17. října 2017 • 14:00

Svaz anuloval výkony Svobody a Hejnové. V Kutné Hoře jim neměřili přesně

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Česko - Švédsko 7:3. Nároďák se porve o zlato, finále po 14 letech!
Famózní Nečas zničil Švédy čtyřmi body! Podívejte se, jak tlačil Čechy do finále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Atletický svaz kvůli pochybnému měření anuloval výkony ze smíšeného překážkářského závodu na 100 a 110 metrů při HESU mítinku Zuzany Hejnové v Kutné Hoře. Vítěznému Petru Svobodovi tam byl naměřen čas 13,10. Svazové předsednictvo na základě doporučení komise rozhodčích z téhož závodu anulovalo také výsledky na netradiční trati 200 metrů překážek, kde Hejnová výkonem 25,81 o dvě setiny zaostala za nejlepším světovým výkonem historie.Podle časomíry byl Svoboda 13. září o sedmnáct setin rychlejší než při vlastním českém rekordu. Jako rekord jeho výkon nemohl být uznán bez ohledu na následnou anulaci, protože se jednalo o exhibiční závod. Analýza videozáznamu ale u tohoto závodu i běhu na 200 metrů překážek ukázala, že naměřené časy nebyly přesné.

"Do videozáznamu jsem doplnil časovou osu. Videozáznam byl natáčen 30 snímky za vteřinu. Z tohoto důvodu je časová osa odstupňována po 0,03 sekundy. Maximální možná nepřesnost vycházející z tohoto faktu je tedy +-0,06 sekundy. I s maximální možnou nepřesností je výkon Petra Svobody pochybný a i výkon Zuzany Hejnové neodpovídá oficiálně naměřenému času," uvedl v tiskové zprávě svazu metodik Českého atletického svazu Jan Feher.

Vedle jeho analýzy se komise rozhodčích opírala také o vyjádření odborníka na měření závodů Petra Blažeje a informaci od hlavního rozhodčího závodu Zdeňka Simona, podle kterého nebyla patřičně otestována startovní pistole.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud