Martin Karaivanov
15. července 2022 • 10:55

Soupeř pro Procházku? Tři varianty. Odveta bude zážitek, víme, co nás čeká

Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Oslavy ve velkém na Letenské pláni. Sparťanská „armáda“ vítá 37. titul
Redaktoři z Tampere: Němci věří v historický úspěch. V čem mají navrch před Českem?
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMENTÁŘ MARTINA KARAIVANOVA, TRENÉRA JIŘÍHO PROCHÁZKY | Proč bude odveta s Gloverem Teixeirou, vysvětlil Jiří už ve svém prohlášení na sociálních sítích. A já s ním plně souhlasím. Bude to velká výzva a možnost, jak nenechat nikoho na pochybách, že je právě Procházka právoplatným šampionem. Původně jsme ale nejvíc zvažovali polského rivala Jana Blachowicze, který si o duel říkal hlasitě už v Singapuru. Jiří však v souboji s Brazilcem nepředvedl maximum, což věřím, že v druhém zápase dokáže.Nejprve jsme odvetu s Gloverem Teixeirou nebrali úplně v potaz, i když se UFC tato možnost líbila asi nejvíc. Zdálo se nám, že lepší cestou by byl zápas s Janem Blachowiczem, s nímž měl Jiří i výměnu názorů v Singapuru. Takže jsme upřednostňovali zápas právě s polským vyzyvatelem, až pak odvetu s Teixeirou. Ale je tam souhra více faktorů.

Jiří má teď zoperovanou ruku, zápasit bude moct nejdříve ke konci roku. A kdyby měl být soupeřem Blachowicz, tak UFC chtělo duel uskutečnit někdy krátce po prázdninách nebo koncem srpna, což tedy nepřipadá v úvahu. To ale ve výsledku nebyl rozhodující faktor. Pomalu uzrávala i myšlenka odvety s Gloverem, v níž má Jiří možnost jasně předvést, proč se stal šampionem. Bereme to proto nejen jako další zápas, ale výzvu. Je to jeden z milníků, které nás čekají.

Každopádně UFC nám dalo na výběr několik variant a Jiří si mohl vybrat, co ho nejvíc zajímá. Prapůvodně se mluvilo hlavně o souboji s vítězem duelu Magomed Ankalajev vs. Anthony Smith. To ještě před titulovým zápasem s Teixeirou naznačil Dana White (prezident UFC). Pak se začal ozývat Blachowicz. A hned po boji si řekl o odvetu Glover.

Byly tedy tyto tři varianty. Na první dobrou se mi líbilo jít s Blachowiczem, ale postupem času, jak jsme o tom s Jiřím mluvili, čím dál víc uzrávala volba odvety. Jako Jirkův tým jsme dostali v UFC právo veta a mohli jsme si vybrat.

A co čekat od druhého souboje s Teixeirou? Odveta by mohla být větší riziko, pokud by šel Jiří v prvním zápase na maximum. Ale vím, co měl natrénováno a v jaké byl formě. I on sám zmínil, že není s výkonem spokojený. Já to tak hned po zápase nehodnotil, protože jsem nechtěl dávat kaňku na ten historický úspěch. Nicméně s odstupem času můžu říct, že jsme měli určitě natrénováno na víc a výkon mohl být rozhodně lepší. Takže kdybychom v tom prvním zápase předvedli maximum, mohl by být druhý souboj o něco dramatičtější, protože se oba už jako soupeři poznali, sáhli si na sebe. Ale věřím, že do odvety půjde Jiří nastavený správně. A nenechá nikoho na pochybách, že vítězství nebyla jen náhoda. Dokáže tím, že je právoplatným šampionem UFC.

Důvodů, proč Jiří nepředvedl, co měl natrénováno, je víc. Zmíním jen některé. Měl tentokrát před duelem opravdu hromadu povinností. V jiných zápasech jsme měli zkrátka jako tým pro sebe více času. Tentokrát to bylo ale neuvěřitelně rozlítané. Jiří toho měl skutečně hodně. Vezměte si, že běhal z jednoho rozhovoru na druhý, snažil se vyzařovat pozitivní energii, do toho odpovídal v angličtině plus staredowny s Teixeirou… Nemohl zkrátka být ve správné hloubkové koncentraci. A jako tým jsme spolu sice byli, ale nešlo o takový záběr, na který jsme zvyklí.

Nicméně bylo to velké poprvé, teď už to půjde daleko lépe rozfázovat, protože víme, co nás čeká. Můžeme si potom lépe vyhradit mediální dny, volno a čistě tréninkové dny. Teď už s tím zkrátka určitě dokážeme lépe pracovat a na příště se připravit daleko líp.

Procházka vs. Teixeira: Neskutečný obrat a uškrcení brazilské legendy!
Video se připravuje ...

Před zápasem v Singapuru jsme měli jasné zaměření, získat titul. Tohle břímě vlastně opadlo, titul máme. Nyní se ale budeme stejně silně soustředit na obhajobu a na to, abychom pás udrželi co nejdéle. Stále jsme na cestě, kterou pro nás je dokonalost boje. A ne nadarmo se říká, že ještě těžší než titul získat, je ho udržet. Takže souboj s Gloverem bereme jako opravdu velikou výzvu. Bude to zážitek!

Když si teď zpětně analyzuji první zápas, tak jsme se do těžkých situací výhodných pro Glovera dostávali našimi chybami. Pokud se těchto chyb vyvarujeme, výrazně snížíme možnost, že by se Glover do takových situací znovu dostal. Už je navíc jasné, že je Teixeira porazitelný. Všichni jsou. Takže pokud budeme držet naši linii a strategii, nemám pochyb o tom, že vyhrajeme a titul obhájíme.

To ale neznamená, že bude Brazilec v odvetě snadným soupeřem. On je opravdu legenda, má ohromnou auru a jeho nastavení na výhru je neskutečné. Je to rozhodně dominantní člověk v polotěžké divizi UFC. Tím nechci snižovat kvality ostatních v té váze, ale on se svými zkušenostmi a přístupem dost vymyká.

Autor je trenérem bojových sportů a jedním z koučů UFC šampiona Jiřího Procházky

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud