Kreuziger se před Rozhodčí komisí ČOV hájil šest hodin

Verdikt v případu cyklisty Romana Kreuzigera, který čelí podezření z dopingu, lze očekávat do jedenácti dnů, nejpozději má být vynesen 22. září. Kauzou se dnes začala zabývat Rozhodčí komise Českého olympijského výboru (ČOV), její neveřejné zasedání trvalo přes šest hodin. Kreuziger má kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012 zastavenou činnost od Mezinárodní cyklistické unie UCI.
"Senát byl hodně striktní a měl hodně otázek. Pak tam byly výslechy expertů a ty to hodně protáhly, ale pevně věřím, že to pomůže senátu, aby si ujasnil to, kvůli čemu tady jsme. Pořád věříme, že jsem nic neudělal, nedopoval a tahle kauza dobře dopadne," prohlásil po jednání Kreuziger v rozhovoru s novináři.
"Komise vyslechla Romana Kreuzigera, prostudovala dodané materiály a vyslechla i experty UCI (telemostem)," popsal za ČOV mluvčí výboru Alexandr Kliment. "Komise postupovala velmi korektně, ale zároveň byla striktní a velmi pečlivá, takže studovala opravdu velmi detailně veškeré podklady. A dlouho trval i výslech expertů," vysvětlil Kliment, proč se jednání protáhlo oproti původně plánovaným přibližně dvěma hodinám.
Předsedou komise ČOV pro tuto kauzu je Martin Procházka, vyslýchané experty ale nemohl Kliment jmenovat. "Protože se tam zachází i s lékařským tajemstvím, je to jednání na žádost Romana Kreuzigera neveřejné, takže to nemohu více komentovat," zdůvodnil Kliment s tím, že 11 dnů na rozhodnutí by pro komisi mělo být dostatečným časovým prostorem pro vyřčení verdiktu.
"Komise nemá žádný důvod to prodlužovat, ale zároveň to chce posoudit opravdu nestranně a velmi pečlivě. Do 22. září by však to rozhodnutí mělo padnout," řekl Kliment.
Český svaz cyklistiky zastupoval Stanislav Kozubek. "Má úloha byla dozorovací, to jednání trvalo trošku déle, než jsem počítal, ale řešilo se tam hodně věcí. Jsem spokojený s tím, do jaké hloubky se to probíralo. Ale nemohu komentovat detaily. Věřím, že ať už vyhraje jakákoliv strana, vyhraje tím i spravedlnost," prohlásil Kozubek.
Osmadvacetiletý člen stáje Tinkoff-Saxo Krueziger má od UCI oficiálně zastavenou činnost od 2. srpna. Výkyvy hodnot v biologickém pasu totiž podle unie vyvolávají podezření z užití nedovolených podpůrných prostředků.
Kreuzigerův právní zástupce Jan Šťovíček ovšem podobné úvahy odmítá. "Jedná se o to, jakým způsobem číst ty křivky vývoje hodnot hemoglobinu a retikulocytů (vývojové stádium červených krvinek) v krvi sportovce. My se domníváme, že tam není nic abnormálního a s ohledem na různé okolnosti je tam vše vysvětlitelné," uvedl Šťovíček.
Připomněl v této souvislosti, že biologický pas má stanovené meze; horní a dolní hranici hodnot, které by neměly být prolomeny. "U doposud uznaných dopingových hříšníků vždy k prolomení této hranice došlo, pan Kreuziger je první případ, který je stíhán, přestože k tomu prolomení v jeho případě nikdy nedošlo," podotkl Šťovíček.
Proč u Kreuzigera došlo k výkyvům hodnot, nemohl s ohledem na lékařské tajemství prozradit. Neztotožňuje se však s tvrzením současného šéfa UCI Briana Cooksona, že se jednalo o závažné výkyvy. "Nejsem hematolog nebo expert na medicínu, ale není to nijak zubatá a divoká křivka. Troufnu si říct, že se najde řada sportovců, kteří budou mít tu křivku ještě mnohem divočejší než pan Kreuziger."
Přestože nesrovnalosti se vztahují k rokům 2011 a 2012, celý případ vyplul na povrch až letos krátce před Tour de France, kterou Kreuziger z preventivních důvodů po dohodě se svým týmem vynechal.
Samotný závodník jakékoliv porušení dopingovým pravidel od začátku popírá a věřil, že stihne alespoň probíhající Vueltu. Sportovní arbitrážní soud však ve zkráceném řízení 20. srpna zamítl jeho odvolání proti zastavení činnosti, které nařídila UCI.
Pro Kreuzigera to prakticky znamená konec sezony, Český cyklistický svaz s ním ani okrajově nepočítá pro nominaci na světový šampionát v Ponferradě, který se uskuteční od 21. do 28. září.