Martin Hašek
28. května 2023 • 12:15

Koule málem přeletěla sektor. Crouser má další rekord a míří do Ostravy

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
V KURZU: Plzeň ukáže, kdo je pán. Bolka v Edenu nepropadne a radost Kováče?
Perfektní Mrázek! Český gólman vychytal střelce Anaheimu a po téměř třech letech si připsal čisté konto v NHL
VŠECHNA VIDEA ZDE

Promotér Miroslav Černošek musí šetřit korunky. Americký koulař Ryan Crouser, jedna z hlavních tváří letošní Zlaté tretry, v noci v Los Angeles vylepšil svůj vlastní světový rekord megavrhem 23,56 metru. Těžká koule přitom po dopadu narazila na kovové hrazení sektoru, jehož rozměr málem nestačil. Crouserův má navíc stále rezervy, o rekordní bonus může bojovat i v Ostravě.Zkuste si někdy atletickou kouli potěžkat. Váží 7,26 kilogramů a člověk z ulice má problém, aby ji udržel v ruce víc než několik sekund. Americký obr Ryan Crouser nicméně s vysoustruženým kouskem kovu zachází jako s šipkami. V Los Angeles v noci vypustil bombu, která jako první v historii přeletěla hranici dvaceti tří a půl metru. A podle rekordmana to navíc zdaleka nebyl ideální vrh.

Když koule na Drake Stadium dopadla do antuky, odrazila od blízkého hrazení sektoru, který málem přeletěla, a měla ještě tolik síly, že zpátky odletěla skoro metr.

„Co tohle bylo?“ divila se šokovaná komentátorka.

Rozhodčí nejdřív oznámili, že pokus měřil 23,58, nakonec dva centimetry ubrali. Stále je to však o víc o devatenáct centimetrů nejlepší výkon historie.

„Mám fakt radost, protože to nebylo ťip ťop. Ale cítil jsem spoustu síly a tenhle ten jsem trefil,“ hodnotil Crouser.

Světový rekord v mužské kouli patřil před Crouserovým nástupem k nejstarším historickým výkonům v atletice. Vrh 23,12 Američana Randyho Barnese z května 1990 vydržel víc než 31 let. V červnu 2021 ale Crouser rekord v Eugene vylepšil na hodnotu 23,37 metru. Letos v únoru přidal na halovém mítinku v Pocatellu centimetr navíc, rekord ale nakonec nebyl uznán, protože sektor nesplňoval potřebné parametry.

V kouli teď panuje nejtvrdší konkurence v historii, Crouser se ale všem vymyká. V Los Angeles zahájil sérii dvěma pokusy (23,23 a 23,31), které se oba vešly do nejlepších pět výkonů dějin. V současnosti mu patří tři nejlepší výkony historie a v nejlepší desítce má šest svých pokusů.

Crouser se navíc teprve sžívá s novou technikou, kterou používá od jara. V kruhu dělá delší krok, víc využívá rotační síly a díky tomu má víc energie.

„Konečně jsem našel postoj, který jsem hledat. To mě těší nejvíc,“ pochvaloval si Crouser.

Je tak možné, že v sezoně bude útočit na světový rekord znovu. A jednu z možností bude mít 27. června na Zlaté tretře v Ostravě. Manažer Miroslav Černošek s tím počítá.

„Šetříme na ně,“ usmál se před pár dny s odkazem na Crousera a taky švédského tyčkaře Armanda Duplantise.

Ten v Los Angeles v obtížných podmínkách vyhrál výkonem 591 centimetrů. Stovku senzačně vyhrál mladý Jamajčan Ackeem Blake (9,89). Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky vytvořila světový výkon roku na čtvrtce (48,98). Rozběhy ženské stovky ovládly favoritky Marie-Josee Talou (10,88) a Sha´Carri Richardsonová (10,90), do finále ale nenastoupily.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud