Martin Hašek
15. září 2017 • 19:40

Proslavil se protestem, když klečel u hymny USA. Teď je Kaepernick bez smlouvy

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
PRVNÍ DOJEM: Krejčí hrdinou i padouchem. Domácí dominance, jenže lepší soupeř by trestal víc
Evropská tvrdá Slavia je zpět, Servette naložila. Před derby potěšila efektivita
VŠECHNA VIDEA ZDE

Quarterback Colin Kaepernick vloni rozbouřil Ameriku, když se rozhodl klidným protestem, klečením při americké hymně na startu zápasů, upozornit na sociální a policejní násilí proti menšinám v Americe. Nová sezona NFL se rozjela a Kaepernick stále čeká na nabídku angažmá. Spousta lidí věří tomu, že je to trest za jeho politickou angažovanost.Dva bratři stáli na opačných stranách hřiště. Než se ale na další hodiny stali nesmiřitelnými soupeři, oba ukázali světu, co si myslí. Michael Bennett ze Seattlu se v neděli večer před zápasem prvního kola NFL při americké hymně posadil. Jeho bratr Martellus Bennett z Green Bay zvedl do vzduchu pravačku obalenou v černé rukavici a napodobil tak slavné gesto sprinterů Tommieho Smithe a Johna Carlose z olympiády 1968 v Mexico City.

Stejně jako tehdy i dnes jde o právo černochů, a i ostatních menšin, na férový život v Americe. Hráči NFL tím ale navíc bojují také za Colina Kaepernicka. On jako první vloni svým kolenem při hymně nastavil zrcadlo faktu, že problém policejního násilí proti menšinám trvá.

Před třemi lety přerostlo zabití černého teenagera Michaela Browna v Missouri k celonárodním demonstracím. Podle statistik serveru mappingpoliceviolence.org policisté v USA v roce 2015 zabili 346 Afroameričanů a vloni 308. Policejní zákroky vůči černochům nebo míšencům jsou v USA dlouhodobě velmi citlivým sociálním tématem. A stále aktuálním, jak dokazuje nedávný příběh Michaela Bennetta.

Ten obvinil policisty z Las Vegas, že na něj po nedávném boxerském zápase mezi Floydem Mayweatherem a Conorem McGregorem namířili zbraně, donutili si ho lehnout na zem a spoutali mu ruce za zády. Údajně proto, že měli pocit, že slyšeli výstřel. A on byl jediný černoch na place. „Cítil jsem se bezmocný, když jsem ležel spoutaný na zemi v reálném ohrožení, že mě zabijí. Jediné, na co jsem myslel, bylo, že umřu jenom z toho důvodu, že moje černá kůže znamená nebezpečí,“ uvedl Bennett.

Přesně proti takovým situacím se vloni vymezil Kaepernick. Devětadvacetiletý muž patřil ještě před pár lety ke quarterbackům, jimž měla patřit budoucnost. V roce 2012 přivedl San Francisco 49ers do konferenčního finále a o rok později do Super Bowlu. V posledních letech ale jeho výkonnost rapidně poklesla. Letos v březnu Kaepernick z vlastní vůle v San Francisku skončil a od té doby čeká na nabídku z jiného klubu. Nepřišla ani jedna.

A mnozí, včetně hvězdného quarterbacka Aarona Rodgerse z Green Bay, si myslí, že je to právě kvůli jeho politickým postojům. Aktivisté už uspořádali protesty před sídlem NFL na Manhattanu a hodlají na případ upozorňovat i během zápasů NFL. O víkendu proběhla protestní akce před stadionem Soldier Field v Chicagu.

„NFL se chová vážně špatně, protože Kaepernick neporušil žádný zákon, využil prvního dodatku ústavy a projevil svůj názor,“ uvedl jeden z protestujících Tio Hardimann podle CBS.

Slavný basketbalista Stephen Curry se Kaepernicka zastal na sociálních sítích. K fotce z úvodního zápasu 49ers napsal heslo #freekaep (svobodu Kaepovi). „V NFL je 64 top quarterbacků a on není mezi nimi? Pak nevím, na jakou hru se to koukám,“ uvedl Curry. „Jeho postoj a klidný protest otřásl světem, a myslím, že k lepšímu.“

Prostředí NFL je značně konzervativní a zakládá si na dodržování klasických amerických hodnot. Kaepernickovo gesto si hodně lidí vykládalo jako neúctu k vlajce, jež mimo jiné reprezentuje ztracené životy tisíců vojáků, kteří pro americkou velmoc umírají po celém světě.

Majitelé klubů NFL jsou miliardáři s kontakty na nejvyšší politiku. Americký prezident Donald Trump Kaepernickovo chování neschvaluje a k jeho nejbližším přátelům patří majitelé klasických klubů jako New England Patriots (Robert Kraft) nebo New York Jets (Woody Johnson). Novinář Mike Freeman si na jaře udělal průzkum mezi manažery NFL a zjistil, že se týmy v úvahách o Kaepernickovi bojí reakce fanoušků, případně samotného Trumpa.

Kapernick se zatím údajně udržuje ve formě a stále doufá, že nabídka přijde. Zřejmě z obav, aby nezpůsobil negativní reakce, ale v posledních měsících mlčí a jeho kritici používají argument, že vlastně nikdo neví, jestli chce vůbec hrát dál.

Kluby můžou mít i logičtější argumenty, proč Kaepernicka nechtít. Za poslední dvě sezony vyhrál jen tři zápasy, propadl do pozice náhradníka. Quarterback je navíc nejdůležitější pozice amerického fotbalu a třicetiletý hráč s nejasnou výkonností představuje pro kluby jen krátkodobé řešení, těžko na něm můžou stavět budoucnost. Argumentem může být i mediální cirkus, s kterým by Kaepernickův nový klub musel počítat.

„Nemyslím si, že by se k němu chovali špatně. Náhradní quarterback za to nestojí,“ tvrdí bývalý hráč NFL Boomer Esiason.

Málokterý náhradník má ale také za sebou historii v Super Bowlu. Tenhle případ ještě může mít vývoj. Zatím ale Kaepernick jen čeká.

Tichý protest hráčů amerického fotbalu
Tichý protest hráčů amerického fotbalu

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud