mrs
MS v atletice
Začít diskusi (0)

Atletické mistrovství světa v americkém Eugene zná své vítěze. Šampionátů se zúčastnilo na 1900 sportovců z celkem 192 zemí. Server iSport.cz přináší příběhy nejúspěšnějších z nich, fanoušci se dočkali hned několika úžasných světových rekordů.

Sydney McLaughlinová (400 metrů překážek)

Jeden z nejzářivějších výkonů na letošním mistrovství světa předvedla teprve dvaadvacetiletá americká běžkyně Sydney McLaughlinová. V Oregonu překonala o 0,73 sekundy svůj vlastní světový rekord na 400 metrů překážek. O tak velké číslo nikdy v historii světový rekord této disciplíny zatím neposkočil. S časem 50,68 sekundy se stala první ženou na světě, která se dostala pod hranici 51 vteřin. I přesto mladá Američanka není se svým výkonem stoprocentně spokojená a dle jejích slov je stále prostor ke zlepšení. „Myslím, že pořád lze udělat víc. Těch deset překážek se dá přeběhnout mnohem rychleji, než si lidé myslí,“ míní. Jak se zdá, mají se tak fanoušci v budoucnu ještě na co těšit.

Sydney Mclaughlinová překonala světový rekord ve velkém styluSydney Mclaughlinová překonala světový rekord ve velkém stylu • ČTK/AP

Tobi Amusanová (100 metrů překážek)

Další světová rekordmanka, která vzešla z letošního šampionátu v Oregonu. Tobi Amusanová se zapsala na první místo historických tabulek v běhu na 100 metrů překážek. Rekord zdolala přitom už v semifinále, když zaběhla čas 12,12 sekundy. Grimasa, kterou Amusanová poté předvedla, dávala tušit, jak moc je ze svého výkonu překvapená. V tu chvíli ji ani ve snu nenapadlo, že je schopná zaběhnout ještě lepší čas. Ve finále prolétla rovinku s plůtky dokonce o šest setin rychleji, tam už ji ale o další posun historického maxima připravil příliš silný vítr do zad (2,5 m/s).

Tobi Amusanová byla senzací. Africká šampionka na 100 metrů překážek zaběhla šokující čas 12,12 sekundyTobi Amusanová byla senzací. Africká šampionka na 100 metrů překážek zaběhla šokující čas 12,12 sekundy • Reuters

Armand Duplantis (skok o tyči)

Dvaadvacetiletý švédský skokan Armand Duplantis měl zlatou medaili ze soutěže tyčkařů již jistou. Neměl co ztratit a tak si laťku nechal nastavit na 621 centimetrů, o centimetr výš než jeho vlastní světový rekord. Famózním výkonem pak tuto hranici překonal. S nadšenými diváky v hledišti se bezprostředně po rekordním skoku podělil o radost. Divoce poskakoval, vystřihl na dráze salto vpřed a vedle vítězných gest se v jednu chvíli i jako by nevěřícně chytil za hlavu. Také dostal polibek od přítelkyně Desire Inglanderové a skončil v jejím objetí.

Tyčkař Armand Duplantis získal světový titulTyčkař Armand Duplantis získal světový titul • Reuters

Jakob Ingebrigtsen (běh na 5000 metrů)

Ingebrigtsen má běhání zkrátka v krvi. Ve svých jednadvaceti letech patří ve své rodném Norsku k celebritám. Proslavil se už v dětství díky dokumentu „Tým Ingebrigtsen“, který po deset let sledoval náročný trénink příslušníků jeho rodiny. Běhání se věnovali také dva Jakobovi bratři. Nejstarší Henrik vybojoval v roce 2012 titul mistra Evropy na patnáctistovce. Prostřední Filip získal v roce 2017 bronz z MS, rok před tím slavil titul mistra Evropy. Jednadvacetiletý Jakob je už nyní nejúspěšnější z celé sourozenecké trojice. K olympijskému zlatu z Tokia přidal i prvenství ze světového šampionátu v běhu na 5000 metrů.

Zlatý finiš Jakoba IngebrigtsenaZlatý finiš Jakoba Ingebrigtsena • Reuters

Jake Wightman (běh na 1500 metrů)

Jake Wightman dosáhl na překvapivé vítězství na trati 1500 metrů, kde těsně porazil Jakoba Ingebrigtsena a Španěla Mohameda Katira. Jeho výkon s úžasem sledoval celý stadion Hayward Field, avšak jeden z diváků jej prožíval víc než všichni ostatní – jeho otec Geoff Wightman. Bývalý maratonec tu byl v roli hlasatele. Úspěch svého syna tak komentoval v reálném čase a následně vyhlásil i jeho jméno při slavnostním ceremoniálu.

Překvapený výraz v obličeji Jakea WightmanaPřekvapený výraz v obličeji Jakea Wightmana • Reuters

Fred Kerley (běh na 100 metrů)

Titulem nejrychlejšího muže planety se nově může s časem 9,86 sekundy chlubit sedmadvacetiletý Američan Fred Kerley. Že jednou vystoupí na stejné stupně vítězů jako před lety legendární Usain Bolt, jej při tom donedávna ani nenapadlo. Většinu své kariéry na dráze totiž zasvětil závodům na 400 metrů. V této disciplíně je také držitelem třech medailí z mistrovství světa. Zaměřit se na 100 metrů se rozhodl překvapivě teprve loni.

Fred Kerley se stal novým mistrem světaFred Kerley se stal novým mistrem světa • Reuters

Anderson Peters (hod oštěpem)

Ačkoliv pozornost českých diváků se při soutěži oštěpařů upínala spíše k výkonům Jakuba Vadlejcha, jméno Anderson Peters zajisté nikomu neuteklo. Rodák z Grenady jako jediný překonal hranici 90 metrů a výkonem 90,54 si zajistit svůj druhý titul mistra světa v pořadí. Stal se tak prvním obhájcem zlata od dob Jana Železného. Kromě toho věří, že by jednoho dne mohl překonat i jeho světový rekord 98,48 m, který byl stanoven v roce 1996. „Je mi teprve 24. Světový rekord je tedy starší než já, ale věřím, že je to možné,“ řekl Peters.

Zlatý oštěpař Anderson PetersZlatý oštěpař Anderson Peters • ČTK/AP

Alison dos Santos (400 metrů překážek)

Alison dos Santos vyhrál na MS závod na 400 m překážek ve třetím nejrychlejším čase všech dob 46,29 s. Poznávacím znamením brazilského atleta jsou jizvy v obličeji, které si způsobil jako malý, když na sebe vylil rozpálený olej. „Umíral studem. Tak se za ty jizvy styděl, že ven vycházel jen v čepičce,“ vzpomínala kdysi jeho první trenérka Ana Cláudia Fidélisová.  Dnes už je ale dvaadvacetiletý Alison dos Santos sebevědomým atletem, který v Eugene ukradl celou show domácím běžcům a po doběhu se klaněl nadšenému publiku.

Alison dos Santos vybojoval světový titulAlison dos Santos vybojoval světový titul • Profimedia.cz

Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (běh na 100 metrů)

Shelly-Ann Fraserová-Pryceová se stala první osobou na světě, která v kariéře získala pět titulů mistryně světa v jedné individuální běžecké disciplíně. Její krajan Usain Bolt se stal mistrem světa v běhu na 100 metrů „pouze“ třikrát, v běhu na 200 metrů čtyřikrát. Současně se Shelly-Ann Fraserová-Pryceová stala ve svých 35 letech nejstarší mistryní světa v individuálním závodě na dráze.

Shelly-Ann Fraserová-PryceováShelly-Ann Fraserová-Pryceová • Reuters

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů