Itálie - Česko 58:61. Úspěšný vstup do ME, basketbalistky otočily v závěru

0
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Paráda! České basketbalistky vstoupily do mistrovství Evropy v Tel Avivu vítězstvím nad Itálií 61:58, přestože v třetí čtvrtině prohrávaly už o 14 bodů. Rozhodla trojkou 53 sekund před koncem Petra Holešínská a výhru zpečetila Eliška Hamzová. Druhý zápas čeká svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové v pátek od 11:15 SELČ proti Belgii.

Hamzová, která nastoupila nachlazená, a Holešínská daly shodně 14 bodů a byly nejlepšími střelkyněmi zápasu. Kapitánka Renáta Březinová přispěla 12 body a sedmi doskoky. V italském celku nastřílely po 10 bodech Olbis Andreová, Jasmine Keysová a Cecilia Zandalasiniová.

Český tým nastoupil bez křídelnice Veroniky Voráčkové, která se potýká se zraněním kotníku. V první čtvrtině od začátku doháněl ztrátu a vedl jen po trojce Březinové 8:7, na což Italky zareagovaly osmibodovou šňůrou. Výběr trenérky Ptáčkové ale srovnal krok.

Ve druhé části většinu času vedl a díky šestibodové sérii unikl do náskoku 25:20. Italky před poločasem díky koši Zandalasiniové a trojce Laury Spreaficové získaly vedení 33:29, ale Tereza Vyoralová z dálky stanovila jen jednobodové manko.

Úvod druhé půle patřil Itálií, která díky třináctibodové šňůře vedla 46:32. Přerušila ji až po pěti minutách a 41 sekundách bez bodu Gabriela Andělová, což český tým nastartovalo k sérii 11:0 a rázem byl s mankem jen tří bodů zpátky ve hře. Po třetí čtvrtině byl stav 50:43 pro Itálii.

Na startu závěrečné čtvrtiny Kateřina Zeithammerová, Březinová a Natálie Stoupalová snížily na rozdíl jediného bodu. Po dvou trestných hodech Hamzové se jim to povedlo znovu a 98 sekund před koncem Březinová trojkou vyrovnala na 56:56. Dalším tříbodovým košem otočila stav Holešínská a na snížení Zandalasiniové odpověděla osm sekund před koncem úspěšným průnikem Hamzová.