Nečekejte od Rosického zázraky. Na to už je v jeho věku pozdě | iSport.cz
Ivan Kopecký
4. října 2017 • 21:30

Nečekejte od Rosického zázraky. Na to už je v jeho věku pozdě

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Slavia - Jablonec: Stanciu nasadil housle Štěpánkovi, Tecl doklepl do prázdné! 4:0
Trpišovský: Lidi řeší Teclovy góly, dnes ukázal, co naší hře dává
VŠECHNA VIDEA ZDE

Znám ho od dorostu, sledoval jsem celou jeho úžasnou kariéru a pořád říkám: Tomáš Rosický je moje srdcová záležitost. Ze všeho nejvíc jsem rád, že se po všech svých patáliích vůbec uzdravil a může hrát fotbal. Se sparťanským národem se ale neshodnu v tom, že by Tomáš měl být lídr, který Spartu potáhne a bude rozhodovat každý zápas. Na to už je v sedmatřiceti asi trochu pozdě, musel by být o trochu mladší.Rosu rozhodně nezatracuju, ale nálepku sparťanského spasitele má neprávem. Nejde jen o zmíněný věk, překážek je víc. Jednou z nich je, že Tomáš si teď nemá na hřišti s kým vyhovět. Odvaha, originální řešení, geniální přihrávka. Žádného druhého Rosického momentálně Sparta nemá. V mých očích k němu má nejblíž Michal Sáček: umí s míčem, je zodpovědný, dokáže pracovat na velkém prostoru. Je mu teprve jednadvacet a fotbalově ještě bude růst, ovšem není to špílmachr…

Možná kdyby Tomáš přišel do Sparty o pár let dřív a byl by fit, vychoval by si vedle sebe hráče svojí krevní skupiny, ale to už nevrátíte. Před časem jsem si dost sliboval od Šurala , říkal jsem si, že by možná mohl Spartu táhnout. Jenže nedostává tolik prostoru a herně šel dolů. Složitá situace, sparťané sklouzávají do začarovaného kruhu.

Tohle pochopitelně nenahrává ani Rosovi. Určitě i on čekal, že realita bude trochu sladší. Že nepřijde rychlý konec v Evropské lize, že tak brzy nezačnou mizet šance na titul, že bude mnohem lepší atmosféra… A hlavně: že mu pomůžou i drahé letní posily. Jenže proč sem přišel třeba takový Biabiany? Fajn, hrál italskou ligu, ale něco mu asi chybělo, když byl rád za laso z Česka. Teď už víme, v čem je u něj problém: je rychlý, ale nemá přehled v koncovce a těžko dává góly.

Ani Tomáš Rosický Spartě k vítězství nepomohl
Ani Tomáš Rosický Spartě k vítězství nepomohl

Když velká jména z ciziny selhávají, pozornost se vrací zpátky k Tomášovi. A pokud ani on Spartu nezachrání, skončí to třeba sobotní remízou 0:0 na Dukle. Pořád ale platí, že je Rosa jedním z mála světlých bodů dnešní Sparty. Fanoušci ho milují, vstávají kvůli němu ze sedaček a tleskají vestoje. Co by za to jiní dali…

Pokud Tomáš vydrží zbytek podzimu bez vážnějšího zranění, psychicky ho to ohromně zvedne a na jaře může ukázat ještě víc. V tuhle chvíli by ale pro mě jako trenéra byl platnější spíš v domácích zápasech a od začátku bych ho asi nestavěl. Jeho klíčovou roli vidím v kabině, kde by měl inspirovat ostatní hráče. V tom má nevyčíslitelnou hodnotu.

Všimněte si, jak Plzeňáci uhánějí k brance

Kromě Tomáše Rosického sleduju i jízdu suverénní Plzně. Upřímně, nepřekvapuje mě, že vyhrála i devátý ligový zápas za sebou a vyrovnala rekordní start Sparty z roku 2011. Na každou partii je perfektně nachystaná, má zdvojené posty a hlavně hraje neuvěřitelně přímočaře. Všimněte si, jak Plzeňáci co nejrychleji uhánějí k brance soupeře. Krmenčík, Petržela, Kolář , Kopic… To jsou borci, kteří se umějí chytře pohybovat na ofsajdové linii, i díky nim má Plzeň titul prakticky v kapse.

Kromě precizních náběhů krajních obránců bych vypíchl ještě plzeňské kouzlo kolmých přihrávek. Ze slávistů je umí Hušbauer , ale třeba Ukrajinec Rotaň? Ten dává míče do strany nebo dozadu, ale pořádnou kolmou přihrávku jsem od něj ještě neviděl.

Na plzeňských hráčích vidíte, jakou mají radost ze hry, a pak se ani nedivíte, že dokážou vyhrávat zápasy, v kterých musejí dotahovat náskok soupeře. Jako v neděli proti Bohemians, ta týmová síla mě fascinovala. Je mi jasné, že i Viktoria jednou zakopne, ale něco mi říká, že příště ve šlágru na Spartě to ještě nebude. Plzeň na Letné vyválčí minimálně bod.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud