12. října 2017 • 23:01

Veselý na úvod Euroligy neodvrátil prohru Fenerbahce o jediný bod

Jan Veselý v dresu Fenerbahce v Eurolize
Slovácko - Sparta: Slovácko v euforii! Zajíc se prosadil mezi dvěma obránci a vyrovnal na 1:1 Slovácko - Sparta: Slovácko v euforii! Zajíc se prosadil mezi dvěma obránci a vyrovnal na 1:1
Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs

Basketbalisté Fenerbahce Istanbul zahájili obhajobu titulu v Evropské lize nečekanou porážkou na hřišti nováčka soutěže Málagy 67:68. A to zejména kvůli nepovedené poslední čtvrtině. Prohru neodvrátil ani český reprezentant Jan Veselý, která nasbíral 12 bodů, osm doskoků a tři bloky a byl druhým nejužitečnějším hráčem Fenerbahce.

Turecký celek měl přitom utkání velmi dobře rozehrané a několikrát vedl o deset bodů. Naposledy ještě v závěru třetí čtvrtiny. Jenže do závěrečné části vstoupili domácí šňůrou 13:0 a vedení už nepustili. Obhájci titulu ještě mohutně dotahovali a v poslední vteřině měl na ruce vítěznou střelu Kostas Slukas, ale neproměnil.

Veselý v utkání proměnil čtyři ze šesti střel, stejnou bilanci měl z čáry trestného hodu. Sváděl těžké souboje s vysokým gruzínským pivotem Giorgim Šermadinim. A právě při jeho absenci na hřišti se Málaga nadechla k rozhodujícímu obratu.

Real Madrid vyhrál na palubovce Anadolu Efes Istanbul 88:74 zejména zásluhou slovinského mistra Evropy Luky Dončiče, který zaznamenal 27 bodů a byl zvolen hráčem utkání. Stále teprve osmnáctiletý rozehrávač má před sebou klíčovou sezonu, na jejímž konci by se mohl stát jedničkou draftu do NBA. A hned v prvním utkání ukázal, proč je považovaný za největší současný talent.

Vítězně začal i další favorit na celkové vítězství CSKA Moskva. Nejbohatší evropský celek s rozpočtem 45 milionů eur (asi 1,16 miliardy korun) porazil Milán 93:84, přestože v poločase o 10 bodů prohrával. Nová posila Sergio Rodríguez k tomu přispěl 20 body, Cory Higgins přidal ještě o bod více.

Nejlepší výkon prvního kola předvedl Pierre Jackson, který dovedl Maccabi Tel Aviv k výhře 88:71 v Bambergu 27 body, 7 doskoky a 9 asistencemi a proměnil všech pět trojkových pokusů.

Evropská liga basketbalistů - 1. kolo:
Anadolu Efes Istanbul - Real Madrid 74:88,
CSKA Moskva - Milán 93:84,
Bamberg - Maccabi Tel Aviv 71:88,
Olympiakos Pireus - Baskonia Vitoria 75:64,
Unicaja Málaga - Fenerbahce Istanbul 68:67 (za hosty Veselý 12 bodů, 8 doskoků).

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>