Tomáš Richtr
1. listopadu 2017 • 11:36

Rozpaky z chaosu po Hamiltonově triumfu. Ale je dobře, že formule 1 získává duši

TOP VIDEA
Legendární Zdeněk Zeman se stal členem Síně slávy deníku Sport Legendární Zdeněk Zeman se stal členem Síně slávy deníku Sport
Petr Ševčík pod lupou: Kdo je hráč, kterého ohlásila Slavia jako posilu? Petr Ševčík pod lupou: Kdo je hráč, kterého ohlásila Slavia jako posilu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Lewis Hamilton chtěl svůj čtvrtý titul mistra světa určitě získat vítězstvím, nebo alespoň přítomností na stupních vítězů. Ale nebylo souzeno. Strkanice v prvních zatáčkách po startu GP Mexika odsoudily jak Sebastiana Vettela tak Lewise Hamiltona k propadu až na chvost startovního pole. Rozhodně není bez zajímavosti, že u toho byl opět Max Verstappen, který si tak vybojoval první místo a až do cíle jej nepustil.Díky tomu se z Hamiltonova závodu stalo zajímavé drama. Normálně mu stačilo dojet na některém z prvních pěti míst, aby se nemusel ohlížet na Vettelův výsledek, a stejně by bral titul. Takhle to měl ale o hodně těžší, tím spíš, když se Vettel prokousával pořadím vzhůru daleko snadněji než Hamilton. Jenomže deváté Hamiltonovo místo, které si v závěru vybojoval, znamenalo, že by musel Vettel vyhrát, a k tomu měl ze čtvrté příčky daleko. V Mexiku bylo rozhodnuto.

Čekají nás ještě další dvě velké ceny v Brazílii a Abú Dhabi. Budou nesmírně důležité pro zjištění toho, zda se potvrdí nastupující trend Red Bullu, který v Mexiku vyloženě dominoval. A zda silné Ferrari bude silné i ve zbytku sezony.

Technická pravidla zůstávají stálá, a tak by to znamenalo, že Mercedes může očekávat hodně těžkou sezonu 2018. A více než jednoho silného soupeře. A když si uvědomíte, co dokáže šasi Red Bullu s jinak velmi nespolehlivými motory Renault, pak se třeba s trochou optimismu může přidat také McLaren Fernanda Alonsa.

Do formule 1 vstupují čím dál temperamentnější prvky zábavy, jako v USA bylo představení jezdců za pomoci boxerského hlasatele Michaela Buffera nebo v Mexiku rychlá proměna tradičních stupňů vítězů v jednu velkou diskžokejovou show.

Jelikož bylo před koncem závodu jasné, že novopečený šampion Hamilton se na stupně vítězů k Verstappenovi, Bottasovi a Räikkönenovi nedostane, snažil se reportér a sám bývalý pilot formule 1 David Coulthard pro světové vysílání ulovit Hamiltona a pár slov od něj. Temperament, v jehož důsledku Hamilton Coulthardovy výzvy několikrát ignoroval, budily velké rozpaky.

A když spustil D.J. svou show, veškerá pozornost se přesunula zase k Hamiltonovi, které se z prostoru vyhlášení vítězů na stadionu rozeběhl a mořem fanoušků se vydal ke garážím, aby čerstvý titul oslavil společně s týmem.

Nastal chaos, když se fanoušci snažili běžícího Hamiltona odchytit, vyfotit nebo si s ním udělat alespoň selfie. Televizní kamera dokonce zachytila srážku dvou fanoušků, z nichž jeden upadl pozadu na zem a hlavou se udeřil o asfalt. Celé to vyvrcholilo tím, že když Hamilton doběhl do garáže, nikoho tam nenašel. Pravděpodobně proto, že jeho kolegové se asi prostorem padoku chtěli naopak dostat k němu.

Vše to působilo dojmem neřízeného zmatku a chaosu a v ostrém kontrastu se skoro až sterilně kontrolovaným prostředím pod pevnou taktovkou Bernieho Ecclestona. Ale i tak má smysl nové, temperamentnější prvky zkoušet. Že to občas nevyjde přesně podle plánu, to k takovým improvizovaným záležitostem nejspíše patří. F1 postupně získává novou duši, a to je dobře.

 

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 15. kola Fortuna ligy »

16. kolo Fortuna ligy:

Liberec - Plzeň (pá 23.11., 18:00), Dukla - Teplice (pá 23.11., 18:00), Karviná - Slavia (so 24.11., 14:00), Baník Ostrava - Slovácko (so 24.11., 17:00), Zlín - Opava (so 24.11., 17:00), Bohemians - Příbram (so 24.11., 17:00), Olomouc - Ml. Boleslav (ne 25.11., 15:00), Sparta - Jablonec (ne 25.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze