Tour de France představila trasu pro rok 2016: Kopce i dvě časovky

Slovák Peter Sagan žertuje s trofejí pro vítěze bodovací soutěží, vpravo s úsměvem přihlíží celkový vítěz Chris Froome
Vítězný Chris Froome si potřásá rukou s celkově druhým Nairo Quintanou
Chris Froome líbá pohár pro vítěz Tour de France, vlevo celkově druhý Nairo Quintana, vpravo třetí muž Alejandro Valverde
Mapa příštího ročníku Tour de France
Vítězný polibek od manželky Michelle.
Celá sestava týmu Sky.
Celý tým Sky při dojezdu do cíle.
13
Fotogalerie
ČTK
Tour de France
Začít diskusi (0)

Program 103. ročníku slavné Tour de France v příštím roce zahrnuje dvě individuální časovky a svým profilem bude nahrávat hlavně vrchařům. Trasu závodu, jenž začne na Mont-Saint-Michel 2. července a skončí tradičně na pařížském bulváru Champs-Élysées 24. července, dnes při slavnostním ceremoniálu v Paříži zveřejnili organizátoři.

Tour bude začínat ve Francii po dvou letech, kdy byl takzvaný "Grand Départ" jinde v Evropě. Loni se startovalo v britském Leedsu, letos vyrážel peloton na dlouhou pouť z nizozemského Utrechtu.

Z proslulého ostrova Mont-Saint-Michel s magickým klášterem povede 188 kilometrů dlouhá první etapa na Utah Beach, pláž proslulou vyloděním spojeneckých sil při bitvě o Normandii v červnu 1944. Úvodní týden by měl být podle organizátorů poklidnější ve srovnání s tím, který závodníci absolvovali letos. "Ale i přesto to bude týden pro ty silné," varoval ředitel tratí Tour Thierry Gouvenou. Mapa příštího ročníku Tour de FranceMapa příštího ročníku Tour de France • Reuters

Peloton čeká dohromady 28 výstupů, o tři více než letos. Zavítá po odmlce také na území Andorry, která patří mezi nejmenší země Evropy. V knížectví v srdci Pyrenejí se Tour pojede po sedmi letech, celkově popáté v historii.

Právě v Andoře stráví 11. července jezdci i první volný den, ten druhý naplánovali organizátoři do švýcarského Bernu na 19. července, kde bude den předtím finišovat 16. etapa. Časovky jsou v pořadí 13. a 18. etapou, ta první se dvěma vrcholy o délce 37 km, druhá na 17 kilometrů zvlněným terénem.

"První časovka bude zároveň výbornou příležitostí pro specialisty, aby otestovali svou formu před olympijskou časovkou v Riu de Janeiro, neboť svými profily jsou si podobné," připomněl šéf závodu Christian Prudhomme.

Bezprostředně po představení trasy vyslal soupeřům varování úřadující vítěz Chris Froome, jenž tvrdí, že trať příštího ročníku mu bude sedět ještě víc. I proto, že patří k elitním časovkářům a letos byla v programu individuální etapa proti chronometru pouze jedna. "Myslím, že je to skvělá trať. Jsou tam všechny prvky cyklistiky - časovky, hory a také technický sjezd. Myslím, že mi to bude sedět ještě víc než letos," řekl třicetiletý Brit.

"Délka časovky může být klíčem k celému závodu. A pokud bude zahrnovat nějaký kopec, nemám obavy. Jestliže se pojede časovka průměrnou rychlostí mezi 48 až 49 kilometry v hodině, bude mi to sedět," řekl ještě před zveřejněním trasy Alberto Contador, vítěz Tour z let 2007 a 2009, pro něhož se může jednat o poslední vystoupení na slavném závodě v kariéře.

Královská etapa přijde na řadu ve dvanácté etapě ve velmi významný den pro celou Francii, která si právě 14. července připomíná pád Bastily. Pojede se 185 kilometrů z města Montpellier na horu Mont Ventoux, která je jedním z nejobtížnějších vrcholů ve Francii. "Když je to jen trochu možné, snažíme se právě 14. července mít v programu nějakou významnou etapu," uvedl Prudhomme.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů