Slovinec Tratnik na Giru unikl favoritům. Slaví první etapovou výhru kariéry

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Slovinský cyklista Jan Tratnik vybojoval po úniku první etapové vítězství na Giru d'Italia. Benu O'Connorovi, který se na něho v závěrečných kilometrech dotáhl, nastoupil v posledním prudkém stoupání 500 metrů před cílem a vyhrál s náskokem sedmi sekund. Hlavní favorité v čele s lídrem Joaem Almeidou dojeli s odstupem téměř 13 minut.

Tratnik byl součástí skupiny, která na 229 kilometrů dlouhé kopcovité trati z Udine do San Daniele del Friuli získala na hlavní peloton až čtvrthodinový náskok. V čele nakonec zůstal jezdec stáje Bahrajn-McLaren sám, teprve necelých 15 kilometrů před cílem ho dostihl O'Connor. Sprinterský souboj v cílové rovince ale nakonec Tratnik odmítl a po závěrečném útoku si dojel pro nejcennější etapový vavřín v kariéře.

"Zaútočil jsem dost daleko před cílem a poslední stoupání bylo už hodně náročné. Nemyslel jsem, že to zvládnu, ale nakonec z toho byl perfektní den," řekl třicetiletý Slovinec, kterého v koncovce podpořili i jeho nejbližší. "Jsme blízko slovinských hranic, takže tu dneska byli můj bratr a přítelkyně. Asi 500 metrů před cílem jsem přítelkyni viděl a to mi pomohlo najít zbytky energie, díky nimž jsem vyhrál," dodal.

První skupinu pronásledovatelů, v níž nebyl nikdo, kdo by ohrožoval favority na celkové prvenství, přivedl s odstupem více než minuty Enrico Battaglin.

V růžovém jedoucí Portugalec Almeida nastoupil v závěru ve stejné pasáži jako Tratnik a na hlavní rivaly získal před náročným závěrečným týdnem dvousekundový náskok. V průběžném pořadí nyní vede o 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska. Třetí Jai Hindley ztrácí už 2:58 minuty.

"Cítil jsem se dobře a někdy je nejlepší obranou útok," komentoval svůj nástup Almeida.

Český cyklista Josef Černý, který se v sobotní časovce blýskl pátým místem, dnes dojel s odstupem téměř 22 minut na 116. pozici. V celkovém pořadí se drží v závěru první stovky.

Peloton v příštích dnech čekají tři náročné horské etapy a v neděli pak závěrečná časovka v Miláně. Útok na růžový trikot, který Almeida drží od třetí etapy, může přijít už ve středu, kdy je na programu 17. etapa s dojezdem do Madonny di Campiglio.

Výsledky cyklistického závodu Giro d'Italia

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 16. etapa (Udine - San Daniele del Friuli, 229 km)