Ginzburg k Ukrajině: Mám pocit, že žiju v roce 1939. Putin může jít i do Česka

Narodil se v Izraeli, má české občanství a kromě českého národního týmu basketbalistů vede i ukrajinský klub Prometej. Ten díky konexím Ronena Ginzburga přesídlil již minulý týden do Česka, kde má hrát i zápasy Champions League. Podle kouče se hrozba válečného konfliktu nezdála být pro obyvatele Ukrajiny reálná, ale další vývoj je jako noční můra.
„Když o tom čtu zprávy, tak mám pocit, že žiju v roce 1939 před druhou světovou válkou. Je to hrozné. Věřím, že Evropa tu situaci vyřeší. Ale jeden chlápek, Putin, chce vrátit Sovětský svaz. Když ho nikdo nezastaví, začne Ukrajinou a půjde dál do Pobaltí, a když to přeženu, tak se může vrátit i do České republiky. Když vidím, co se děje, přijde mi to jako zlý sen. Opravdu jako v roce 1939,“ řekl Ginzburg před zápasem Česka v Bulharsku.
Jeho klub Prometej už týden pobývá v Česku. „Viděli jsme, že se situace začíná komplikovat a američtí hráči nejen z našeho týmu, ale i z ostatních začali opouštět zemi. Hrajeme v Lize mistrů osmifinále. Hned mě napadlo, že to proberu s prezidentem klubu, řekl jsem mu, že se musíme přesunout jinam v Evropě, abychom byli v bezpečí. K Česku mám blízký vztah a bylo pro mě jednoduché zvolit, že tam vezmu náš tým. Po té myšlence se to odehrálo velmi rychle,“ popsal Ginzburg.
Jiné varianty ani nezvažoval. „Možností bychom měli víc. Třeba Izrael, ale i další země. Česko už ale beru tak, že je to můj domov. Znám tam každého, ty haly, Nymburk, takže to pro nás bylo to nejlepší řešení,“ uvedl Ginzburg, který v říjnu 2020 získal i české občanství.
Prometej tak bude hrát příští čtvrtek duel osmifinálové skupiny F Ligy mistrů s Kluží v Nymburce a o šest dnů později proti Oostende v Praze na Královce. Ginzburg doufá, že by i tam mohl mít klub diváckou podporu. Ukrajinci pracující v Česku tradičně chodí podporovat své krajany, navíc bude lákat i úspěšný kouč, jenž dovedl samostatnou českou reprezentaci loni poprvé v historii na olympijské hry v Tokiu.
Účast fanoušků přímo z města Kamjanske či okolí ale bude velmi složitá. „Vím, že prezident klubu chtěl vypravit na zápasy letadlo s fanoušky z Ukrajiny, jenže komplikovaná situace to nejspíš nedovolí,“ řekl Ginzburg. V týmu má pět Američanů a jednoho Chorvata, zbytek tvoří Ukrajinci. „Někteří hráči odjeli reprezentovat Ukrajinu, další měli volno a potom se zase vracíme do Čech,“ přiblížil.
Před jeho odletem z Ukrajiny ještě situace nebyla tak dramatická. „Lidi nevěřili tomu, že se stane něco vážného. V našem městě, v Dnipru ani v Kyjevě. Odehrávalo se to jen na východě v Doněcku. V posledních dnech, když jsem si volal s tamními lidmi, tak už cítili, že to asi bude horší a nebezpečí je větší, než se zdálo minulý týden,“ uvedl osmapadesátiletý kouč.
Konflikt podle něj zasáhne negativně i klub. „Je to celkově velké zklamání. Basketbal je teď na Ukrajině znovu na vzestupu. Nejsem tím, kdo by to měl soudit, ale když přestane rozvoj země, tak to zase upadne. Lidé jsou ze současné situace znepokojení a mají obavy o budoucnost,“ podotkl Ginzburg.
Ruská agrese může podle něj poznamenat i celý ukrajinský sport. „Sport se tam v poslední době zvedá. Basketbal, fotbal a všechno. Tohle je ale špatné. Zrušily se nějaké velké mezinárodní zápasy... Sport tím samozřejmě utrpí,“ dodal basketbalový kouč.

Zprávy ze dne 20. dubna 2022
Ruští tenisté budou kvůli invazi na Ukrajinu vyloučeni z Wimbledonu, tvrdí zpravodajský web Sportico. Pořadatelé londýnského grandslamu tuto informaci zatím nepotvrdili. Dříve uvedli, že o účasti ruských a běloruských hráčů a hráček na wimbledonské trávě jednají s britskou vládou. Konečné stanovisko plánovali zveřejnit v polovině května. Pokud by se neúčast ruských tenistů potvrdila, nesměli by mužskou dvouhru hrát světová dvojka Daniil Medveděv ani osmička Andrej Rubljov, který přitom bezprostředně po zahájení invaze vystoupil proti válce na Ukrajině. Řada ruských hráček je i v ženské světové špičce. V žebříčku je nejvýše postavená Anastasija Pavljučenkovová, které patří patnáctá příčka. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 19. dubna 2022
Fotbalisté Šachtaru Doněck podlehli v charitativním utkání na podporu obětí války na Ukrajině v Istanbulu domácímu Fenerbahce 0:1. Za turecký tým nastoupil i český obránce Filip Novák. Jediný gól zápasu dal ve 26. minutě ekvádorský útočník Enner Valencia. Závěrečnou čtvrthodinu odehrál za Fenerbahce i patnáctiletý Isak Vural a stal se nejmladším hráčem, který kdy za první tým osmadvacetinásobného tureckého šampiona kdy nastoupil. Utkání sledovalo na stadionu Ülker téměř 12 tisíc diváků.
Psychicky náročný závěr sezony má za sebou hokejový obránce Jakub Jeřábek, který působil v Kontinentální lize ve Spartaku Moskva. Po ruské invazi na Ukrajinu klub neopustil a sezonu dohrál. Momentálně si však nedovede představit, že by v KHL i nadále působil. Smlouva se Spartakem mu ale skončila, takže má rozhodování o své budoucnosti jednodušší. Více čtěte ZDE>>>
Mezinárodní bruslařská unie (ISU) ještě neodebrala Rusku pořadatelství závodu v příštím ročníku krasobruslařské Grand Prix. Zatím je naplánovaný v kalendáři na 25. až 27. listopadu jako poslední zastávka před finále seriálu v Turíně. Nyní se ISU ptá svých členů na jejich názor, jak s touto akcí naložit. Dopis s touto žádostí získala ruská agentura TASS.
Zprávy ze dne 17. dubna 2022
Neprožívá vydařené období, to ani náhodou. Záložník Slovácka Vladislav Levin vydržel minulý víkend v duelu s Karvinou na hřišti pouze deset minut, pak ho dopálený kouč Martin Svědík ze hřiště vypral. O týden později si reputaci moc nevylepšil. Před zahájením šlágru na Spartě, kde Slovácko padlo 1:3, nejprve ostentativně netleskal na podporu Ukrajiny, následně šílenou minelou své parťáky potopil. Více čtěte ZDE>>>
