Fenomén Zlatan Ibrahimovic. Nelehké dětství, obří talent i maléry | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: Vladimíra Kouřilová
28.12.2019 • 10:00

Fenomén Zlatan. Nelehké dětství, obří talent i maléry a pomoc druhým

Vstoupit do diskuse
0

Genialita se švédskému útočníkovi, který za svou kariéru nastřílel stovky gólů, rozhodně nedá upřít. Zlatan Ibrahimovic sám o sobě rád mluví jako o bohu, vtipkuje na cizí účet a svými sebevědomými a sebestřednými výroky rozděluje svět na dva tábory. Jedni ho nenávidí, druzí milují. A teď se vrací do Evropy, kde se pokusí ve zbytku sezony spasit AC Milán.Zlatan Ibrahimovic vzbuzuje v lidech emoce, v srdcích svých fanoušků zanechává stopu. Kdysi obyčejný chlapec se špatnými vyhlídkami na budoucnost, které mu slibovali pouze teplé místo ve vězení nebo život na okraji společnosti, hraje dnes fotbal za těžké peníze, plní stránky časopisů a visí nad postelí mnoha kluků, kteří touží být jako on.

Narodil se ve švédském Malmö, ale jak už jeho jméno napovídá, není to typický Švéd. Jeho otec je bosenský rodák, který v roce 1977 emigroval do Švédska, kde se seznámil s mladou Chorvatkou. Z muslimsko-katolického vztahu tak vzešel jeden z nejlepších světových fotbalistů.

Horká krev, která mu koluje v žilách, je bezpochyby jedním z důvodů, proč je Zlatan tak kontroverzní a během své kariéry vyvolal nejen na hřišti množství různých skandálů.

Švédský kanonýr neměl ale vždy na růžích ustláno. Jedním z důkazů je i jeho nelehké dětství. Rodiče se rozvedli, když mu byli dva roky, a Zlatan zůstal s matkou a svými sourozenci. Doma ale panovaly hádky, křik a nepříjemná atmosféra, jedním z důvodů byly i problémy s drogami jedné z jeho sester.

Podle rozhodnutí sociálního úřadu byl Zlatan poslán k otci, který byl pro změnu závislý na alkoholu. A tak začal jako malý chlapec před těžkou situací čím dál častěji utíkat na trávník. Oficiálně pak začal s fotbalem v týmu FBK Balkan.

Zlatan Ibrahimovic s manželkou Helenou Segerovou.
Zlatan Ibrahimovic s manželkou Helenou Segerovou.

Bylo mu deset let, a právě i tento pozdní start ukazuje s jakým neuvěřitelným talentem se tento hráč narodil. Byl samý malér, často se rval, kradl kola.

Namísto toho, aby nelehká životní situace balkánského mladíka srazila na kolena, burcovala ho k ještě větším výkonům. Dnes se klidně může vysmát všem, kteří se kdysi posmívali jemu. A to také rád dělá.

Zpočátku málokdo věřil v jeho schopnosti. Byla ale jedna jediná osoba, která o jeho fotbalovém umu byla z hlouby duše přesvědčena. A to byl Zlatan sám. Vyplatilo se mu to. Postupně se z provinčního klubu propracoval do největšího týmu ve městě a přestoupil do Malmö FF.

Odtud se časem přesunul do Nizozemska, kde strávil tři roky v Ajaxu Amsterdam. Následně si zahrál v Juventusu Turín, Interu Milán, Barceloně, AC Milán. V Itálii dokázal jako jeden z mála vyhrát Serii A s oběma milánskými kluby.

Nejdelší kus fotbalového života pak strávil v Paříži. Čtyři sezony totiž dominoval s Paris Saint-Germain francouzské lize. Od léta 2016 byl Zlatan jedním z Mourinhových hvězd v Manchesteru United a v roce 2018 přestoupil do Los Angeles Galaxy, odkud teď odchází.

Je to génius

Celému fotbalovému světu občas padá brada nad tím, co dokáže tenhle téměř dvoumetrový kolos s balonem. Jistě, po zeleném trávníku běhá spousta hvězdných útočníků, kteří mají přesnou mušku a skvělou techniku. Žádný z nich se ale nevyrovná tomu, co představuje Ibra. Za celou svoji kariéru nastřílel už přes 400 gólů, každý z nich byl však něčím jiný a originální.

Patičky, hlavičky, ekvilibristické kousky nebo akrobatické kreace, to všechno bychom v jeho reportoáru objevili. V lednu 2013 dokonce vyhrál v anketě FIFA Puskás Award, ve které hlasují fanoušci, cenu za nejhezčí gól roku 2012.

Ibra ale na hřišti předvádí mnohem víc, než by se od fotbalového útočníka mohlo očekávat. Jeho skvělý přehled o hře, cit pro netypické způsoby přihrávek a výborné načasování už připravili mnoho šancí spoluhráčům.

Srdce má na pravém místě

Pro urážku nejde tenhle chlapík daleko, ale že má srdce na pravém místě dokázal lidem už několikrát. Jako například v okamžiku, kdy si nechal dočasně vytetovat 50 jmen, jejichž nositelé mají společné jedno jediné - hlad. Dokonce v jednom emotivním videu prohlásil, že by se klidně nechal popsat všemi jmény hladovějícíh, ale že je jich neuvěřitelné množství, až 805 milionů.

Často také poukazuje na děti trpící kvůli válkám, extrémní chudobě nebo přírodním katastrofám. Jeho těžké dětství a drsná čtvrť, ve které vyrůstal, ho naučili používat ostré lokty, ale také myslet na všechny, kteří pomoc potřebují a nenarodili se s takovým talentem jako on. Proto pravidelně přispívá charitě a inspiruje ostatní.

Kontroverzní vtipálek

Svými kontroverzními výroky se zapsal do povědomí milionům fotbalových fanoušků. A nejenom jim. Tenhle švédský fenomén se nebojí setřít žádného dotěrného novináře a svými spontánními a vtipnými hláškami je shazuje před celým světem.

Například na jedné z četných tiskových konferencí, které Zlatan za svoji kariéru absolvoval, čelil i poněkud nefotbalovému dotazu: „Od čeho máte ty škrábance v obličeji?“ tázal se novinář. „Nevím, zeptejte se mé ženy,“ reagoval Zlatan s typicky šibalským úsměvem.

Další z jeho hlášek, kdy hodnotil kvality finského beka Samiho Hyppiäho po jednom ze vzájemných střetnutí, byla následující: „Šel jsem doleva, on šel taky. Pak jsem šel doprava, a on taky. Pak jsem šel znovu doprava a on šel ke stánku s párkama.“

Jednou se ho jedna novinářka zeptala, jak je to s jeho orientací. Jeho odpověď byla, ať přijde i se sestrou k němu domů a sama se přesvědčí, jak je orientovaný.

Není to zkrátka žádný suchar a dává svým fanouškům přesně to, co chtějí. Dokáže totiž bavit na hřišti, i mimo něj. A to je prostě on!


Vstoupit do diskuse
0

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud