BLOG JIŘÍHO FEJGLA | Není to příjemná vzpomínka, i když se paradoxně váže k úspěchu. Nabízí však otázku, zda nemohl být ještě výraznější. Poté, co český tým pronikl na EURO 2020 hraném kvůli čínskému viru o rok později do čtvrtfinále, v němž padl s udatnými Dány, si Patrik Schick s Antonínem Barákem postěžovali na servis v národním mužstvu.
Ne, nešlo o krátké postele, studené jídlo, večeře bez kaviáru, ale o mnohem podstatnější záležitosti. Pánové, kteří většinu kariéry poznávají nejlepší soutěže kontinentu (italskou Serii A a bundesligu), nebyli spokojeni s přípravou na jednotlivá utkání. Scházel jim detailnější a především trefnější rozbor soupeřů, což je v klubech, v nichž působí, naprosto běžná - řekněme neoddiskutovatelná - součást cesty k úspěchu.
Ano, videorozbory se konaly. Jenže tak nějak postaru… Hráči už dávno nejsou zvědaví na hodinové ukázky, potřebují jít do detailu, do individuálních záležitostí. Vždyť i dorostenci ve větších klubech mívají k dispozici sekvence událostí v utkání, které se jich dotýkají. Důraz je zaměřen na jednotlivosti.
Je to výhodné. Samozřejmě, trenéři musí mančaftu nachystat všeobjímající taktiku, ta však zdaleka nestačí. Je nutné ponořit se hlouběji. Nejeden trenér (ale i hráči), a to ve všech sportech opakovaně tvrdí, že o výsledku rozhodují detaily. Vysvětlení je jednoduché, kvalita se srovnává, je třeba najít přidanou hodnotu.
Nová garnitura u reprezentace to vycítila, našla i další zádrhely, proto počtově vytunila realizační tým, hráčům začala dodávat rozšířenější (ne překvapivé, znají je z klubů) podněty. Nejde o nějaký rozmar, nýbrž o nutnost. Data řídí tréninkovou zátěž, pomáhají při analýzách soupeřovy i vlastní hry, v tréninku se jde do nejmenších detailů - nakonec i Schick přiznává, že se dávno neřídí při hře jen intuicí.
Nebyla to však jednoduchá - a samozřejmě levná - legrace. Vždyť kupříkladu Ivan Hašek rozhodl, že potřebuje kondiční odborníky z ciziny. V nedávném rozhovoru, který poskytl na soustředění ve Schladmingu, pak volbu objasnil tvrdým zhodnocením českých představitelů této profese. „Tady jsme zaspali,“ naznačil. Proto cepuje reprezentanty Slovák a Francouz, kteří vedle klasické práce u národního mužstva také drží vazbu s kluby. I to je totiž nezbytné, nelze šlapat jinou cestou, než jsou hráči zvyklí.
V případě peněz je nutné dát kredit technickému řediteli asociace Erichu Brabcovi, jenž dokázal nemalé sumy vydupat z rozpočtu, který rozhodně není bezedný.
Jenže bez investic, finančních i lidských, nemůžete uspět v podnikání - ani sportu. Díky těmto vkladům už Schick „nabriefován“ bude. Základ je položen. Teď je to na něm a jeho partě.