Sudí chybují, ale házet flašky? Jasná kontumace! Pak si to další rozmyslí | iSport.cz
Vladimír Vůjtek
5. března 2019 • 12:20

Sudí chybují, ale házet flašky? Jasná kontumace! Pak si to další rozmyslí

TOP VIDEA
Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým
Plzeň - Pardubice: Gulaš zlomil extraligový rekord, skóroval v desátém utkání po sobě, 2:0 Plzeň - Pardubice: Gulaš zlomil extraligový rekord, skóroval v desátém utkání po sobě, 2:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Chyby rozhodčích ke konci základní části se řeší každý rok. Dvacet třicet posledních let. Vždycky se do toho sudí nějak přimíchají, chyb s koncem sezony přibývá. I proto, že právě na konci je boj o umístění největší, nejurputnější a záleží na každém bodu. A pak je i na případné chyby víc vidět, víc se díky dokonalé technice dodatečně rozebírají. Přijde mi, že se na to někdy až moc upínáme. Pořád je v tom lidský faktor, strašně málo času na posouzení, jemné nuance. Rozhodčí, i jejich případné chyby, prostě ke sportu patří.Teď se ale bohužel pár závažných situací stalo. Doplatila na ně především Mladá Boleslav, která bojuje o šestku. Ať to byl uznaný gól Sparty proti Boleslavi, nebo naopak neuznaný gól Boleslavi v Olomouci. Chybné bylo i vyloučení za šest hráčů Vítkovic v Plzni. Technika dodatečně odhaluje chyby, sudí jsou pod tlakem a ne vždycky to zvládnou.

Boleslav to v boji o šestku ovlivnilo. Na druhou stranu je třeba říct, že velkých chyb není zase tolik. Minely rozhodčích, stejně jako hráčů nebo trenérů, ke sportu patří. Tak to bylo v minulosti a bude tak i v budoucnosti. A nic na tom nezmění ani video.

Jen se podívejte na fotbal. Tam video zavedli a přijde mi, že v tom je jen větší zmatek. Některé výroky jsou nelogické, jdou proti fotbalu. Nelíbí se mi to. Zrovna teď o víkendu zápas Bohemky se Slavií. Neodpískaný faul Bohemky, ta dá gól, video, gól neplatí a místo toho je penalta proti Bohemce. Na Baníku naopak video nebylo, jasný faul Poznara ve vápně na vyloučení, ani jeden sudí to neviděl a ten hráč pak rozhodne zápas. Tři body úplně otočené.

Plzeň - Třinec: Ostuda pro fanoušky Indiánů! Rozhodčího Hribika trefila láhev z hlediště
Video patří k placenému obsahu

Když už, tak proč video není všude? To opravdu nechápu. I proto jsem rád, že v hokeji se zatím od videa a zavedení Coach challenge upustilo. Je to dobrá myšlenka, líbí se mi. Jestliže máte jednu možnost sporného rozhodnutí klíčové situace posoudit a když nemáte pravdu, přijdete o oddechový čas, takže to ani moc nezdržuje. To je fajn. Ale je dobře, že se to nespustilo, když to nebyly schopné zajistit všechny kluby. To by nebylo fér, aby v jedné hale video bylo, v druhé ne. Když, tak ať je to stejné pro všechny.

V hokeji byla vždycky větší kultura než na fotbale

Co je z mého pohledu ale rozhodně nepřípustné, jsou útoky na rozhodčí. V Plzni dostal hlavní flaškou. To nechápu! Nevím přesně, jaký je za to postih, ale podle mého je trefení rozhodčího jasné ukončení zápasu. Tak to vždycky bylo a mělo by i dál být. Zápas se měl ukončit, kontumační výsledek proti domácím. Kdyby to tak bylo, tak se to stane jednou, dvakrát a pak si to všichni rozmyslí.

V tomto bych se přikláněl k absolutně radikálnímu kroku a trestu. Je jasné, že to je úlet nějakého méně intelektuálně založeného jedince, ale kam bychom došli, kdybychom nechali po rozhodčích házet předměty? Kdo by to pak pískal? V hokeji byla vždycky kultura větší než ve fotbale, bohužel i tohle se mění. Už jsou vidět i dýmovnice na hokejových stadionech. To tam vůbec nepatří, hned ze začátku se proti tomu musí zakročit.

Za kulturu na stadionech je třeba bojovat. Snažit se ji držet i za cenu tvrdých opatření. Je jasné, že se lépe hájí na nových stadionech. S moderním prostředím přijde i lepší kultura chování. To máte jako v divadle. Jestli má prostředí úroveň, držíte ji taky. Lidi si nového stánku váží, chovají se tam přátelštěji, můžete na zápas pozvat i manželky a děcka. Na starých stadionech se to hlídá hůř, ale kluby musí mít jasný zájem kulturní prostředí udržet. I rozhodčí totiž musí mít podmínky pro svůj výkon co nejlepší. Když po nich budou lítat jen flašky a nadávky, budou pod větším tlakem a chyb udělají zákonitě víc.

 
Články odjinud


Články odjinud