10. srpna 2017 • 21:54

SOUHRN MS: Hejnové medaile unikla, ve finále jsou Vadlejch i Frydrych

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zuzana Hejnová obsadila na mistrovství světa v Londýně v běhu na 400 m překážek čtvrté místo v čase 54,20 sekundy. Dvojnásobnou šampionku na trůnu vystřídala Američanka Kori Carterová časem 53,07, druhá doběhla její krajanka a olympijská vítězka Dalilah Muhammadová a české rekordmance v závěru sebrala bronz skvělým finišem Jamajčanka Ristananna Traceyová v osobním rekordu 53,74.  O medaile si zaháží oštěpaři Jakub Vadlejch i Petr Frydrych, stejně se dařilo i výškařce Michaele Hrubé. V rozběhu na 1500 metrů uspěl Jakub Holuša a postoupil do semifinále.





Hejnovou předčily Američanky a Jamajčanka

Překážkářky Spojených států amerických, které Hejnová na předchozích šampionátech dvakrát odsunula z prvního místa, přiletěly do Londýna s výrazně lepšími časy. Přesto si Hejnová získala jejich respekt skvělým semifinálovým během. Ve finále své letošní maximum z Diamantové ligy v Rabatu zlepšila o dvě setiny, ale na medaili to nestačilo. Stejně jako loni na olympijských hrách v Riu de Janeiro skončila těsně pod stupni vítězů.

Po závodě Hejnová neskrývala zklamání. "Já jsem si na medaili věřila. Nesedlo mi to. Myslím si, že jsem od začátku běžela moc rychle. Nakopla jsem to a pak mi v závěru došly síly. To byl největší problém. Nechala jsem se strhnout atmosférou a pak mi to chybělo ke konci, " řekla bezprostředně po doběhu v rozhovoru pro Českou televizi.

Pro zlato si doběhl Turek Gulijev

Mistrem světa v běhu na 200 metrů a nástupcem legendárního Jamajčana Usaina Bolta na této trati se stal nečekaně Turek Ramil Gulijev. Sprinter původem z Ázerbájdžánu zvítězil časem 20,09. Překazil tak Jihoafričanovi Waydemu van Niekerkovi cestu k druhému londýnskému zlatu.

Ještě na 150 metrech přitom jasně vedl Van Niekerk, ale kombinace dvoustovky se čtvrtkou byla zjevně nad jeho síly a získat double, což uměl jen Američan Michael Johnson v roce 1995, nedokázal. Nakonec byl rád, když jen o dvě tisíciny sekundy předstihl třetího Jereema Richardse z Trinidadu a Tobaga. Isaac Makwala z Botswany, autor letos nejrychlejšího času, jemuž IAAF po karanténě umožnila dodatečný postup, skončil až šestý.

Američané jsou na dvoustovce bez medaile, což se na MS stalo jen jednou - v Aténách před dvaceti lety. Zato v trojskoku dnes měli důvod k dvojnásobné oslavě. Christian Taylor přidal ke dvěma zlatým z olympijských her už třetí titul mistra světa. Ve velkém souboji se svým krajanem Willem Clayem, v němž se vedení několikrát měnilo, skočil ve třetí sérii 17,63 m a vyhrál o pět centimetrů.

Trojskok byl stejně jako na dvou posledních olympiádách záležitostí těchto dvou Američanů. Taylor před pěti lety na stejném stadionu i loni v Riu zvítězil, ale Claye byl připraven mu porážky oplatit. Hned v první sérii zapsal 17,54 m, Taylor však při druhém pokusu skočil ještě o tři centimetry dál. Claye kontroval výkonem 17,63, ale jeho velký rival přidal dalších pět centimetrů navrch.

Osmnáctimetrová hranice však pro oba zůstala příliš vzdálená. V hledišti přihlížející Brit Jonathan Edwards se o svůj 22 let starý rekord 18,29 bát nemusel. Bronz získal třiatřicetiletý Portugalec Nelson Évora, olympijský vítěz z Pekingu z roku 2008.

Jílek i Veselý kvalifikaci nezvládli

Z kvarteta českých oštěpařů v kvalifikaci na mistrovství světa v Londýně postoupili do sobotního finále jen dva - Jakub Vadlejch a Petr Frydrych, oba splnili požadovaný limit 83 metrů hned prvním pokusem. Jaroslav Jílek a Vítězslav Veselý, kteří v Londýně startovali jen díky pozvání od IAAF, zůstali daleko za limitem.

Ve finále je i výškařka Michaela Hrubá, mílař Jakub Holuša s přehledem postoupil do pátečního semifinále. Lídr letošních oštěpařských tabulek Němec Johannes Vetter se nijak nešetřil a hned prvním hodem poslal oštěp na 91,20 m, což by na většině předchozích šampionátů stačilo na zlato.

Jen Jan Železný v roce 2001 v Edmontonu a Keňan Julius Yego před dvěma lety v Pekingu hodili ve finále dál. V kvalifikaci ještě nikdo tak daleko nehodil. Z Čechů se představil v nejlepším světle Frydrych, který hned prvním hodem poslal oštěp na 86,22 m. Věřil, že je postup v jeho silách.

