Rozpaky z chaosu po Hamiltonově triumfu. Ale je dobře, že formule 1 získává duši | iSport.cz
Tomáš Richtr
1. listopadu 2017 • 11:36

Rozpaky z chaosu po Hamiltonově triumfu. Ale je dobře, že formule 1 získává duši

TOP VIDEA
KARLOS SHOW: Marpo s Noidem promluvili o zápasení, šikaně, došlo i na stare down KARLOS SHOW: Marpo s Noidem promluvili o zápasení, šikaně, došlo i na stare down
MOMENTY Václava Kadlece: Obrovský talent a nenaplněný potenciál MOMENTY Václava Kadlece: Obrovský talent a nenaplněný potenciál
VŠECHNA VIDEA ZDE

Lewis Hamilton chtěl svůj čtvrtý titul mistra světa určitě získat vítězstvím, nebo alespoň přítomností na stupních vítězů. Ale nebylo souzeno. Strkanice v prvních zatáčkách po startu GP Mexika odsoudily jak Sebastiana Vettela tak Lewise Hamiltona k propadu až na chvost startovního pole. Rozhodně není bez zajímavosti, že u toho byl opět Max Verstappen, který si tak vybojoval první místo a až do cíle jej nepustil.Díky tomu se z Hamiltonova závodu stalo zajímavé drama. Normálně mu stačilo dojet na některém z prvních pěti míst, aby se nemusel ohlížet na Vettelův výsledek, a stejně by bral titul. Takhle to měl ale o hodně těžší, tím spíš, když se Vettel prokousával pořadím vzhůru daleko snadněji než Hamilton. Jenomže deváté Hamiltonovo místo, které si v závěru vybojoval, znamenalo, že by musel Vettel vyhrát, a k tomu měl ze čtvrté příčky daleko. V Mexiku bylo rozhodnuto.

Čekají nás ještě další dvě velké ceny v Brazílii a Abú Dhabi. Budou nesmírně důležité pro zjištění toho, zda se potvrdí nastupující trend Red Bullu, který v Mexiku vyloženě dominoval. A zda silné Ferrari bude silné i ve zbytku sezony.

Technická pravidla zůstávají stálá, a tak by to znamenalo, že Mercedes může očekávat hodně těžkou sezonu 2018. A více než jednoho silného soupeře. A když si uvědomíte, co dokáže šasi Red Bullu s jinak velmi nespolehlivými motory Renault, pak se třeba s trochou optimismu může přidat také McLaren Fernanda Alonsa.

Do formule 1 vstupují čím dál temperamentnější prvky zábavy, jako v USA bylo představení jezdců za pomoci boxerského hlasatele Michaela Buffera nebo v Mexiku rychlá proměna tradičních stupňů vítězů v jednu velkou diskžokejovou show.

Jelikož bylo před koncem závodu jasné, že novopečený šampion Hamilton se na stupně vítězů k Verstappenovi, Bottasovi a Räikkönenovi nedostane, snažil se reportér a sám bývalý pilot formule 1 David Coulthard pro světové vysílání ulovit Hamiltona a pár slov od něj. Temperament, v jehož důsledku Hamilton Coulthardovy výzvy několikrát ignoroval, budily velké rozpaky.

A když spustil D.J. svou show, veškerá pozornost se přesunula zase k Hamiltonovi, které se z prostoru vyhlášení vítězů na stadionu rozeběhl a mořem fanoušků se vydal ke garážím, aby čerstvý titul oslavil společně s týmem.

Nastal chaos, když se fanoušci snažili běžícího Hamiltona odchytit, vyfotit nebo si s ním udělat alespoň selfie. Televizní kamera dokonce zachytila srážku dvou fanoušků, z nichž jeden upadl pozadu na zem a hlavou se udeřil o asfalt. Celé to vyvrcholilo tím, že když Hamilton doběhl do garáže, nikoho tam nenašel. Pravděpodobně proto, že jeho kolegové se asi prostorem padoku chtěli naopak dostat k němu.

Vše to působilo dojmem neřízeného zmatku a chaosu a v ostrém kontrastu se skoro až sterilně kontrolovaným prostředím pod pevnou taktovkou Bernieho Ecclestona. Ale i tak má smysl nové, temperamentnější prvky zkoušet. Že to občas nevyjde přesně podle plánu, to k takovým improvizovaným záležitostem nejspíše patří. F1 postupně získává novou duši, a to je dobře.

 

 

Sport 2020

MS v biatlonu (13. - 23. února 2020, Anterselva)
Program Nominace na MS O Anterselvě

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Olympiáda 2020 (24. července - 9. srpna 2020, Tokio)
Nové sporty Olympijská kolekce Kdy se konají další olympijské hry?

Články odjinud


Články odjinud