6. července 2016 • 20:10

Contador dál ztrácí, Kreuziger jede ve formě. Říká si o pozici lídra?

Autor:
TOP VIDEA
Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

V první horské etapě letošní Tour de France opět ztratil Alberto Contador, zraněný lídr stáje Tinkoff. Poté, co dvakrát během prvních dvou etap spadl, má rány na obou stranách těla a spíš zvládá limitovat ztráty než držet krok s nejlepšími vrchaři. Naopak jeho hlavní pomocník Roman Kreuziger jede ve formě. Tinkoff však zatím dál sází na svého jasného vůdce.Už 81 vteřin ztrácí Alberto Contador na hlavní favority Tour de France. Dalších třiadvacet jich nechal na posledním stoupání páté etapy, první horské, která 103. ročník závodu zavedla do Francouzského středohoří.

Daleko za vítězným Gregem van Avermaetem (ve žlutém dresu vedoucího jezdce vystřídal Petera Sagana) dojížděli favorité jako Chris Froome, Nairo Quintana a další. Domácí Romain Bardet ještě vyprovokoval jeden nástup, s nímž se dokázali vyrovnat všichni... až na Contadora.

„Nepovedlo se nám vyhrát etapu a udržet žlutý dres, což není nejveselejší. Další nepříjemná zpráva je, že Alberto (Contador) není asi ještě v pořádku z pádů a zase trochu ztratil. Dává se dohromady. Uvidíme, jak mu to půjde v dalších dnech o víkendu,“ konstatoval krátce po dojezdu Contadorův hlavní domestik Roman Kreuziger.

Vzhledem k tomu, že na Tour odjel s jasným úkolem pomoct Contadorovi k celkovému prvenství, nemůže být spokojený. Přitom by mohl, protože v prvních pěti etapách byly jeho výkony velice dobré. Ve druhé etapě výrazně pomohl Saganovi do žlutého, držel se v elitní desítce. Po středě z ní ale vypadl.

„Se svojí formou můžu být spokojený. V závěru (středeční etapy) mě tým stáhnul k Albertovi, takže mě mrzí, že jsem nemohl být víc v popředí a držet přední pozice,“ řekl český závodník.

Contador dál ztrácí

Do hor vjížděl plný očekávání. V kopcích je nejsilnější. „Uvidíme tam, jaká moje forma vlastně je. Na rovinách se dá spousta věcí schovat. Cítím se dobře a těším se,“ hlásil z Francie v minulých dnech. Na Tour veze dres českého mistra, který vybojoval před deseti dny na domácím šampionátu v Kyjově, a přeje si ho předvádět v co nejlepším světle. Dosud nejvýrazněji se mu to podařilo ve finiši druhé etapy, kde heroickým výkonem vytáhnul Petera Sagana až k jeho závěrečnému spurtu.

Roman Kreuziger s lvíčkem pro vítěze etapy na Tour de France, kterého mu daroval Peter Sagan
Roman Kreuziger s lvíčkem pro vítěze etapy na Tour de France, kterého mu daroval Peter Sagan

„Zejména Roman Kreuziger mi neskutečně pomohl. Jel neuvěřitelně, pět set metrů to hnal na plné pecky. Speciálně Romanovi děkuji za etapové vítězství,“ neskrýval Sagan uznání.

Kolem Contadora se naopak opatrně našlapuje. Je zkušený, dokáže se z ran vylízat, na rovinách se oklepe... atd atd. Jenže španělský matador ne a ne těžké pády hodit za sebe.

„Dopadl jsem lépe než jsem čekal. Ztratil jsem méně času, než jsem si myslel, že ztratím,“ řekl Contador. „Poslední část etapy byla velmi těžká. Obtížně se mi dýchalo. Přišel jsem o nějaký čas, není potřeba to zakrývat. Každý den ale můžu nějaký zase získat zpět. Musím tomu dát čas a zkusit ze sebe dostat to nejlepší,“ modlí se Contador.

Čas pro Kreuzigera?

Už jen to, že plynule dál ztrácí, je pro něho varovné. Může dosavadní dění vyústit ve změny uvnitř Tinkoffu? Zatím tým zjevně čeká, že se Contador vzpamatuje, o tom svědčí i fakt, že Kreuzigra k němu v konci 5. etapy stáhnul, ale už v pátek přijdou další hory a tam už mohou být případná Španělova zaváhání hodně bolestivá.

Rafaela Majku poslal ve středu sportovní ředitel Tinkoffu do dlouhého úniku, což mělo zbývajícím jezdcům pomoct v kontrolování tempa na špici pelotonu. Majka dovede vyhrát i tu nejtěžší etapu, bude ale mít výraznou časovou ztrátu; momentálně je to 22:43 minut na vedoucího van Avermaeta a 17:26 na Frooma a spol. Kreuziger je momentálně osmnáctý, když mu na největší favority chybí jen 11 vteřin. Contador je za nimi o 81 vteřin.

Český jezdec se samozřejmě k jakémkoliv převzetí kapitánské role nemůže veřejně vyjadřovat, ale je známé, že hlavní domestik, kterým on je, by měl být ve srovnatelné formě jako lídr týmu.

Přijde v následujících dnech Kreuzigrův čas? Pokud Contador nedokáže vybřednout z potíží, možná to pro Tinkoff bude jediná varianta.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze