Zdeněk Janda
25. května 2023 • 22:31

Jalonen? Nejde o národnost, ale o odbornost! Nesmí uspět neukojené ego

Vstoupit do diskuse
7
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Sparta 1:1. Derby plné emocí! Dvě penalty, vyloučení kapitáni
Derby? Ostuda, reklama na nenávist, říkají Saňák a Zelenka. Haraslín oživil Spartu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tady se moc nemusí nějak opatrně našlapovat. Hokejový šampionát se nepovedl. Mrkněte na výsledky, projeďte si v hlavě zápasy, předvedenou hru a moc důvodů k juchání mít nebudete. Byla to bída. Měl tým vůbec na lepší umístění? Otázka, která bude zaměstnávat fanoušky i experty. Faktem je, že bez Chytila a Sedláka ztratil na síle.Když přijdete o prvního a druhého centra, musí se to projevit. To nebyli tuctoví hráči. Ale ti rozdíloví.

Ostatní vesměs dělali, co mohli. Spousta z nich se nepotkala s formou, což se stává. Ale spousta z nich hrála na svých limitech. Ruku na srdce. V minulosti ve čtvrtfinále vypadla mužstva, která měla daleko větší potenciál.

A že se jedná o nejhorší umístění v historii? To je prostě fakt, který mrzí. Je to smutný fakt... Ale upřímně, i tohle je jenom číslo. Sedmí, osmí? Když se vypadne ve čtvrtfinále, už je to skoro jedno. Jenom to dokumentuje, že se turnaj nepovedl.

Rozpaky jsou i nad některými verdikty trenérské štábu. Co to bylo za hru s gólmany na začátku šampionátu? Nebyl herní projev až moc bázlivý?

Anketa
Má zůstat Kari Jalonen trenérem české reprezentace?
ANO
NE

Dost otázek, na které bude muset kouč Kari Jalonen odpovědět. Bude pod palbou. Což je oprávněné. Hokej je národním sportem. A pokud tým předvede na šampionátu špatný výkon, fanoušci si zaslouží, aby se kouč z toho zpovídal. Ale jde o to, že hokejový um není tím hlavním, o čem se jedná.

Takže i když se ukáže, že tým na víc neměl a kouč ušil taktiku právě pro hráče, které měl k dispozici, nemusí to stačit. Dojede na to, že české mistrovství přece musí vést český trenér!

Je to předsudek, který neobstojí. Nejde přece o národnost. Nebo o ukojení ega hokejových šéfů. A o ukázání silných ramen v zákulisí.

Ale o odbornost. A i když se MS nepovedlo, Jalonen pořád má českému hokeji co dát. A měl by dostat prostor i za rok. Jasně, musí přidat. Ale to třeba i GM Martin Havlát. Praha si zaslouží, aby se doma představilo víc hvězd z NHL. To je pravda. Ať už na střídačce bude kdokoliv.

Tweet Petra Dědka (Je čas pro návrat českého trenéra), šéfa Pardubic, jenom dokazuje to, o čem psal deník Sport už před šampionátem. Že jde o mocenskou hru. Jak „vyštípat“ Jalonena. Hraje se na národní notu, hlavním dirigentem je hokejový šéf Alois Hadamczik.

Proto už jeho velký spojenec Dědek hned chvíli po utkání mluvil o změně.

Navíc rozhovor na konkurenčním webu jasně ukazuje, jakým směrem se chce mocenské duo Hadamczik – Dědek ubírat.

Ať to dopadne jakkoliv, měla by vyhrát odbornost. Než hra na národní notu. A něčí neukojené ego.

Nabízí se jasný scénář. Jalonen s tím sekne sám. Protože tohle nemá zapotřebí... Je připravený čelit kritice za výkony. Oprávněné kritice.

Ale těžko téhle rozjeté hře. Český hokej se zase ukázal ve své kráse...

Na ledě to nevyšlo, o tom není sporu. Mistrovství skončilo fiaskem. Ale Česko přijde o respektovaného kouče kvůli něčemu jinému. A to je to smutné.

ONLINE PŘENOS - MS v hokeji 2023
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Finsko Finsko Kanada Kanada Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Pavel Bárta, redaktor iSport.cz Slovensko Slovensko Švédsko Švédsko USA USA Zdeněk Janda, redaktor iSport.cz Zdeněk Janda, redaktor iSport.cz
Obnovit
Zprávy ze dne 23. 5. 2023
9:51
23. 5. 2023
Slovensko

V aktuálním slovenském výběru na mistrovství světa je nejvýraznější postavou. Dvaatřicetiletý útočník Richard Pánik odehrál přes pět stovek zápasů v NHL. Na mistrovství světa je znovu po čtyřech letech. Co prožívá? Jak se mu hraje? Co bude klíčové pro poslední bitvu s Norskem (11.20)? Ticho. Pánik už se roky se slovenskými novináři, ani zástupci televizních společností, nebaví. „Nepište ko*otiny,“ utrousil pouze při průchodu mix zónou, když byl po zápase se Slovinskem (1:0) žádaný o rozhovor. Proč? Více čtěte ZDE>>>.

Zprávy ze dne 22. 5. 2023
14:21
22. 5. 2023
Slovensko

Je svůj. Slovenský útočník Libor Hudáček, jedna z klíčových opor třineckých Ocelářů v cestě za mistrovským titulem, i na světovém šampionátu ukazuje, že se jen těžko nechává svazovat do systémových škatulek. Umí vytáhnout geniální a nečekanou parádu, stejně jako zbytečný faul nebo ztrátu. Po týmovém focení se pro slovenské novináře vyjádřil ke kritice a konfliktu s kapitánem Markem Hrivíkem po utrápeném vítězství nad Slovinskem (1:0). Hrivíka dopálilo Hudáčkovo zbytečné vyloučení v závěru a netaktické pokusy o gól do prázdné při power play soupeře. Jak Hudáček reagoval? Čtěte ZDE>>>.

Zprávy ze dne 22. 5. 2023
9:59
22. 5. 2023
Slovensko

Sestupující Slovinsko porazili 1:0 a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále mistrovství světa. Ke spokojenosti a pohodě však měli slovenští hokejisté daleko. Na Libora Hudáčka se bezprostředně po duelu sesypali lídři Marek Hrivík a Peter Cehlárik. Nelíbilo se jim, co předvedl v posledních minutách duelu. Trenér Craig Ramsay bral sitaci s nadhledem. „Nedělá mi to starosti, my jsme se občas se spoluhráči na tréninku i pobili. Je to součást budování týmu,“ řekl slovenským novinářům. Více čtěte ZDE>>>.

Zprávy ze dne 13. 5. 2023
19:00
13. 5. 2023
Slovensko

V sestavě Slovenska pro utkání s Lotyšskem jsou i obránce Mislav Rosandič, vyloučený v prvním duelu proti Česku do konce utkání za faul na Jiřího Černocha, a další bek Patrik Koch, na jehož zákrok na Filipa Chytila podal český tým direktoriátu podnět k dodatečnému prošetření. Ani jeden z nich tak žádný další trest nedostal.

Vstoupit do diskuse
7
Články odjinud


Články odjinud