Martin Hašek
23. září 2023 • 20:45

Český ranař Chlup pořád touží po MLB: S týmy komunikuju. Sledují ho skauti

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Štěpánek měl být za surovou hru na Haraslína vyloučen, říká KR. Co penalta na Oscara?
Havlíkova desítka! Podívejte se na všechna torpéda sezony nečekaného lídra střelců
VŠECHNA VIDEA ZDE

Martinu Červenkovi sen o Major League Baseball o chlup nevyšel, Marek Chlup ale pořád touží dál. Vnější polař s pověstí jednoho z nejlepších pálkařů české historie jako jediný z reprezentačního týmu letos hrál profesionální soutěž ve Spojených státech. Od neděle bude bojovat o první českou medaili na domácím mistrovství Evropy. Pak ale chce dál pracovat na velké kariéře za mořem. „Komunikuju s týmy z Major League,“ prozradil.Jestli o něm baseballový svět nevěděl, tak letos si ho musel všimnout. Marek Chlup má za sebou na několika frontách parádní sezonu, která ho poslala vstříc profesionální kariéře.

V březnu na World Baseball Classic se ukázal, když zasáhl bleskový nadhoz hvězdného japonského pitchera Rokiho Sasakiho v rychlosti 101,9 mil v hodině (v přepočtu 164 kilometrů v hodině). V samotné MLB takhle rychlý nadhoz naposledy trefil Trey Mancini z Baltimore Orioles v červenci 2019.

Chlup se po úspěšné misi v Tokiu, kde český tým postoupil na další ročník WBC v roce 2026, vrátil do svého školního týmu North Greenville a stejně jako v loni se s ním dostal do finálového turnaje univerzitního šampionátu NCAA v divizi II. V půlce léta pak dostal profesionální nabídku a nastoupil do týmu Lake Country DockHounds z nezávislé ligy American Association, jejíž tradice sahá až do roku 1902.

A hned začal pálit. Z úvodních šestnácti zápasů zaznamenal pět homerunů, z týmu měl nejlepší pálkařský průměr a povedl se mu takzvaný inside-the-park homerun, když jeho odpal sice nepřeletěl plot, ale Chlup přesto dokázal oběhnout všechny mety.

„Byl jsem překvapený, jak vysoká úroveň to byla. Věděl jsem, že je to profesionální baseball, a že to je vysoká úroveň, ale překvapilo mě, kolik veteránů a hráčů se zkušenostmi z Major League se mnou hrálo. Záměr trenéra byl, že budu doplňovat kádr, začínat z lavičky, ale první týden se mi hrozně vyvedl a od té doby jsem už hrál každý den,“ líčil Chlup.

Přestože k týmu dorazil až v konci sezony, prezentoval se 41 odpaly a 26 doběhy. V klubovém hodnocení dokonce ovládl ceněné pálkařské statistiky – měl nejlepší poměr met ke startům na pálce a údaj OPS, který k předchozí statistice přidává ještě, kolikrát se hráč dostane na první metu.

To jsou pro Chlupa důležité body, protože baseball na statistice stojí, jak ukazuje třeba slavný film Moneyball s Bradem Pittem.

„Byl jsem zvyklý, že jsem ve všech týmech byl jedním ze starších hráčů. Najednou jsem přišel do týmu, kde věkový průměr byl asi 29 let a byl jsem tam nejmladší ze všech. Mohl jsem se učit od veteránů, kteří mají zkušenosti z Major League. Byl jsem z toho nadšený,“ líčil Chlup.

V týmu se potkal s venezuelským catcherem Juanem Graterolem, který odehrál v MLB čtyři sezony, nebo s vnitřním polařem Curtisem Terrym. „Ten hrál sice jen pár zápasů v Major Legue, ale je to velmi zkušený hráč, který mi pomohl s mentální stranou baseballu,“ vysvětlil Chlup.

Díky povedené sezoně má teď jisté, že sen o profesionálním baseballu bude žít dál. Tým z Lake Country mu nabídl místo i pro další sezonu. Chlup ale vyčkává a pokukuje i po slavné Major League Baseball. V ní zatím žádný Čech nehrál, nejblíž se dostal catcher Martin Červenka – před dvěma lety strávil týden u prvního týmu New York Mets, ale do hry se nedostal.

„Už trošku komunikuju s týmy z Major League, ale furt to není nic konkrétního,“ líčí Chlup. „Jak viděli, že mám dobré statistiky, létali se přímo na mě podívat. Jsou pravidla, kdy se týmy můžou bavit s hráči. Začíná to v listopadu, v prosinci. Jsem klidný, protože se můžu vrátit do stejné ligy, kde jsou podmínky fakt skvělé, a kde by mě to bavilo. Nechci na to moc spěchat. Chci se naplno soustředit na mistrovství Evropy, potom možná začít něco řešit.“

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud