Je tady všemi oblíbené roční období. A s létem jsou neodmyslitelně spojené také výlety na kolech. I z příjemného výšlapu se však může stát nepříjemný zážitek, když podceníte pitný režim. Natož když přijde „hlaďák“… Co si tedy s sebou vzít, ať už jedete s rodinou, nebo sami na trénink? To vám poradí bývalý silniční profesionál Petr Vakoč, který s tím má bohaté zkušenosti.
Jsou věci, na které neexistují univerzální rady a postupy. Na procházku údolím si vezmete jinou svačinu než na vysokohorský výšlap. Úplně to samé platí o výletech na kole. Roli hraje délka, počasí, ale především to, jestli jedete opravdu pohodovým tempem na výlet s dětmi, nebo je vaše vyjížďka intenzivnější, spíš už tréninková.
Rady a tipy probereme s Petrem Vakočem, který se po přestupu ze silnice věnuje jízdě na horských kolech. Během profesionální kariéry se navíc hodně zajímá o výživu, a to nejen u vrcholových sportovců.
Rodinný výlet: Pít, pít a zase pít!
Tato rada je univerzální. Platí jak pro výletníky, tak pro ty, kteří chtějí podat nějaký výkon. Zejména v horkých letních dnech se vyplatí hydrataci nepodcenit. „Když je vedro, je potřeba pít dřív, než má člověk žízeň. A nedávat si jen vodu, ale je dobré v ní mít nějaké elektrolyty. Jedním z řešení může být voda s vymačkaným citronem nebo pomerančem a s himálajskou solí. To je jednoduché a dobré řešení, které všichni zvládnou sami,“ dává jeden konkrétní tip Vakoč.
Častým lákadlem ve stáncích kolem cyklostezek, zejména pak pro děti, jsou sladké limonády. Vždyť kdo by odolal takové malinovce... „Takové pití, když už si ho někdo dá, chce určitě naředit vodou. Ale celkově průmyslové malinovky a podobné nápoje vůbec vhodné nejsou. Člověk se zalije cukrem, barvivy a chemikáliemi. Nejlepší je určitě kombinace minerální vody s domácí ovocnou limonádou. Aby tam bylo co nejvíc ovoce,“ upozorňuje cyklista, který během kariéry závodil za týmy jako Quick-Step či Alpecin-Fenix.
Nejlepší pak je, zejména pro děti, mít nachystanou takovou limonádu z domova. Protože obzvlášť malí caparti do sebe potřebují dostat tekutiny, ale co si budeme povídat, čistá voda jim příliš nechutná.
„Takže v tu chvíli pomůže, když je to sladší. Když už máte domácí limonádu, je lepší, aby byla spíš bez bublin,“ upozorňuje úspěšný cyklista.
Množství závisí na teplotě, minimálně půllitr za hodinu
Víme tedy už co pít, ovšem jak často? Obecně se při jízdě na kole, pokud není úplně krokem, doporučuje půllitr (jedna běžná cyklistická lahev) za hodinu. „Ale když je teplé počasí, doporučil bych půllitr za hodinu i v případě, kdy to není nějak extra intenzivní vyjížďka. Když už šlapete intenzivněji, pak i litr za hodinu. To už záleží, jak moc se člověk potí,“ říká Vakoč.
Pocení je pak pro vás signálem nejen toho, že musíte doplnit tekutiny, ale také potřebné minerály. „Pomůže vám právě již zmiňovaná sůl. Té se nemusíte bát, obzvlášť když to je himálajská nebo nějaká co nejméně rafinovaná,“ popisuje cyklista. V tom případě se hodí i již zmiňovaný domácí iontový nápoj.
Nejlepší motivace? Zmrzlina
Rodinný výlet na kolech bývá hezkým zážitkem, ovšem občas musíte
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!
Koupit