Hokejová tiskovka: neprofesionalita a arogance. K novinářům i hráčům

Pokud jste online tiskovku národního týmu prošvihli, o hodně jste přišli. Už úvod stál za to. Svazový mluvčí ji odpíchnul dotazem na trenéra Filipa Pešána, co říká na vyjádření prezidenta Tomáše Krále, že bude mít v Pekingu nůž na krku. A tím krásně připravil pozitivní atmosféru celé konference.
Šlo o nejdůležitější nominaci v poslední čtyřletce. Jeden by čekal, že taková událost ponese olympijské dekorum. Bude mít punc profesionality a jakési pozitivní společné nálady před velkým turnajem. Nic takového si ale nikdo ze sledujících odnést nemohl.
Na většinu otázek Pešán reagoval podrážděně, arogantně. Jako obvykle kolem sebe kopal. Že je prý novináři odvoláván od první minuty ve funkci, jestli někdo čeká, že na tiskovce odkryje herní taktiku, nebo že by Milan Antoš neměl práci, kdyby nebyl kritický. Na dotazy na konkrétní hráče pak Petr Nedvěd odpovídal maximálně vyhýbavě. Mluvil, ale neřekl nic. Úroveň tiskovky vlastně přesně odrážela stav a atmosféru v českém hokeji.
Se zmíněnou arogancí souvisí i to, že hráčům samotným o olympijské nominaci nikdo dopředu neřekl. Dozvěděli se o ní tak, že ve čtvrtek ve dvě seděli u počítačového streamu. „Není na pořadu dne, abychom obvolávali každého hráče, který je nominovaný,“ říkal Nedvěd. To jako vážně?
Jasně, Ivan Hlinka nebo Vladimír Růžička to dělali stejně, jenže teď je jiná doba. Nejde o žadonění u hráčů, doprošování se, aby na Hry jeli. Vůbec. Jen bych v současné vinou covidu tolik nervózní a nestálé době čekal, že právě s hokejisty bude komunikováno jinak. Přijmout účast teď je diametrálně jiné než před čtyřmi lety. Není to samozřejmost.
Zprávy ze dne 10. února 2022
SNOWBOARDCROSS: Je to snad opravdu nějaké prokletí, kterému český snowboardcrossový tým čelí? Začalo to zlomenými kotníky Evy Samkové. Přímo v Číně se zranili i Jan Kubičík a pak i ve středečním závodě Vendula Hopjáková. „Já na takovéhle smůly, prokletí, nevěřím,“ říká reprezentační trenér Marek Jelínek.
BĚH NA LYŽÍCH: Tohle byla tvrdá práce. Běžkyně na lyžích Kateřina Janatová zažila na klasické desítce na OH v Čang-ťia-kchou bolavé chvilky. „Byla to profilově nejtěžší klasická desítka, kterou jsem za svůj život jela,“ prohlásila po 34. místě. V cíli ji aspoň potěšil její přítel, britský běžkař James Clugnet. Podrobnosti čtěte ZDE.
HOKEJ: Slovensko prohrává s Finy 2:4, oba jejich góly dal teprve 17letý Juraj Slafkovský.
HOKEJ: Skvělý start, pak trápení. Hokejisté Slovenska vedli na Finskem a skoro do ničeho ho nepustili. Pak ale Skandinávci dali 3 góly z pěti střel a po první třetině vedou 3:1.



HOKEJ: Slováci vstupují do turnaje zápasem proti Finům. ONLINE přenos sledujte ZDE>>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Švédský olympijský šampion Nils van der Poel označil jednání funkcionářů rychlobruslařské velmoci Nizozemska za korupční. Vítěz nedělního závodu na 5000 metrů reagoval na článek z webu, který naznačoval, že se Nizozemci snaží ovlivnit výrobce ledové dráhy, aby připravil podmínky, které budou vyhovovat jejich reprezentantům. „Tohle není moje představa fair play. Olympijské motto je rychleji, výše, silněji. Tohle je korupce. Tohle je snaha o změnu podmínek ve vlastní prospěch pomocí neetických a nemorálních prostředků,“ uvedl na tiskové konferenci Van der Poel, jenž v Pekingu vybojoval první rychlobruslařskou medaili pro Švédsko od roku 1988.
KRASOBRUSLENÍ: Teprve 15letá Ruska Kamila Valijevová je fenomén, zázračné dítě, které točí čtverné skoky na počkání. Jenže zároveň je podezřela z dopingu! Podrobnosti čtěte ZDE>>>



