Platini se i ve VIP salonu díval na fotbal jako muž v kopačkách | iSport.cz
Stanislav Hrabě
9. května 2016 • 14:48

Platini se i ve VIP salonu díval na fotbal jako muž v kopačkách

Vstoupit do diskuse
0
Michel Platini nedokázal očistit své jméno, proto končí v čele evropského fotbalu
TOP VIDEA
Procházka je po velkolepé premiéře v UFC zpátky v Praze
iSport podcast: Je Hoftych kouč pro velký klub? Bude Liberec ještě silnější než letos?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vynikající fotbalista - trojnásobný držitel Zlatého míče nejlepšího fotbalisty Evropy, evropský šampion 1984. Výborný trenér – francouzskou reprezentaci dovedl na mistrovství Evropy 1992 kvalifikací bez ztráty bodu. Úspěšný funkcionář – v letech 2007-2015 byl předsedou UEFA. Těmito životními etapami prošel Francouz Michel Platini.Zatímco první dvě zůstanou natrvalo zachovány, třetí se rozleptala korupčním skandálem, kdy přijal jako konzultant předsedy FIFA Josepha Blattera nemorální odměnu ve výši dvou milionů švýcarských franků (před 50 milionů českých korun). Byl etickou komisí suspendován na mnoho let, když se mu nepodařilo očistit se u sportovní arbitráže CAS, raději rezignoval. Bez poct a slávy, jako člověk s nečistým pozadím.

Evropský a potažmo světový fotbal, neboť plánoval kandidovat na předsedu FIFA, ztratil jednu z největších tváří historie. A v jistém ohledu tu největší. Jako bývalý vynikající fotbalista a trenér věděl, co fotbal potřebuje, co poslouží jeho rozvoji, čím chytne fanoušky. Jaký rozdíl od jeho předchůdců, upjatých úředníků, kteří s přepracovaným neosobním výrazem řešili stohy administrativy.

Michel Platini byl jiný kofr. Neváhal sejít z tiskové konference mezi novináře a ptát se na jejich názor, co by podle nich fotbalu prospělo, čím by potěšil jeho příznivce. Neformálně, v příjemném ovzduší. A změny pršely jedna za druhou. Rozdělení kvalifikace Ligy mistrů na dvě části – mistrovskou a nemistrovskou, rozšíření evropského šampionátu, cirkulace pořadatelů Superpoháru.

Docílil nemožného: silné svazy se cítily oceňovány, slabší si nepřipadaly odstrčené. Prosté řešení považoval často za nejlepší. To vždy s úsměvem, vtipem, tradičním francouzským šarmem.

Všechno je pryč, odchází s pošramocenou pověstí. Ale mnoho po něm zůstane, přičemž nejdůležitější je pro evropský (světový) fotbal zjištění, že v předsednickém křesle by neměl sedět mazaný právník, protřelý ekonom nebo nelítostný byznysmen. Měl by ho vést bývalý vynikající fotbalista, jenž se dívá na všechno ne očima VIP osoby z tribuny, ale nadále zrakem muže v kopačkách ze hřiště.

Těžko se bude hledat jeho nástupce.

Témata:  sport, fotbal, UEFA, blog, platini, hrabě
Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud