Vysoká hra Zdeňka Haníka: Trumpův model v hokeji?

Zklamaní čeští hokejisté do 20 let po čtvrtfinálové porážce se Švédskem
Zklamaný gólman české hokejové dvacítky Lukáš Dostál po vyřazení se Švédskem
Zklamaní trenéři české hokejové dvacítky během neúspěšného čtvrtfinále MS se Švédskem
Zklamaní čeští hokejisté do 20 let po čtvrtfinálové porážce se Švédskem
Čeští hokejisté do dvaceti let po vyřazení ve čtvrtfinále domácího světového šampionátu od Švédska
Závar před švédskou brankou, který ale českým gólem neskončil
Zklamaní čeští hokejisté ve chvíli, kdy ve čtvrtfinále juniorského MS inkasovali od Švédska
16
Fotogalerie
Blogy
Začít diskusi (0)

Přečetl jsem si rozhovor s Filipem Pešánem i několik útočných článků proti hokejovému svazu, ale těm zde nebudu dělat reklamu. Pešán tvrdí, že česká společnost je přejedená a bez motivace. Tvrdá slova, ale že se Čechům daří tak dobře, jako ještě nikdy v minulosti, to bych podepsal. A jaký to má dopad? 

K dnešní úvaze mě kromě zmíněného rozhovoru inspiroval v rozhlase ještě jiný (mezi námi výborný – doporučuji) s Jiřím Schneiderem, bývalým velvyslancem v Izraeli, o napjatém stavu na Blízkém východě. Nebojte se, nebude to o politice, ale paralelu se sportem vidím příznačnou. Hned se k ní dostanu.

„Nejenže vymýšlíme určitou cestu pro český hokej i společnost, musíme i vymýšlet, jak to kontrolovat. Jak přemluvit trenéry v klubech, rodiče a hráče k tomu, aby vůbec pracovali. Takový je reálný stav české společnosti a českého hokeje,“ kritizuje Pešán.

Na otázku Jak docílit toho, aby v českém hokeji všichni táhli za jeden provaz, odpovídá: „Kdybych to věděl, tak jsem bůh.“ A zde vidím tu paralelu.

Jedná se sice o vzdálené světy, ale Schneider mluví o stejném problému. Abych se úplně nepletl do politiky, neodcituji jeho slova přesně, ale již transformovaná na sportovní prostředí. Smysl je ale stejný: Aby mohl úzus či dohoda platit, museli by ho aktéři uznávat, a to se neděje.

Od roku 1989 vlastně ve sportu žádný úzus, notabene systém neexistuje, ale teprve nyní se ukazuje, jak těžké je nějakého systému se domáhat. A tak tedy stojí nový šéftrenér českého hokeje před nutným krokem: jestliže stávající model není plně efektivní, musí se nastavit jiný, lépe řečeno najít způsob, jak ho vynutit.

Dodávám, že jak v českém sportu obecně, tak i uvnitř velkých svazů spíše než principy platí právo síly a všichni mu dobře rozumí. Vím své o tom, co znamená ve svazu prosazovat nové - nepopulární věci. Jako předseda volejbalového svazu jsem některé i bohulibé věci musel protlačit silou, a jiné jsem prostě přes setrvačnost myšlení a pohodlnost lidí neprotlačil.

Vedle této konzervativní protisíly, která se před progresem klepe jako osika, je tu navíc nové rozložení sil, v hokeji stejně jako ve volejbale. Svaz – kluby – reprezentace – agenti – sponzoři – vlivní rodiče – možnosti hráčů se volně pohybovat po světě a shánět si v něm angažmá dle libosti atd. Svaz už nemá takovou sílu jako dříve. Stojí proti sobě v rámci svazu silní hráči a každý z nich jedná vcelku pochopitelně ve svém zájmu.

Nevěřím na konsensus ve smyslu „táhnout za jeden provaz“

Víme třeba o silném tlaku některých klubů na uzavření hokejové extraligy. Stejná snaha se objevuje v našem svazu. A chápu třeba takový Zlín, že pád z elitní ligy by měl fatální následky, poněvadž by to mohlo znamenat nejen rozpad celého mládežnického stromu pod ním, ale navíc ochromení volejbalu v celém zlínském regionu, v němž je extraligový klub hybatelem rozvoje.

A stejně ve volejbale jako v hokeji se bude muset intenzivně jednat. Zda se podaří najít uspokojivý a sportovně čistý model, se ukáže. Na co ale moc nevěřím, je nějaký konsensus ve smyslu „táhnout za jeden provaz“.

Jednotlivým aktérům totiž schází společný motiv i všemi akceptovaná pravidla. Jiří Schneider ve zmíněném rozhovoru říká: „Jak dosáhnout nové dohody ve světě, kde přestávají platit pravidla, kde se válka nevyhlašuje, protože nikdo ani není schopen určit, jestli se náhodou ve válečném stavu již nenachází?“

Cítil jsem v tom velmi opatrnou obhajobu Trumpova počínání s cílem dostat Írán silou k jednacímu stolu. Ve sportu se k tomu nemusejí zabíjet generálové, ale bez použití síly nebo (použiju mírnější výraz) bez direktivy, doufejme jen té odborné a legislativní, to asi nepůjde.

Přinejmenším v oblasti odborného rozvoje a kvalitativního nárůstu práce s talenty. Určitě do toho musí promluvit i peníze. Jsme přece v kapitalismu. Ovšem se vší vážností tvrdím, že na takovou direktivu svaz sílu má. Teď ještě vyrazit podle správného kompasu…

Video placeholder
Šéftrenér reprezentace Pešán: Výsledek dvacítky je neúspěch • iSport TV

Začít diskuzi