BLOG: Proč to nešlape? Na Spartu padá Chovancův kostlivec | iSport.cz
Pavel Hartman
9. března 2012 • 14:36

BLOG: Proč to nešlape? Na Spartu padá Chovancův kostlivec

Vstoupit do diskuse
28
Sparťanský smutek po závěrečném hvizdu utkání s Plzní
TOP VIDEA
Fotbalové spekulace: Pogba do Realu, Sancho bude na roztrhání
SE SIMONOU v karanténě: Bijec Procházka a volání na chalupu. Jak se udržuje v kondici a co právě čte?
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMENTÁŘ PAVLA HARTMANA | Proč nová Sparta zatím nešlape? Příčin je víc, ale jedna ční nade všemi: pomalá a prostorově naivní obranná čtyřka. Jde o symbolický pozůstatek špatného skládání týmu z éry GSM Jozefa Chovance, který teď na klub vypadává jako kostlivec ze skříně. Z Letné totiž odcházeli rychlí fotbalisté, naopak opačným směrem si cestu s gustem razili sice zkušenější, leč už pomalejší hráči.Na západ Čech se například pakovali hbití Daniel Kolář s Milanem Petrželou, naproti tomu na Letné vítali jako spasitele pro výstup do Ligy mistrů teplického záložníka Štěpána Vachouška, který pohybové parametry pro Champions League už dříve ztratil.

GSM Chovanec a jeho spolupracovníci však fotbalový vývoj nebrali v potaz. Výsledek? Facka od Žiliny, nejschůdnějšího soupeře v boji o návrat do Ligy mistrů.

Poučení nepřišlo. Za nové lídry po už v Evropě nestíhajícím Řepkovi si Chovanec a spol. si vyhlédli Tomáše Zápotočného a Jiřího Jarošíka. Před kariérami obou navrátilců ze zahraničí musí každý smeknout klobouk dolů.

Ale ani oni se nemůžou měřit úspěšnou minulostí, nýbrž aktuálními předpoklady pro nejvyšší mezinárodní fotbal. Ten i od stoperů vyžaduje dynamičnost, konstruktivnost a preciznost v týmové souhře.

Jak si v téhle konfrontaci stojí na jaře tandem Zápotočný, Jarošík? Stačily tři dlouhé balony za jejich záda a odpověď je na světě. Oba tápou. Hlavně v tom, kdy mají vytlačovat obranu vpřed a kdy už naopak musí pádit sprintem (a ne výklusem, což se bohužel u obou děje) zpátky.

Nemohou se skrývat ani za překvapivost řešení, na které již nestihli reagovat. Šlo o avizované dlouhé nákopy, ten od brankáře Pavlíka už dokonce víc avizovat ani nešel. Přesto je nezpacifikovali. Přitom jsou považováni za nejzkušenější hráče.

K čemu ale tahle zkušenost je? A zajel by opravdu zkušený hráč ve vápně skluzem do Václava Pilaře? Hráč pro Evropu musí vědět, že tohle v šestnáctce nesmí udělat.

Jozef Chovanec na Letné v roli generálního manažera Sparty skončil v zimní přestávceJozef Chovanec na Letné v roli generálního manažera Sparty skončil v zimní přestávceFoto ČTK

Napravit to ještě mohli krajní obránci. Jenže to by musel třeba Manuel Pamič před inkasovaným prvním gólem v duelu s Plzní automaticky mířit šikmo k Marku Bakošovi a ne běžet kolmo a na druhé straně by zase nesměl prostorově plavat Ondřej Kušnír.

Daň nedostatku času k sehrání? Ani náhodou! Tahle obrana spolu kopala i na podzim. Že by tedy Jaroslav Hřebík zamotal hráčům hlavy složitou látkou z taktiky? Hloupost!

Za prvé: totožné učivo se bez problémů a rychle naučili zelenáči z reprezentační devatenáctky. Za druhé: pochopit, kdy běžet šikmo a kdy kolmo není fakt nepřekonatelná věda.

Jak z toho všeho ven a přitom neohrozit titul, ani naději na Champions League? Ustoupit od aktivní hry s vyšším napadáním? Ne!!! Jedině tenhle fotbal vede do Evropy, o čemž už snad i ty největší pochybovače v Česku přesvědčil příklad plzeňské Viktorie, tedy vlastně „sparťanského béčka“.

Takže zbývají dvě možnosti: buď matadory probrat doučováním, ti to však nemusejí skousnout. Nebo dát ještě více prostoru mladé krvi, kterou zase může semlít tlak. Za nejrozumnější se v dané chvíli jeví mix obojího.

P. S. Trenér Jozef Chovanec nadhodil, že pokud Sparta nedojde k titulu, ať jeho nástupci roztrhají trenérské licence. On by to měl udělat hned. Za to, co po sobě ve Spartě zanechal.

Vstoupit do diskuse
28

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud