Sáblíková pojede do RIA! V časovce si vybojovala olympiádu | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: jip
22.9.2015 • 23:40

Sáblíková pojede do RIA! V časovce si vybojovala olympiádu

Dvanáct let po památném pátém místě Lady Kozlíkové v časovce na olympiádě v Aténách se na olympijských hrách představí na silnici další česká cyklistka. Obojživelnice Martina Sáblíková vybojovala na MS v americkém Richmondu 12. příčku v jízdě proti chronometru a získala pro Česko místo do olympijského závodu příští rok v Riu. To si také sama obsadí.„Jsem strašně šťastná, že to vyšlo, ale byly to šílené nervy. Jsem plná emocí a mám obrovskou radost. I kvůli všem lidem, kteří mi fandili,“ napsala Sáblíková na svůj facebookový profil.

Po trojí účasti na zimní olympiádě se stane (po Kateřině Neumannové a Kateřině Nash) teprve třetí českou ženou, která se představí na Hrách v zimě i v létě.

„Je to obrovský úspěch. Přála jsem Martině, aby na můj start v Aténách navázala a do Ria se kvalifikovala. Věřila jsem, že se jí to podaří,“ radovala se i Kozlíková u televizoru ve svém Penzionu Lada, jemuž se po skončení kariéry věnuje.

V olympijské kvalifikaci rozhodovalo tzv. redukované pořadí, kdy se každé zemi počítala jen ta nejlepší závodnice. Protože před Sáblíkovou skončilo po dvou cyklistkách z Nizozemí, USA a Německa, tři soupeřky se české závodnici škrtly. Jistotu měla první desítka, Sáblíková se do ní vešla. Mistryní světa se stala Linda Villumsenová z Nového Zélandu.

Od prvních mezičasů se rychlobruslařská šampionka držela mezi nejrychlejšími cyklistkami, které se do té doby pustily na trať. Ve čtvrtině trati čtvrtá, v polovině časovky šestá, po třech čtvrtinách jízdy stejně tak.

Na ledě Sáblíková na dlouhých distancích zrychluje. A na kole? Svěřenkyně trenéra Petra Nováka sahala i po umístění na provizorním pódiu, cíl protnula s vyčerpanou grimasou v obličeji jako aktuálně čtvrtá žena průběžného pořadí.

„Technicky Martina jela dobře, bylo vidět, že i v zatáčkách je jistější, techniku a pohyb na trati měla zvládnutý hezky. Na tom zapracovala. Držela si svůj rytmus, který nasadila, v závěru nezvadla, měla dobře rozvržené síly. To je taky důležité a svědčí to o její vyzrálosti. Fyzicky na tom je dobře,“ chválila Kozlíková.

Na potvrzení olympijské kvalifikace bylo třeba čekat, protože nejlepší časovkářky na startu ještě čekaly. A hvězdy se začaly tlačit kupředu. Závodnice s německou, americkou nebo nizozemskou vlaječkou u jména nemusely českou uchazečku o Rio zajímat, ale třeba Ruska Taťána Antošinovová ji předčila o niterných 58 vteřin.

Bude to bolet, nebo nebude?

„Měla jsem hrozný strach, že to nedopadne. Když mě předjela ta Ruska o pár setin, říkala jsem si, že jestli tímhle přijdu o olympiádu, tak se snad zblázním. Naštěstí to bylo drama se šťastným koncem,“ oddechla si Sáblíková. Klíčové příčky udržela; na další soupeřku, která ji z desítky mohla vyřadit, najela přes 16 vteřin. A mohla začít slavit.

„Byla to možná nejtěžší časovka, jakou jsem v životě jela. Hlavní kvůli silnému větru, který se pořád točil. Vím, že jsem měla rezervy v zatáčkách, ale nejdůležitější je, že se podařilo vybojovat Rio. To je to nejdůležitější!“ zvolala do světa.

Časovka jednotlivců:Ženy (30 km):

1. Villumsenová (N. Zél.) 40:30, 2. Van der Breggenová (Niz.) -3, 3. Brennauerová (Něm.) -5, 4. Garfootová (Austr.) -9, 5. Armstrongová -21, 6. Stevensová (obě USA) -27, 7. Van Dijková (Niz.) -54, 8. Amjaljusiková (Běl.) -1:06, 9. Duycková (Belg.), 10. Worracková (Něm.) obě -1:19, ...12. Sáblíková (ČR) -1:22.

Junioři (30 km):

1. Appelt (Něm.) 37:45, 2. Costa -17, 3. McNulty (oba USA) -1:00, ...29. Otruba (ČR) -3:05. 


Témata:  sportostatnícyklistikaSáblíková
Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etapy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

18. dubna 2020
Ostrava
Přihlásit se
26. dubna 2020
Praha
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
17. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud