Platini se i ve VIP salonu díval na fotbal jako muž v kopačkách | iSport.cz
Stanislav Hrabě
9. května 2016 • 14:48

Platini se i ve VIP salonu díval na fotbal jako muž v kopačkách

Michel Platini nedokázal očistit své jméno, proto končí v čele evropského fotbalu
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Zrudni jako Látal, gymnasta Dostál a ofsajd, jaký jste ještě neviděli LIGA NARUBY: Zrudni jako Látal, gymnasta Dostál a ofsajd, jaký jste ještě neviděli
MŮJ PRVNÍ GÓL: sparťanka Ringelová fandí Realu a Ronaldovi MŮJ PRVNÍ GÓL: sparťanka Ringelová fandí Realu a Ronaldovi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vynikající fotbalista - trojnásobný držitel Zlatého míče nejlepšího fotbalisty Evropy, evropský šampion 1984. Výborný trenér – francouzskou reprezentaci dovedl na mistrovství Evropy 1992 kvalifikací bez ztráty bodu. Úspěšný funkcionář – v letech 2007-2015 byl předsedou UEFA. Těmito životními etapami prošel Francouz Michel Platini.Zatímco první dvě zůstanou natrvalo zachovány, třetí se rozleptala korupčním skandálem, kdy přijal jako konzultant předsedy FIFA Josepha Blattera nemorální odměnu ve výši dvou milionů švýcarských franků (před 50 milionů českých korun). Byl etickou komisí suspendován na mnoho let, když se mu nepodařilo očistit se u sportovní arbitráže CAS, raději rezignoval. Bez poct a slávy, jako člověk s nečistým pozadím.

Evropský a potažmo světový fotbal, neboť plánoval kandidovat na předsedu FIFA, ztratil jednu z největších tváří historie. A v jistém ohledu tu největší. Jako bývalý vynikající fotbalista a trenér věděl, co fotbal potřebuje, co poslouží jeho rozvoji, čím chytne fanoušky. Jaký rozdíl od jeho předchůdců, upjatých úředníků, kteří s přepracovaným neosobním výrazem řešili stohy administrativy.

Michel Platini byl jiný kofr. Neváhal sejít z tiskové konference mezi novináře a ptát se na jejich názor, co by podle nich fotbalu prospělo, čím by potěšil jeho příznivce. Neformálně, v příjemném ovzduší. A změny pršely jedna za druhou. Rozdělení kvalifikace Ligy mistrů na dvě části – mistrovskou a nemistrovskou, rozšíření evropského šampionátu, cirkulace pořadatelů Superpoháru.

Docílil nemožného: silné svazy se cítily oceňovány, slabší si nepřipadaly odstrčené. Prosté řešení považoval často za nejlepší. To vždy s úsměvem, vtipem, tradičním francouzským šarmem.

Všechno je pryč, odchází s pošramocenou pověstí. Ale mnoho po něm zůstane, přičemž nejdůležitější je pro evropský (světový) fotbal zjištění, že v předsednickém křesle by neměl sedět mazaný právník, protřelý ekonom nebo nelítostný byznysmen. Měl by ho vést bývalý vynikající fotbalista, jenž se dívá na všechno ne očima VIP osoby z tribuny, ale nadále zrakem muže v kopačkách ze hřiště.

Těžko se bude hledat jeho nástupce.

Témata:  sport, fotbal, UEFA, blog, Platini, Hrabě
 
Články odjinud


Články odjinud