Wellens vyhrál první horský dojezd Gira, vedení uhájil Dumoulin

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Belgický cyklista Tim Wellens vyhrál premiérovou horskou etapu letošního Gira d'Italia. Pětadvacetiletý jezdec stáje Lotto ovládl po samostatném útoku vrchařský dojezd šesté etapy a oslavil první úspěch na některém ze závodů Grand Tour. Růžový dres lídra uhájil Tom Dumoulin z Nizozemska, který dnes dojel čtvrtý.

Wellens zůstal v čele sám z původně pětičlenné skupinky uprchlíků, která měla v průběhu etapy až devítiminutový náskok před hlavním pelotonem, a do cíle 157 km dlouhé trasy v Raccarasu dorazil s náskokem 1:19 před prvními pronásledovateli. Druhé místo vybojoval Dán Jakob Fuglsang, jenž se na stejnou příčku posunul i v celkovém hodnocení.

Dumoulin ve skupině hlavních favoritů zachytil v závěrečném stoupání útok vítěze Gira z roku 2013 Vincenza Nibaliho a Itala dokázal setřást. V průběžném pořadí nyní vede o 26 sekund před Fuglsangem, o další dvě sekundy zpět je dnes třetí Ilnur Zakarin z Ruska.

Nibali po neúspěšném útoku ztratil a do cíle dojel s mankem 1:43 na 17. místě, celkově klesl na devátou pozici s odstupem 47 sekund. Na šestou příčku se dostal další z favoritů na celkový triumf Alejandro Valverde, Španěl dnes dojel desátý a za Dumoulinem zaostává o 41 sekund.

Po prvním horském testu čeká peloton v pátek opět rovinatá etapa, která nabídne další příležitost spurterům.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 6. etapa (Ponte - Roccaraso, 165 km):

1. Wellens (Belg./Lotto Soudal) 4:40:05, 2. Fuglsang (Dán./Astana), 3. Zakarin (Rus./Kaťuša) oba -1:19, 4. Dumoulin (Niz./Giant) -1:22, 5. Sjucov (Běl./Dimension Data), 6. Pozzovivo (It./AG2R) oba -1:24, 7. Chaves (Kol./Orica) -1:29, 8. Urán (Kol./Cannondale), 9. Majka (Pol./Tinkoff) oba -1:33, 10. Valverde (Šp./Movistar) -1:36.

Průběžné pořadí:

1. Dumoulin 24:22:15, 2. Fuglsang -26, 3. Zakarin -28, 4. Jungels (Luc./Etixx-Quick-Step) -35, 5. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -38, 6. Valverde, 7. Ulissi (It./Lampre) oba -41, 8. Chaves -44, 9. Nibali (It./Astana) -47, 10. Sjucov -49.