HOKEJ: Byla to pro ně v pravdě historická výhra. Dánští hokejisté jsou na olympiádě poprvé. Včera zapsali do statistik první zápas a rovnou i první vítězství. A poprvé v historii taky porazili Čechy, na jedenáctý pokus. Výhru si náležitě užívali. Třeba gólman Sebastian Dahm brouzdal mixzónou mezi novináři snad půl hodiny. Více o dánských ohlasech si přečtěte ZDE>>>
BĚH NA LYŽÍCH: Norská lyžařka Therese Johaugová má druhé zlato na zimních olympijských hrách v Číně. Po skiatlonu vyhrála i závod na 10 kilometrů klasicky s intervalovým startem. Finskou rivalku Kerttu Niskanenovou porazila o čtyři desetiny sekundy. Bronz získala další Finka Krista Pärmäkoskiová, která na vítězku ztratila 31,5 sekundy a nechala o desetinu za sebou Rusku Natalii Něprjajevovou. Z českých reprezentantek se nejvíce dařilo Petře Novákové, která obsadila třicáté místo. Na vítěznou Johaugovou ztratila 2:54,4 minuty. Kateřina Janatová byla o šest a půl sekundy pomalejší a zařadila se na 34. místo. Petra Hynčicová obsadila 42. příčku.
SNOWBOARDCROSS: Olympijským šampionem ve snowboardcrossu je rakouský vicemistr světa a celkový vítěz posledních tří ročníků Světového poháru Alessandro Hämmerle. Ve finiši předčil Kanaďana Eliota Grondina, což musela potvrdit až cílová fotografie. Hämmerle přidal do rakouské sbírky na hrách v Pekingu už čtvrté zlato a celkově dvanáctou medaili krátce po lyžaři Johannesu Strolzovi, jenž ovládl kombinaci.
BĚH NA LYŽÍCH: Běžkyně na lyžích jedou jediný intervalový závod na hrách - na deset kilometrů klasicky. Na startu jsou i tři Češky, ONLINE přenos sledujte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijským vítězem v alpské kombinaci je Rakušan Johannes Strolz, 34 let po otci Hubertovi. Devětadvacetiletý Strolz porazil díky nejrychlejší slalomové jízdě v součtu o 59 setin sekundy Nora Aleksandera Aamodta Kildeho, jenž zase zajel nejlepší čas ve sjezdu. Bronz získal s odstupem 68 setin Kanaďan James Crawford. Jan Zabystřan závod nedokončil.
HOKEJ: Švédsko - Lotyšsko 3:2. Hokejisté Švédska ve svém úvodním duelu na olympijských hrách porazili Lotyšsko 3:2. Výběr trenéra Johana Garpenlöva vedl v souboji skupiny C po 34 minutách o tři branky, jenže Lotyši se dvěma přesilovkovými góly vrátili do zápasu. Dvakrát se mezi střelce zapsal švédský útočník Lucas Wallmark.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Škoda! Jan Zabystřan se z 9. místa ve sjezdu rozhodl pořádně zaútočit. Do slalomu se vrhnul s velkou agresivitou, ale to se mu po několika brankách vymstilo... Spadl a kombinaci nedokončil.
KRASOBRUSLENÍ: Trojnásobný mistr světa Američan Nathan Chen je olympijským vítězem v krasobruslení. Král posledních dvou her v Soči a Pchjongčchangu Juzuru Hanju skončil čtvrtý, kam se posunul z osmého místa po krátkém programu. Předčili ho japonští krajané Juma Kagijama a Šoma Uno. Dvaadvacetiletý Chen zvládl volnou jízdou s pěti čtvernými skoky a ještě navýšil své vedení po krátkém programu, i když se i Kagijama s Unem rovněž překonávali. Hanju se v boji o další olympijskou medaili pokusil o dosud nevídaný čtverný axel (podívejte se na video), jenže nedotočený skok neustál a pak ještě upadl při čtverném salchowu. Přesto měl třetí nejvyšší známku za volnou jízdu, ale od medaile ho dělilo téměř deset bodů.