3. srpna 2011 • 09:50

Zemřel Robert Bakalář (†71), známý hlas Tour de France

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
18
TOP VIDEA
SESTŘIH: Pardubice - Sparta 1:2. Krejčí rozhodl drama. Odvolaný vyrovnávací gól v závěru
Liga mistrů nadosah! Historická sezona, jak funguje koeficient?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ve věku 71 let zemřel dnes známý cyklistický komentátor Robert Bakalář, který ještě minulou neděli provázel svým hlasem na Eurosportu slavný závod Tour de France. Bývalý pracovník Československé televize, časopisu Stadion a organizátor cyklistických závodů podlehl dlouhé těžké nemoci.Bakalář se věnoval cyklistice jako novinář od roku 1965 a byl jedním z průkopníků přímých přenosů.

V poslední době se jeho nezaměnitelný hlas linul z linek české verze Eurosportu, kde komentoval všechny významné cyklistické závody.

"Při minulé Tour to bylo 85 hodin přenosů. Ke každé hodině vysílání i hodiny přípravy. Někdy jsem prostě slyšet až dost," říkal o sobě se smíchem Bakalář.

Byl také spoluzakladatelem a ředitelem exhibičního závodu Pražské schody a jednou z duší oblíbeného seriálu na horských kolech Kolo pro život. Napsal i několik knih se sportovní tématikou.

Se zákeřnou nemocí bojoval již delší dobu, přesto zvládl odkomentovat celou Tour de France. Ta letošní byla jeho už patnáctou.

Bakalář zemřel dnes ve čtyři hodiny ráno v nemocnici.

"Vstal jsem a slyšel velmi špatnou a smutnou zprávu o skvělém člověku Robertu Bakaláři, který už není mezi námi! Všem nám bude chybět! Odpočívej v pokoji,“ vyjádřil svou soustrast na twitteru český závodník Roman Kreuziger.

Jako na legendu na něj vzpomínají i současní či bývalí kolegové.

"Umřel významný český novinář. Bakalář byl celoživotní sporťák - uměl skvěle o sportu psát i ho slovem, televizně, komentovat," uvedl šéfredaktor redakce sportu ČT Otakar Černý.

"Jeho zapálení cyklistikou bylo neuvěřitelné. Ale i jinak to byl precizní pracant, neuměl nic ošidit," vyzdvihl.

Robert Bakalář: milovaný komentátor

Byly to směny, které mu nikdo nezáviděl. Když se jela Tour de France, seděl Robert Bakalář zavřený v temné místnosti s monitorem a mikrofonem, několik hodin v kuse komentoval ostře sledovaný závod.

Robert BakalářFoto spo
Někomu jeho komentář neseděl, jiný si ho zamiloval. Jenže tohle není hokej, při kterém se pořád něco děje. Bakalář musel divákovu pozornost kolikrát udržet i při rozvleklých etapách, ve kterých je nejzajímavější přelet hejna hus nad vyčkávajícím pelotonem. To nebyla žádná legrace.

Pro Bakaláře byla cyklistika životní vášní. "Jezdil jsem dva roky závodně v 15-16 letech. Pak jsem propadl divadlu, novinařině. Takže ježdění bylo pro zábavu. Ale když svítí sluníčko a nekomentuji, tak jsem na kole," říkal před rokem čtenářům iSport.cz v online rozhovoru.

Sportovní novinařině se věnoval od roku 1965, v televizi se začal objevovat od roku 1980. Tour de France byla jeho nejoblíbenějším závodem, českým fanouškům ho několik let zprostředkovával na stanici Eurosport.

Chat Roberta Bakaláře se čtenáři iSport.cz:

Svou soustrast už vyjádřil i nejlepší český závodník Roman Kreuziger: "Probudil jsem se a slyšel velmi špatné zprávy o velké osobnosti Robertu Bakalářovi. Bohužel už není mezi námi, budeme ho postrádat. Odpočívej v pokoji."

Zdroj: http://sport.idnes.cz/zemrel-robert-bakalar-legendarni-cyklisticky-komentator-a-hlas-tour-1it-/cyklistika.aspx?c=A110803_092931_cyklistika_fil

Vstoupit do diskuse
18

Cyklistika 2023

Vuelta 2023 (26. 8. - 17. 9. 2023, Španělsko)
Program Profily etap

Tour de France
Výsledky 2023 Startovní listina 2023

Giro d'Italia
Výsledky 2023

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud