Zdeněk Janda
25. května 2023 • 22:31

Jalonen? Nejde o národnost, ale o odbornost! Nesmí uspět neukojené ego

Vstoupit do diskuse
7
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SPECIÁL k derby: trumf Slavie? Schranz! Jak na hlavičkové monstrum Krejčího?
Krejčí o tvrdé práci. Byl to sen, řekl Vitík po trefě. Co stav Kairinena?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tady se moc nemusí nějak opatrně našlapovat. Hokejový šampionát se nepovedl. Mrkněte na výsledky, projeďte si v hlavě zápasy, předvedenou hru a moc důvodů k juchání mít nebudete. Byla to bída. Měl tým vůbec na lepší umístění? Otázka, která bude zaměstnávat fanoušky i experty. Faktem je, že bez Chytila a Sedláka ztratil na síle.Když přijdete o prvního a druhého centra, musí se to projevit. To nebyli tuctoví hráči. Ale ti rozdíloví.

Ostatní vesměs dělali, co mohli. Spousta z nich se nepotkala s formou, což se stává. Ale spousta z nich hrála na svých limitech. Ruku na srdce. V minulosti ve čtvrtfinále vypadla mužstva, která měla daleko větší potenciál.

A že se jedná o nejhorší umístění v historii? To je prostě fakt, který mrzí. Je to smutný fakt... Ale upřímně, i tohle je jenom číslo. Sedmí, osmí? Když se vypadne ve čtvrtfinále, už je to skoro jedno. Jenom to dokumentuje, že se turnaj nepovedl.

Rozpaky jsou i nad některými verdikty trenérské štábu. Co to bylo za hru s gólmany na začátku šampionátu? Nebyl herní projev až moc bázlivý?

Anketa
Má zůstat Kari Jalonen trenérem české reprezentace?
ANO
NE

Dost otázek, na které bude muset kouč Kari Jalonen odpovědět. Bude pod palbou. Což je oprávněné. Hokej je národním sportem. A pokud tým předvede na šampionátu špatný výkon, fanoušci si zaslouží, aby se kouč z toho zpovídal. Ale jde o to, že hokejový um není tím hlavním, o čem se jedná.

Takže i když se ukáže, že tým na víc neměl a kouč ušil taktiku právě pro hráče, které měl k dispozici, nemusí to stačit. Dojede na to, že české mistrovství přece musí vést český trenér!

Je to předsudek, který neobstojí. Nejde přece o národnost. Nebo o ukojení ega hokejových šéfů. A o ukázání silných ramen v zákulisí.

Ale o odbornost. A i když se MS nepovedlo, Jalonen pořád má českému hokeji co dát. A měl by dostat prostor i za rok. Jasně, musí přidat. Ale to třeba i GM Martin Havlát. Praha si zaslouží, aby se doma představilo víc hvězd z NHL. To je pravda. Ať už na střídačce bude kdokoliv.

Tweet Petra Dědka (Je čas pro návrat českého trenéra), šéfa Pardubic, jenom dokazuje to, o čem psal deník Sport už před šampionátem. Že jde o mocenskou hru. Jak „vyštípat“ Jalonena. Hraje se na národní notu, hlavním dirigentem je hokejový šéf Alois Hadamczik.

Proto už jeho velký spojenec Dědek hned chvíli po utkání mluvil o změně.

Navíc rozhovor na konkurenčním webu jasně ukazuje, jakým směrem se chce mocenské duo Hadamczik – Dědek ubírat.

Ať to dopadne jakkoliv, měla by vyhrát odbornost. Než hra na národní notu. A něčí neukojené ego.

Nabízí se jasný scénář. Jalonen s tím sekne sám. Protože tohle nemá zapotřebí... Je připravený čelit kritice za výkony. Oprávněné kritice.

Ale těžko téhle rozjeté hře. Český hokej se zase ukázal ve své kráse...

Na ledě to nevyšlo, o tom není sporu. Mistrovství skončilo fiaskem. Ale Česko přijde o respektovaného kouče kvůli něčemu jinému. A to je to smutné.

ONLINE PŘENOS - MS v hokeji 2023
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Finsko Finsko Kanada Kanada Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Slovensko Slovensko Švédsko Švédsko USA USA Zdeněk Janda, redaktor iSport.cz Zdeněk Janda, redaktor iSport.cz
Obnovit
Zprávy ze dne 25. 5. 2023
17:13
25. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz

Jak je zřejmé i z televizního přenosu, atmosféra na prvním dnešním čtvrtfinále v Tampere je hodně komorní.

Zprávy ze dne 25. 5. 2023
9:03
25. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz

Do sestavy se zřejmě vrací David Tomášek. Brankář? Libor Zábranský nenaznačil, ale...

Zprávy ze dne 20. 5. 2023
11:43
20. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz
Zprávy ze dne 17. 5. 2023
12:00
17. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz
Zprávy ze dne 14. 5. 2023
9:33
14. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz

Útoky na dnešním rozbruslení: vedle Smejkala se Špačkem trénuje dodatečně zapsaný Martin Kaut, Daniel Voženílek s Flekem a Černochem. „Červeného Petra“ nosí Ondřej Beránek, Filip Chlapík na ledě není. Jinak útoky beze změn.

Jiří Smejkal a Daniel Voženílek na tréninku českého týmu
Zprávy ze dne 12. 5. 2023
9:45
12. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz

Slovenští hokejisté měli po českém týmu rozbruslení. Na ledě se sešlo 15 hráčů a gólmani.

Zprávy ze dne 12. 5. 2023
9:01
12. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz

Martin Kaut si dal pár rovinek, s Danielem Voženílkem sbírají puky. Rozbruslení skončilo, nikdo se tentokrát už nezranil.

Zprávy ze dne 12. 5. 2023
8:48
12. 5. 2023
Pavel Bárta, redaktor iSport.cz

Proti Slovensku nastoupí český tým s osmi beky a dvanácti útočníky.

Vstoupit do diskuse
7
Články odjinud


Články odjinud