Tour de France 2019 | Líbající hostesky na Tour řeší v Americe. Ptali se i českého sponzora | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: pta
29.7.2018 • 04:58

Líbající hostesky na Tour řeší v Americe. Ptali se i českého sponzora

Z drtivé většiny velkých cen ve formuli 1 zmizely, stejně i z dalších velkých cyklistických závodů, jako je Vuelta nebo australská Tour Down Under. Jenže na Tour de France se nic nemění. I tento ročník hostesky na vysokých podpatcích pomáhaly předávat ceny nejlepším jezdcům a odměnily je polibkem. Zavedená praxe se řeší v článku listu New York Times, který oslovil i přední sponzory závodu včetně české automobilky Škoda.Jako hlavní kritička současných pořádků vystupuje bývalá britská cyklistka Emma Pooleyová. „Lidé na pódiu by měli ceremoniál udělat vznešený a okouzlující. Nechápu, co s tím má dělat, jakého pohlaví jsou,“ staví se proti.

Mluvčí Tour Fabrice Tiano odmítá, že by ředitel Christian Prudhomme zvažoval jakoukoliv diskuzi o změnách. „Během mužských závodů máme na pódiu ženy, při ženských závodech je to naopak,“ vysvětlil.

I to však Pooleyová odmítá a připomíná, že ženský závod při Tour má formu jednodenního závodu, který je přidružený k jedné mužské etapě. „Dovedete si představit, že by na newyorském maratonu předávali mužům trofeje pouze ženy a běžkyně by závodily jinde a měly by pouze pětikilometrovou trať?“ ptá se.

Faktem je, že se změnil výběr hostesek. Dřív pocházely z měst, kde konkrétní etapy končily, nyní je vybírají modelingové agentury na základě zadání od hlavních sponzorů. Většina z nich jsou vysokoškolské studentky a mluví víc jak jedním jazykem. Jakkoliv mají zakázané další kontakty s cyklisty zakázané, Američan George Hincapie mezi nimi našel manželku.

NY Times zkoumaly, zda-li je právě mezi sponzory vůle změnit zavedenou praxi s kráskami u stupňů vítězů. A výsledek? Velcí světoví hráči jako Coca Cola již spolupráci s Tour opustili, nyní je hlavním partnerem francouzská banka a pojišťovna Crédit Lyonnais. Její stanovisko: současná pravidla podporuje. Stejnou otázku položili také automobilce Škoda, česká firma ji nechala bez komentáře.

I Pooleyová, která nyní pracuje jako televizní komentátorka, cítí, že tlak na změnu není dostatečný. „Mají nejlepší cyklistický závod na světě a funguje dobře. Proč by dělali něco jinak?“

Nohy Petera Sagana a nohy hostesek při slavnostním ceremoniálu po jedné z etap Tour de France
Nohy Petera Sagana a nohy hostesek při slavnostním ceremoniálu po jedné z etap Tour de France


Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etapy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

Aktuální události
26. dubna 2020
Praha
Už brzy
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud