Tour de France 2020 | Tour de France: Stará dáma slaví 100. narozeniny | iSport.cz
Ilona Kolářová
28. června 2013 • 23:27

Tour de France: Stará dáma slaví 100. narozeniny

Vstoupit do diskuse
0
Tour ve znamení stovky je zase po deseti letech na 100 procent francouzská.
TOP VIDEA
Top góly: elegantní zakončení Hložka, Musův krásný lob
Baník - Plzeň: Tohle mohla být geniální rozlučka! Baroš v samotném závěru mohl rozhodnout utkání
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hned dvakrát se vydrápat na mýtický Alpe d´Huez a finiš na Champs-Elysées za tmy, jen pod světly pouličních lamp. Sté narozeniny Staré dámy musí být nezapomenutelné. Jubilejní ročník Tour de France, nejslavnějšího cyklistického závodu planety, ta dobrodružná, krutá a zároveň i překrásná pouť začíná zítra netradičně – na Korsice. Tour ve znamení stovky je zase po deseti letech na 100 procent francouzská. Všech 3404 kilometrů se odehraje výlučně na území země cyklistice zaslíbené. Narozeninová oslava ukáže nejkrásnější místa Francie a zároveň se bude udržovat napětí až do posledního závodního dne. Organizátoři rozložili jednotlivé etapy tak, aby Tour vyhovovala různým typům jezdců a tím pádem dostalo šanci zazářit co nejvíc závodníků.

Nejen sázkové kanceláře považují za největší favority Chrise Frooma z týmu Sky, naprostého suveréna letošních etapových závodů, a zkušeného matadora Alberta Contadora. Ten Tour vyhrál už třikrát, ale o triumf v roce 2010 přišel kvůli dopingu. „Kdo nebude silný celé tři týdny, nemá šanci. Je to prostě náš největší zápas,“ tvrdí nejžhavější favorit Froome. Adeptů na vítězství je ale víc. „Valverde, Rodriguez, Evans, van Gardener, silný je i Kolumbijec Quintana,“ dlouze vyjmenovává své největší soky za Contadorem.

Boj o žlutý dres začne poprvé v historii na Korsice, kde závodníci obkrouží hned tři etapy. I to je dárek stoleté jubilantce. Ostrov ve Středozemním moři je jedinou oblastí Francie, která ještě nikdy nehostila některou z etap Tour de France. „Ty první tři dny budou hodně nervózní. Naštěstí se pojede po docela rozumných cestách, až třetí den po hodně úzkých silničkách. Stačí, aby někdo píchnul, vypadne z první skupiny a má po nadějích,“ upozorňuje Roman Kreuziger. Český jezdec týmu Saxo-Tinkoff se na Tour vrací po dvou letech jako supersilný pomocník jednoho z hlavních favoritů Alberta Contadora.

Po přesunu z Korsiky na pevninu následuje týmová časovka v Nice, první z bojů s časem. Další dvě časovky už budou individuální a o poznání kratší než v ročníku 2012: první s cílem na Mont Saint-Michel bude měřit jen 32 kilometrů, druhá v Chorges jen o kilometr víc. Letošní Tour ale bude spíš vytaháků hovovat vrchařům: hned čtyři dojezdy mají finiš přímo na vrcholu. 

Profil tratě jubilujícího závodu je označován za brutální zásluhou tří alpských etap v posledním týdnu, kterým ještě navíc předchází drsná časovka. Největším postrachem bude bezesporu 18. etapa s dvojitým drápáním se na Alpe d´Huez a životu nebezpečným sjezdem. „Poslední týden bude opravdu zákeřný,“ ví Roman Kreuziger.

Suma sumárum: Celkově čeká na Tour de France 2013 cyklisty 21 etap, sedm rovinatých, pět kopcovitých a šest horských. Plus dvě individuální a jedna týmová časovka. Ve tmě nasvícený Vítězný oblouk na Champs-Élysées v Paříži spatří cyklisté v neděli večer 21. července.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud