Čekali jste nervózní start 111. ročníku Tour de France? Možná vám to tak nakonec kvůli menšímu množství pádů nepřišlo. Ale i tak byl dost dramatický. Pro jediného Čecha na startu Jana Hirta ještě před sobotní etapou. A třeba Mark Cavendish ji prozvracel. Našly se ale i silné pozitivní příběhy jako první žlutý dres pro miláčka Francouzů Romaina Bardeta. Jonas Vingegaard zase ukázal, že ani po těžkém zranění jej Tadej Pogačar jen tak nepřeveze.
Byly to pořádné nervy. Když v sobotní první etapě letošního vydání Staré dámy uháněli k cíli Romain Bardet s o deset let mladším týmovým parťákem Frankem van den Broekem, francouzští fanoušci už pomalu začali chystat šampaňské. To na oslavu prvního žlutého dresu pro jejich dlouholetou naději na celkový triumf v domácí Grand Tour.
Jenže čím víc se blížil cíl, tím víc také peloton ukrajoval z jejich náskoku. Okousané nehty asi nebudou výjimkou u mnoha Bardetových příznivců. „Už mě pak chytaly i křeče, ale řekl jsem si, že do toho musím dát úplně všechno,“ přiznal pak muž, v jehož statistikách najdete celkové druhé a třetí místo na Tour.
Ten nejcennější cyklistický dres však na sebe nikdy neoblékl. A to si řekl i Van den Broek, že se musí změnit. I on ze sebe vydal úplné maximum, jenže silní závodníci jako Wout van Aert, Tadej Pogačar a další se nezadržitelně blížili. 200 metrů, 100… To přece nemůžeme pustit. Na poslední padesátce už ale triumfu uvěřili a poslední metry projížděli bez držení a Bardet se stihl i poklonit kolegovi, bez kterého by úspěchu nedosáhl.
První žlutý dres své úspěšné kariéry uhájil o pouhých pět sekund!
Zcela jiný příběh prožíval řadu kilometrů za hlavním polem sprinter Mark Cavendish, jehož mise na této Tour je naprosto jasná a nese název Projekt 35. Tedy ukořistit 35. etapové vítězství na Grande Boucle a pokořit v této statistice legendárního Eddyho Merckxe, s nímž nyní okupuje historické 1. místo.
Start pro něj však vůbec nebyl ideální. Extrémně horké dny v Itálii (37 stupňů Celsia v sobotu) a k tomu velmi náročný terén v 1. etapě zapříčinily, že v úvodním dnu nelidsky trpěl a během etapy i několikrát zvracel. „Bylo to příšerné. Nahoru, dolů, nahoru, dolů, nahoru, dolů, nekončilo to,“ postěžoval si Cavendish na sedm stoupání z prvního dne. Neděli už ale zvládl o něco lépe.
Jeden den totální štěstí, druhý zase zklamání. To byl víkend pro Bardeta. Maillot jaune si totiž užil jen jednu etapu. Už v začátku Tour se do akce pustil Pogačar a útokem ve známém boloňském stoupání San Luca se dostal do vedení.
„V posledním stoupání jsem se cítil opravdu dobře. Visma nasadila vysoké tempo už v prvním výjezdu na San Lucu a v tom druhém bylo ještě vyšší. Tak jsem se rozhodl to zkusit, abych se trochu otestoval,“ připomněl Slovinec dvojí výjezd na tento v jedné části velmi prudký kopec.
Obhájce posledních dvou vítězství Jonas Vingegaard ale ukázal, že i po těžkém zranění přijel ve skvělé formě a největšího konkurenta ujet nenechal. „Jonas byl opravdu rychlý, ale nepřekvapilo mě to. Pak jsme jeli spolu do cíle, ale dojeli nás ještě Remco (Evenepoel) s Carapazem,“ zmínil Pogačar skupinu, která cíl protnula společně.
Díky nejlepšímu umístění v sobotní etapě získal žlutý dres právě vítěz nedávného Giro d´Italia, nicméně Evenepoel, Vingegaard a Carapaz mají stejný čas jako on. Už čtvrteční etapa, která zahrnuje výjezd na proslulý Galibier, tak bude hodně zajímavá. Protože třeba Primož Roglič, další z favoritů, má teď na soupeře manko 21 sekund.