13. února 2023 • 10:10

Vydra a spol. zaparkovaní na lavičce. Sázka na obranu Plzni klid nepřinesla

1
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Plzeň se s Budějovicemi, celkem bojujícím o záchranu, trápila. Jarní výkony Viktorie na domácím hřišti neodpovídají mistrovským ambicím, ztráta proti Hradci se mohla snadno opakovat i v neděli proti Dynamu. Místo aby Západočeši diktovali hru a s přehledem kontrolovali výsledek, odpočítávali závěrečné vteřiny a nechali se zatlačit do defenzivy. Tříbodový úkol splnili, ale potřebují mnohé věci zlepšit.

Trenér Michal Bílek v závěru upřednostnil obrannou fázi. Nasadil Libora Holíka a na úplný závěr i Filipa Kašu, zatímco jiní hráči s ofenzivní nadstavbou zůstali mezi náhradníky. Matěj Vydra si nezahrál ani minutu stejně jako v Brně. On, Erik Jirka nebo Rafiu Durosinmi zůstali zachumlaní v bundách jako zaparkovaná síla na lavici, zatímco na trávníku se o výsledek v posledních minutách pralo šest obránců.

Plzeňský kádr přitom disponuje kvalitou i potřebnou šířkou, aby ofenzivní náhradníci změnili vývoj zápasu. Podobně jako ve Slavii i Spartě mají trenéři mnoho variant, jak nepříjemného soupeře zlomit.

Když proti Budějovicím naskočili Adam Vlkanova s Václavem Pilařem, jejich kvalita směrem dopředu byla okamžitě znát. Exhradecký kapitán se dostal několikrát do zakončení, druhý hradecký odchovanec zase vymyslel řadu zajímavých akcí, podržel balon a vnesl trochu potřebného klidu do plzeňských řad.

Kouč Bílek po utkání bez uhýbání přiznal, že jeho svěřenci předvedli nervózní výkon s velkým množstvím ztrát, což je nutné změnit. V mnohém se opakoval scénář z duelu proti Hradci, který Viktoria ztratila na začátku jara. V hlubším bloku tým přenechal iniciativu soupeři, který byl mnohem častěji na balonu (Budějovice zvítězily 62:38 na držení míče).

Trenéři neradi sahají do zavedené sestavy, ale třeba Mosquera šel s výkony výrazně dolů. Proti Budějovicím odehrál jedno z nejslabších utkání v plzeňském dresu. Obvyklé opoře schází potřebná šťáva, ve druhé půli pokazil několik snadných přihrávek, z nichž mohl vzniknout pojišťovací gól domácích. Také proto šel místo něj na plac nažhavený Pilař.

Především na domácím hřišti je Plzeň zvyklá na mnohem odvážnější, sebevědomější a dominantnější výkon. Týmu nebezpečně haprovala i organizace směrem dozadu. Hráči Budějovic, podobně jako ti před 14 dny z Hradce, až příliš snadno procházeli středem pole a dostávali se do nebezpečných pozic.

Plzeň zvládla paradoxně lépe zápas v Brně, kde držela vývoj pevně v rukách, i když musela otáčet ztrátu 0:1. Před domácími fanoušky potřebuje najít ztracené sebevědomí, které do týmu může napumpovat i ofenzivní kvalita z lavičky.

1. Sparta 30 20 8 2 70:29 68
2. Slavia 30 20 6 4 81:25 66
3. Plzeň 30 17 6 7 55:29 57
4. Bohemians 30 14 6 10 53:49 48
5. Slovácko 30 13 7 10 36:38 46
6. Olomouc 30 10 11 9 45:40 41
7. Liberec 30 10 8 12 39:43 38
8. Hr. Králové 30 11 5 14 34:40 38