"To, že to bylo 86, to je spíš něco, co můžu využít pro sebe jako pro sebevědomí, ale už v tuhle chvíli to nic neznamená," poznamenal. Také Vadlejch neměl s limitem problémy, oštěp prvním hodem zapíchl na 83,87. "Jsem hrozně rád, že se to povedlo hned prvním, ale bylo to opravdu nějak to dostat za tu lajnu a bude to dobrý," poznamenal.

Kvalifikace pro něj byla splněnou povinností, tentokrát před ní nebyl nervózní tolik jako dříve. "Přeci jenom jsem měl nejhorší závod letos 84 a půl, tak jsem si na těch 83 věřil," dodal. Naopak mistr světa z roku 2013 Veselý se znovu přesvědčil, že letošní sezona je pro něj nepodařená, jeho nejdelší hod měl hodnotu jen 75,50.

Čtyřiatřicetiletý oštěpař, kterého v přípravě trápily problémy s kolenem, se potýkal s rozběhem. "Moc jsem se s nohama neorientoval, nedonutil jsem je k nějaké lepší aktivitě. Rytmus tam skoro nebyl. Z toho se nedá pak hodit," vysvětloval. Jílek sice o 97 centimetrů přehodil hranici osmdesáti metrů, ale ke spokojenosti měl také daleko.

"Měl jsem takhle začít, potom by to mohlo být lepší. Bylo asi na víc. Byl jsem dobře připravený, škoda, že jsem to nezúročil líp," řekl.

Hrubá postoupila do finále

Devatenáctiletá výškařka Hrubá postoupila poprvé do velkého finále. Juniorská mistryně světa zdolala 192 centimetrů na druhý pokus, a to stačilo, protože tuto výšku překonalo přesně dvanáct závodnic. Na kvalifikační limit, který by pro Hrubou znamenal vyrovnání osobního rekordu pod širým nebem, už nedošlo.

"Kvalifikace byla těžká, hrozně se to táhlo. Teď už je to všechno za mnou a budeme se soustředit na finále," řekla Hrubá. Holuša v rozběhu na 1500 m nezaváhal. Stříbrný z halového MS ukázal, že umí běhat takticky i pod otevřeným nebem. Hlídal si čelo a doběhl druhý v čase 3:42,31.

"Musím říct, že jsem nadmíru spokojený, ani jsem nečekal, že se mi poběží tak dobře. Když to srovnám loni s Riem, tak nesrovnatelně lepší pocit," pochvaloval si Holuša.

Jedinou ošemetnou situaci řešil 500 metrů před cílem, kdy se prodíral kupředu. "Bylo na hraně, protože tam byla strkanice jako prase. Jen tak tak jsem tam vyklouzl, tam mohlo dojít k velkému pádu," popisoval. Ze semifinále chce postoupit. "Přistoupit k tomu jako k životnímu závodu. Je to velký sen dostat se do finále a myslím si, že forma na to je," řekl. Mezi vyřazenými je například olympijský vítěz Američan Matthew Centrowitz.

Finále:

Muži:
200 m: 1. Gulijev (Tur.) 20,09, 2. Van Niekerk (JAR) 20,11, 3. Richards (Trin.) 20,11, 4. Mitchell-Blake (Brit.) 20,24, 5. Webb (USA) 20,26, 6. Makwala (Bots.) 20,44, 7. Sani Brown (Jap.) 20,63, 8. Young (USA) 20,64.

Trojskok: 1. Taylor 17,68, 2. Claye (oba USA) 17,63, 3. Evora (Portug.) 17,19, 4. Napoles (Kuba) 17,16, 5. Copello (Ázerb.) 17,16, 6. Benard (USA) 17,16, 7. Díaz (Kuba) 17,13, 8. Pontvianne (Fr.) 16,79.

Ženy:
400 m př.: 1. Carterová 53,07, 2. Muhammadová (obě USA) 53,50, 3. Traceyová (Jam.) 53,74, 4. Hejnová (ČR) 54,20, 5. Sprungerová (Švýc.) 54,59, 6. Watsonová (Kan.) 54,92, 7. Tateová (USA) 55,43, 8. Doyleová (Brit.) 55,71.

Kvalifikace:

Muži:
1500 m - rozběhy: 1. Mathews (Austr.) 3:38,19, ...13. Holuša (ČR) 3:42,31 - postoupil.

Oštěp: 1. Vetter (Něm.) 91,20, 2. Frydrych 86,22, ...8. Vadlejch 83,87 - oba postoupili, 16. Jílek 80,97, 26. Veselý (všichni ČR) 75,50 - oba nepostoupili.

Ženy:
800 m rozběhy: 1. Niyonsabaová (Burun.) 1:59,86.

5000 m - rozběhy: 1. Obiriová (Keňa) 14:56,70.

Výška: 1. Lasickeneová (Rus.) 192, ...10. Hrubá (ČR) 192 - postoupila.


Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud