Zdeněk Janda
25. května 2023 • 22:31

Jalonen? Nejde o národnost, ale o odbornost! Nesmí uspět neukojené ego

Vstoupit do diskuse
7
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Famózní bitva! Muchová ve finále Roland Garros padla, slaví Šwiateková
Hovorka bilancuje po kariéře: Mám před sebou čistý stůl. Co řekl o potyčce s Kangou?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tady se moc nemusí nějak opatrně našlapovat. Hokejový šampionát se nepovedl. Mrkněte na výsledky, projeďte si v hlavě zápasy, předvedenou hru a moc důvodů k juchání mít nebudete. Byla to bída. Měl tým vůbec na lepší umístění? Otázka, která bude zaměstnávat fanoušky i experty. Faktem je, že bez Chytila a Sedláka ztratil na síle.Když přijdete o prvního a druhého centra, musí se to projevit. To nebyli tuctoví hráči. Ale ti rozdíloví.

Ostatní vesměs dělali, co mohli. Spousta z nich se nepotkala s formou, což se stává. Ale spousta z nich hrála na svých limitech. Ruku na srdce. V minulosti ve čtvrtfinále vypadla mužstva, která měla daleko větší potenciál.

A že se jedná o nejhorší umístění v historii? To je prostě fakt, který mrzí. Je to smutný fakt... Ale upřímně, i tohle je jenom číslo. Sedmí, osmí? Když se vypadne ve čtvrtfinále, už je to skoro jedno. Jenom to dokumentuje, že se turnaj nepovedl.

Rozpaky jsou i nad některými verdikty trenérské štábu. Co to bylo za hru s gólmany na začátku šampionátu? Nebyl herní projev až moc bázlivý?

Anketa
Má zůstat Kari Jalonen trenérem české reprezentace?
ANO
NE

Dost otázek, na které bude muset kouč Kari Jalonen odpovědět. Bude pod palbou. Což je oprávněné. Hokej je národním sportem. A pokud tým předvede na šampionátu špatný výkon, fanoušci si zaslouží, aby se kouč z toho zpovídal. Ale jde o to, že hokejový um není tím hlavním, o čem se jedná.

Takže i když se ukáže, že tým na víc neměl a kouč ušil taktiku právě pro hráče, které měl k dispozici, nemusí to stačit. Dojede na to, že české mistrovství přece musí vést český trenér!

Je to předsudek, který neobstojí. Nejde přece o národnost. Nebo o ukojení ega hokejových šéfů. A o ukázání silných ramen v zákulisí.

Ale o odbornost. A i když se MS nepovedlo, Jalonen pořád má českému hokeji co dát. A měl by dostat prostor i za rok. Jasně, musí přidat. Ale to třeba i GM Martin Havlát. Praha si zaslouží, aby se doma představilo víc hvězd z NHL. To je pravda. Ať už na střídačce bude kdokoliv.

Tweet Petra Dědka (Je čas pro návrat českého trenéra), šéfa Pardubic, jenom dokazuje to, o čem psal deník Sport už před šampionátem. Že jde o mocenskou hru. Jak „vyštípat“ Jalonena. Hraje se na národní notu, hlavním dirigentem je hokejový šéf Alois Hadamczik.

Proto už jeho velký spojenec Dědek hned chvíli po utkání mluvil o změně.

Navíc rozhovor na konkurenčním webu jasně ukazuje, jakým směrem se chce mocenské duo Hadamczik – Dědek ubírat.

Ať to dopadne jakkoliv, měla by vyhrát odbornost. Než hra na národní notu. A něčí neukojené ego.

Nabízí se jasný scénář. Jalonen s tím sekne sám. Protože tohle nemá zapotřebí... Je připravený čelit kritice za výkony. Oprávněné kritice.

Ale těžko téhle rozjeté hře. Český hokej se zase ukázal ve své kráse...

Na ledě to nevyšlo, o tom není sporu. Mistrovství skončilo fiaskem. Ale Česko přijde o respektovaného kouče kvůli něčemu jinému. A to je to smutné.

ONLINE PŘENOS - MS v hokeji 2023
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Finsko Finsko Kanada Kanada Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Slovensko Slovensko Švédsko Švédsko USA USA Zdeněk Janda, redaktor iSport.cz Zdeněk Janda, redaktor iSport.cz
Obnovit
Zprávy ze dne 29. 5. 2023
15:48
29. 5. 2023
Lotyšsko

Nadšení Lotyši vítají doma své bronzové hrdiny.

 

Lotyšští hokejisté s bronzovými medailemi na krku se zdraví s nadšenými fanoušky po návratu do vlasti Nadšení Lotyši při návratu bronzových hokejistů z Tampere Lotyšský bek Oskars Cibulskis se zdraví s fanoušky po návratu z Tampere Tisíce Lotyšů v Rize vítají zpátky doma bronzové hokejisty
Zprávy ze dne 29. 5. 2023
15:40
29. 5. 2023
Lotyšsko

Bronzoví Lotyši jsou zpátky doma. Po návratu z Tampere, kde vybojovali historickou medaili na mistrovství světa, je v Rize vítalo tisíce nadšených fanoušků.

 

Zprávy ze dne 29. 5. 2023
10:35
29. 5. 2023
 

Redaktoři deníku Sport a webu iSport.cz Zdeněk Janda a Pavel Bárta se po téměř třech týdnech strávených nejprve v Rize a následně v Tampere vracejí do Česka.

Zprávy ze dne 29. 5. 2023
10:04
29. 5. 2023
Lotyšsko

Lotyšský parlament v neděli večer narychlo na dnešek vyhlásil státní svátek poté, co hokejový tým na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. V prodloužení Lotyši porazili Spojené státy americké 4:3 a získali první medaili ze šampionátů od obnovy nezávislosti této baltské republiky v roce 1991. Návrh, aby byl dnešek na počest vítězství vyhlášen státním svátkem, na mimořádné schůzi parlamentu podpořilo 52 poslanců, nikdo nebyl proti a tři se zdrželi hlasování, píše veřejnoprávní portál lsm.lv, který rovněž uvádí, že jedním z důvodů pro vyhlášení dnešního mimořádného státního svátku bylo to, aby lidé mohli reprezentaci přijít přivítat v Rize po návratu z MS v Tampere. 

Obránce Ralfs Freibergs (vpravo) roztáhnul při oslavném ceremoniálu vlajku Rozhodující střelec bronzového klání Kristians Rubins s medailí Brankář Arturs Silovs slaví v Tampere s lotyšskou vlajkou po zisku bronzu Poslanci v lotyšském parlamentu v hokejových dresech v neděli večer narychlo odhlasovali státní svátek, aby mohli doma přivítat bronzovou reprezentaci
Zprávy ze dne 29. 5. 2023
8:00
29. 5. 2023
 
 
Zprávy ze dne 28. 5. 2023
22:00
28. 5. 2023
 

Kanadští hokejisté jsou po dvou letech znovu mistry světa! Podívejte se na sestřih vítězného finále s Německem.

 

VIDEO
Video se připravuje ...
Zprávy ze dne 28. 5. 2023
18:00
28. 5. 2023
Lotyšsko

Podívejte se na sestřih zápasu o bronz mezi Lotyšskem a USA, ve kterém Lotyši získali premiérové medaile.

VIDEO
Video se připravuje ...
Zprávy ze dne 26. 5. 2023
21:53
26. 5. 2023
Česko

Bývalý kouč reprezentace Josef Jandač vyjádřil podporu současnému trenérovi Karimu Jalonenovi. Zkušený Fin má podle jeho názoru pokračovat u mužstva až do domácího šampionátu v příštím roce. Jandač to uvedl v rozhovoru s ČTK, ačkoliv je sám zastáncem toho, že na reprezentační střídačce by měl být některý z domácích trenérů.

 

„Určitě bych nedělal defenestraci trenéra jen proto, že se vypadlo ve čtvrtfinále a na domácím šampionátu musíme mít za každou cenu českého trenéra. Když si vezmete, že bychom tam teď dali trenéra, který s tím nemá žádnou zkušenost a nároďák ještě netrénoval, do toho faktor domácího šampionátu, který s sebou určitě přinese o to větší tlak, byla by to podle mého chyba,“ řekl Jandač.

 

„Ať Kari, jenž tady žije, je absolutní profík, nemá problém v kabině s hráči, věnuje tomu velkou spoustu času, objíždí stadiony a hráče, pokračuje dál. Dodržme tu smlouvu a pak, až nám vyhraje zlato v Praze, tak se můžeme rozloučit a přijde čas dát tam zase zpátky některého z domácích trenérů. Ten názor, že by tam do budoucna měl být zase Čech, nijak neměním. Česká repre by měla být z mého pohledu vedena českým trenérem. Ale teď bych to nechal, jak to je,“ doplnil Jandač.

VIDEO
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
7
Články odjinud


Články odjinud