Česko - Řecko 77:84. Šťastná prohra! Po triumfu USA jsou Češi ve čtvrtfinále

0
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...

Čeští basketbalisté na závěr osmifinálové skupiny mistrovství světa v Číně prohráli 77:84 s Řeckem, ale přesto senzačně postoupili do čtvrtfinále. Mezi nejlepších osm týmů tunaje je posunul fakt, že udrželi ztrátu pod 12 bodů, a Spojené státy odpoledne porazily Brazílii.

Český tým, který nastoupil bez zraněného křídla Blakea Schilba, sice do zápasu vstoupil špatně, ale přesto v poločase vedl 33:32. Řekové pak ve druhé půli třikrát vedli o dvanáct bodů, což by pro Čechy znamenalo vyřazení, ale nápor soupeře poté zastavil nejlepší hráč NBA Giannis Antetokounmpo, pro nějž po pěti osobních chybách zápas předčasně skončil. Češi navíc udrželi nervy i v dramatickém závěru a udrželi postupovou ztrátu o sedm bodů.

Reprezentaci do vyřazovací části posunulo vítězství Američanů nad Brazílií. Češi si při první samostatné účasti na šampionátu hned zahrají čtvrtfinále čtvrtfinále. Československo se na mistrovství představilo čtyřikrát, naposledy v roce 1982, a jeho nejlepším výsledkem je šesté místo z roku 1970.

Čeští basketbalisté se ve čtvrtfinále MS utkají s Austrálií. Jak vypadá kompletní pavouk play off? Čeští basketbalisté se ve čtvrtfinále MS utkají s Austrálií. Jak vypadá kompletní pavouk play off?Foto Twitter.com/FIBAWC

Češi přitom do zápasu vstoupili velmi nervózně a v prvním poločase zaznamenali dvanáct ztrát, zatímco v předchozích čtyřech utkáních na turnaji jich v průměru nasbírali jedenáct. Také proto v první i druhé čtvrtině prohrávali až o devět bodů, ale pokaždé dokázali ztrátu stáhnout.

Ve druhé čtvrtině dokonce skóre díky dvěma šestkám Patrika Audy z poslední sekundy otočili stav a v poločase vedli 33:32. Jenže po střídání dobře hrajícího Audy kvůli čtyřem faulům převzali Řekové iniciativu a třetí čtvrtinu favorit ovládl poměrem 25:16.

V závěrečné čtvrtině čeští reprezentanti třikrát prohrávali o dvanáct bodů, což by znamenalo vyřazení. Jenže pět a půl minuty před koncem musel kvůli pěti osobním chybám ze hřiště Giannis Antetokounmpo a odchod hvězdy Milwaukee sebral Řekům vítr z plachet.

Češi snížili, a když při závěrečném náporu soupeře v posledních vteřinách udržel nervy na uzdě Jaromír Bohačík a proměnil pět ze šesti trestných hodů, zůstala ztráta na postupových sedmi bodech.

Mistrovství světa basketbalistů v Číně:

Osmifinále:

Skupina K (Šen-čen):

Řecko - ČR 84:77 (18:12, 32:33, 57:49)

Sestava a body ČR: Bohačík 25, Satoranský 13, Hruban 11, Balvín 6, Kříž 2 - Auda 13, Peterka 5, Pumprla 2, Šiřina a Vyoral 0.

Nejvíce bodů soupeře: Calathes 27, Slukas 16, J. Adetokunbo 12. Fauly: 23:21. Trestné hody: 18/10 - 22/21. Trojky: 8:8. Doskoky: 31:41.