VIDEO: Cyklistický Olymp si podmanil chlapík z roviny
VIDEO | Osmatřicet serpentin se vlní až do výšin, kde se silnice táhne mezi tlustými vrstvami sněhu, jež po kapkách odtávají v hřejivém slunci. Stejně dýchavičně jako někteří cyklisté sem šplhají auta, která na vrcholu vydechují nepříjemný zápach namáhaných spojek.
„Tady žijí bozi. Řekové mají Olymp, Japonci horu Fudži. A posvátným vrcholem Gira d’Italia je Stelvio,“ popisoval magický vrchol závodu list Gazzetta dello Sport.
Do výšky 2757 metrů nad mořem, což je vůbec nejvyšší dojezd v historii Grand Tours, se jelo poprvé v roce 1953. Od té doby se Stelvio stalo legendou. „Dělá ji ta výška. A umocňuje ji to, že je tam cíl,“ říkal Roman Kreuziger starší.
Otec českého závodníka na závěrečný kopec královské a předposlední etapy Gira tentokrát přijet nestihl, ale českých fanoušků tu byla spousta. Národní vlajky byly vidět na kolech, ale i položené na sněhu. „Výstup na Stelvio byl těžký,“ shodují se Rosťa, Martin a Roman, tři cyklističtí příznivci z Jihlavy. „Dokud má člověk dost sil, je to ještě příjemné,“ dodával první z nich.
Vývoj závodu mohou sledovat na obří obrazovce pár metrů před cílem. Pro fanoušky je tu možnost nákupu občerstvení, nekonečná smyčka ženského hlasu vykřikující ceny je vyzývá, aby nakoupili růžové suvenýry. Chvíli je baví i akrobatická show, při níž mezi diváky létají dárky.

To nejzajímavější představení se však děje na hadovité silnici, kde předvádí hrdinský výkon hodný legendárního kopce Belgičan Thomas De Gendt, jenž se díky vítězství řadí před časovkou najednou mezi favority na stupně vítězů.
„Nečekal jsem to. Všechno do sebe zapadlo,“ říká v cíli pětadvacetiletý závodník, jenž vyrostl na rovinách. „Stelvio znám velmi dobře, trénoval jsem tu šest let, vyjel jsem ho mnohokrát. Je moc hezké vyhrát na své hoře.“