na pomoc uprchlíků z Ukrajiny. Na domácí zápasy Chelsea sice nadále mohou jen majitelé permanentek, nově si však mohou lístky na Stamford Bridge koupit hostující příznivci. Fanouškům Chelsea bude také umožněn vstup na utkání venku.
Zprávy ze dne 23. března 2022
Naturalizovaný ukrajinský fotbalový reprezentant Júnior Moraes bude v kariéře pokračovat v rodné Brazílii v týmu Corinthians. Čtyřiatřicetiletý útočník působil na Ukrajině deset let, po zahájení ruské agrese ale stejně jako další krajané a spoluhráči z Šachtaru Doněck ze země uprchl. Více o fotbalových přestupech ZDE>>>