Viděli jste to, co jste přesně chtěli vidět u hráčů v českých dresech. To nadšení! Bojovnost, partu, odhodlání. A hlavně vítězný poslední zápas s medailí. Slováci se utápějí v euforii, na krku se jim houpe olympijský bronz. Zatímco Češi si už několik dní doma mordují hlavu: Proč to nevyšlo?
A proč to vyšlo Slovákům? Není to tak dávno, co byli v ještě horší situaci. Nemohli se vyhrabat z bídy. Miroslav Šatan, současný šéf svazu i generální manažer reprezentace, byl několik let pod palbou kritiky. Fanoušci byli nespokojení, už je nebavilo sledovat, jak se jejich tým marně snaží na velkých akcích dostat do čtvrtfinále. Šestkrát v řadě nic. Až na minulém šampionátu v Rize to vyšlo.
Lidé na Slovensku ale zároveň chápali, že obroda může zabrat nějaký čas. Smířili se s tím. Byli rádi za to, že se v mužstvu objevovalo mládí.
A teď? Historický olympijský bronz! Trvalo to dlouho, ale ozdravný proces probíhá úspěšně. Slovákům pomohla zahraniční cesta, kanadský kouč Craig Ramsay je sice sedmdesátník, ale svými metodami progresivní kouč, který dokáže vycítit, jakou taktiku hráčům nachystat, nabudí je, ale zároveň uklidní. Věkem starý, myšlením mladý…
Hráče si dokázal získat, ti jeho systému věří. Pomohlo jim i to, že na herním schématu mohou pracovat delší dobu, dostali ho pod kůži.
Někdejším federálním parťákům vyšla sázka na mladé. Není třeba připomínat 17letého démona Slafkovského a další. V Pekingu se jim nakonec všechno krásně sešlo. Ale chtělo to čas. Ten teď potřebuje i český hokej.
Stejně jako zmiňovanou větší odvahu. Už je to kolikrát omleté téma, ale spočítejte si, kolik hráčů pod třiadvacet let měli Slováci v akci. Šest. Češi? Ani jednoho. Je otázka: měli ale Pešán a spol. kde brát?
Moc ne. A to je právě ten problém. Proto bude trvat, než se tuzemský hokej uzdraví. Pro české fanoušky alespoň malá útěcha: teď mohou se Slováky prožívat jejich úspěch. Zaslouží si to, bronz je ve správných rukách. Přeci jenom česko-slovenské pouto pořád ještě nějaké je.
Navíc znáte to: přej, a bude ti přáno.
I když to bude chtít velkou trpělivost, než se čeští fanoušci budou moct radovat i z českých úspěchů…
Zprávy ze dne 13. února 2022
SNOWBOARDING: Obrovská legenda svého sportu se loučí. Američan Shaun White skončil v Pekingu na U-rampě čtvrtý, ve sbírce ovšem má zlaté z Turína, Vancouveru i Pchjongčchangu.
SEVERSKÁ KOMBINACE: Jarl Magnus Riiber měl konečně negativní test na koronavirus a norský tým doufá, že hvězdný sdruženář bude moci příští týden bojovat o medaile. Čtyřiadvacetiletý vítěz Světového poháru z minulých tří sezon cestoval do Pekingu jako velký favorit na vítězství v obou individuálních závodech, ale po příletu do Číny ještě před startem her byl pozitivně testován na covid-19 a od té doby je v izolaci. „Sobotní test měl negativní. Poslední informace je taková, že musí být negativní dnes a zítra. Pokud to tak dopadne, dostane se zítra z izolace,“ řekl novinářům manažer norského týmu Ivar Stuan.
HOKEJ: Slovensko porazilo Lotyšsko 5:2, ve skupině C skončí na třetím místě. Lotyši jsou bez bodu poslední. O rozdělení dvojic pro play off definitivně rozhodnou až dva odpolední zápasy ve skupině A (Kanada-Čína, USA-Německo). Pokud vyhrají oba zámořští favorité, Češi budou v úterý hrát se Švýcarskem. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Čeští hokejisté dnes mají na programu dobrovolný trénink.
HOKEJ: Slovenský boj o třetí místo ve skupině C ještě bude dramatický, Lotyšsko hned v úvodu třetí třetiny snížilo na 2:3. V padesáté minutě ale Slovákům vrátil dvougólový náskok Zuzin.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Start druhého kola mužského obřího slalomu je posunutý, jet by se aktuálně mělo od 8 hodin českého času. Situaci pořadatelům komplikuje husté sněžení. Kryštof Krýzl odstartuje jako pátý, po první jízdě drží šestadvacátou pozici.
HOKEJ: Stav 3:1 pro Slovensko platí i na konci druhé třetiny.
HOKEJ: A zase ten Slafkovský! 17letý Slovenský Juraj dostává východní sousedy do dvoubrankového vedení 3:1 nad Lotyšskem. Mladík dal ve třetím zápase čtvrtý gól.