I Češi se dočkají svých hrdinů. Pastrňák s Krejčím posunou tým na vyšší level | iSport.cz
Pavel Bárta
8. května 2018 • 13:20

I Češi se dočkají svých hrdinů. Pastrňák s Krejčím posunou tým na vyšší level

Autor: Pavel Bárta
TOP VIDEA
Kladno - Sparta: Jágr si vzal puk za bránou a dostal ho za Machovského, 3:2
KARLOS SHOW: O hokejových b(p)itkách a síle mysli. Kouč Jelínek vs. nevěřící Vémola
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z KODANĚ | Hrdinové přicházejí. The Heroes Are Coming. Tak zní ústřední motto mistrovství světa šampionátu v Dánsku, stejný nápěv se zpívá v hymně šampionátu. Švédsko má svoji žlutou legii zkázy kolem snědého Miky Zibanejada. V ruských barvách válčí stachanovec Pavel Dacjuk. Kanada přivezla největšího úderníka NHL Connora McDavida. Američané šikovné „smítko“ Patricka Kanea. Ve finském dresu řádí Hurikáni Sebastian Aho a Teuvo Teräväinen. Přílet Davidů Pastrňáka a Krejčího může posunout na jinou, vyšší úroveň taky soubor Josefa Jandače.Vyřazení Bostonu z play off bylo špatnou zprávou pro Medvědy, ale skvělou zvěstí pro reprezentaci. Vstřícnost obou hvězd Bruins posílila kurz i vyhlídky českého týmu na mistrovství světa v Kodani. Sestavu už předtím vyztužilo devět posil ze zámořských soutěží. Ale při vší úctě nešlo o hráče prvního sledu, kteří by v NHL zastávali klíčové role a patřili k hlavním lídrům.

Nejostřílenější Tomáš Plekanec prožil v Montrealu skvělou kariéru, hraje na svém jedenáctém šampionátu, ale už nebyl tak produktivní a sklouznul do postavení méně vytěžovaného bránícího útočníka. V tom pokračoval i po přesunu do Toronta.

Radek Faksa začal v centru prvního českého útoku, ale v Dallasu ho nehraje, i když dostával hodně prostoru. Zatím však povýšil do druhé lajny a na druhou přesilovku, do postavení top hráče a jednoho z vůdců tenhle bojovník ve svých 24 letech teprve dozrává. Další útočníci se v klubech spíš rvali o místo nebo se teprve zaučovali.

Příchodem KrejčíhoPastrňákem se český tým může posunout herně na úplně jiný a vyšší level a zároveň si vydobýt ještě větší respekt. V tuto chvíli sice ještě nevíme, jak dopadly výstupní prohlídky v Bruins, ale vzpruhou byla už jen samotná zpráva, že mají zájem přiletět na výpomoc. Každá taková změna představuje velmi citlivý zásah do mužstva a jeho vnitřního klimatu. Někdo se začne cítit v ohrožení, oslabí jeho pozice v týmu, případně může přijít o místo. Zásadní však je, jak taková úprava prospěje mužstvu.

Zápal, s jakým Radek Faksa vyzvídal novinky kolem bostonské dvojky, svědčil spíš o tom, že se nestrachuje, aby nebyl sám upozaděn, neukájí osobní ambice, nýbrž že se na obě posily těší a má radost, jak případný přílet Pasty s Krejčou pomůže týmu, posílí jeho sebevědomí i ambice. Pokud se takhle k věci stavějí i ostatní hráči, je tohle mužstvo velmi zdravé.

Pastrňák s Krejčím spolu v této sezoně v jednom útoku tolik nehráli, dřív spolu však nastupovali a znají se. První je elitní střelec, druhý jasná volba prvního centra. Zbývalo by k nim najít někoho na levé křídlo. Co třeba Michal Řepík? V klíčových momentech zpravidla rozhodují výrazné individuality nebo díky jim rozhodnou jiní. V Pastrňákovi s Krejčím by se český tým rázem obohatil o rozdílové hráče, jaké dosud postrádal. Přijet ještě tak Tomáš Hertl, nabízelo se obnovení spolupráce s Jaškinem a Hykou. Řádili spolu už v juniorských výběrech. Ale to bychom už asi chtěli moc.

Reprezentační útočník Dominik Kubalík
Reprezentační útočník Dominik Kubalík

 
Články odjinud


Články odjinud