Mladí za rok na EURO? Pro Šilhavého žádný risk, je z čeho vybírat | iSport.cz
Michal Kvasnica
24. března 2020 • 12:14

Mladí za rok na EURO? Pro Šilhavého žádný risk, je z čeho vybírat

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Šest nejžádanějších hráčů v Evropě: Sancho, nový Pirlo či Schickův parťák na stoperu
Totální demolice Barcelony! Klidně odejdu mezi prvními, zoufal Piqué
VŠECHNA VIDEA ZDE

Když v květnu 2006 oznámil Sven-Göran Eriksson, trenér anglické reprezentace, nominaci na blížící se mistrovství světa v Německu, vzbudil na Ostrovech velký poprask. Na jeho seznamu se totiž objevil teprve sedmnáctiletý Theo Walcott, který v tu dobu neměl za Arsenal, jenž ho pár měsíců zpátky koupil ze Southamptonu, odehranou jedinou minutu.



„Je to risk, nepopírám, ale hezký risk. Mám třiadvacet hráčů, tak proč bych si nemohl dovolit trochu hazardu?“ vysvětloval tehdy sebevědomě švédský kouč. Jaroslav Šilhavý tak velký střelec při skládání své soupisky na jaře 2021 pravděpodobně nebude, ani on se však nemusí držet úplně při zdi.

Zaprvé: má z čeho vybírat. Zadruhé: pohled na turnajové nominace svých předchůdců mu přináší ujištění, že zařazení talentů se vyplácí. Ať už hned na samotném mistrovství či při skládání mančaftu v následujících letech anebo u veřejnosti, protože popostrčení mladé naděje do áčka je u fanoušků obecně bráno jako sympatický krok, za který trenérovi nikdo hlavu neutrhne. Naopak. Tak trochu se jím i chrání před případnou kritikou.

Stačí si vzpomenout na nedávnou minulost. Jozef Chovanec zvládl kvalifikaci o EURO 2000 se stoprocentní (!) úspěšností, a přece se na poslední chvíli nebál na turnaj vytáhnout ostravského Marka Jankulovského (tehdy 23). Levý bek pak nároďáku důvěru bohatě splácel několik let.

O čtyři roky později vzal Karel Brückner s sebou do Portugalska Jaroslava Plašila (22) z Monaka navzdory tomu, že tehdejší výběr oplýval neuvěřitelnou kvalitou a technický záložník měl se seniorskou reprezentací nulové zkušenosti. Stejně se zachoval i v roce 2008, kdy až před šampionátem začal do týmu zabudovávat Václava Svěrkoše (24) z Baníku. Tehdejší nejlepší ligový kanonýr se Brücknerovi odvděčil vítěznou trefou proti domácím Švýcarům.

Další případ? EURO 2012 a sázka Michala Bílka na Vladimíra Daridu (21). Playmaker z Plzně obstál v těžkém čtvrtfinále proti Portugalsku, chválil jej i Petr Čech, byť šlo o jeho první start v základu. Jen Pavel Vrba si před čtyřmi lety ve Francii nelajsnul do nominace zařadit překvápko. Výsledek? Vypadl ve skupině a po čase přiznal, že měl vzít Patrika Schicka (20), tehdejší sebevědomou kometu Bohemky.

Všechny tyhle aspekty hrají pro Adama Hložka, Pavla Buchu, Michala Sadílka a další. Mají rok na to, aby se dostali na kvalitativní úroveň třicátníků ze širšího kádru. A pak už musí dostat zelenou.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud