Petr Malík
24. února 2023 • 20:16

Přelom v českém ragby! Africký diamant podepsal Tatře, půjde už na Slavii

Autor: Petr Malík
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Mladá Boleslav - Sparta: Oslavy titulu! Kuchta v Priskeho náruči, policie drží fans na tribuně
Mladá Boleslav - Sparta: Čtvrtý gól Kuchty po senzačním Krejčího zpracování! 0:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

Do světa českého ragby dorazila globální hvězda. Funkcionářům ragbistů Tatry Smíchov se podobně neuvěřitelný úlovek podařil. Účastník tokijské olympiády v dresu legendárních Spingboks Branco du Preez se stává pro letošní mistrovskou sezónu posilou týmu. A nastoupí už v sobotu při startu jarní ligy proti Slavii.„Všechny týmy se snažily posílit, ale Branco du Preez je největší hvězdou, která bude hrát českou soutěž,“ říká rozhodně Petr Býma, tiskový mluvčí České ragbyové unie.

„Jednání byla poměrně dlouhá, táhla se od listopadu a jsme rádi, že se nám podařilo takového ragbistu přivést,“ doplňuje sportovní ředitel Tatry Filip Vacek. „Působí zde na turistické vízum, a kromě hraní jej využijeme při trénincích mladé generace.“

Vizitka Branka de Preeze je dechberoucí. 431 reprezentačních zápasů za jihoafrický sedmičkový tým a 1447 získaných bodů.

„Získání hráče jakým je Branco du Preez je v českých podmínkách zázrak. Po tuzemských hřištích ještě nikdo takový neběhal," uvedl kouč Tatry Jan Oswald.

„Když se loni na podzim loučil s reprezentační kariérou, zaznamenala to světová ragbyová média,“ představil novou hvězdu Vacek. „Mnozí ragbisté po skončení sedmičkové kariéry míří hrát patnáctkové ragby a dokáží se prosazovat.“

Kromě du Preeze budou ještě v černém dresu smíchovské Tatry nastupovat jeho krajané Damian Glaus a dlouhodobě v Česku působící Nicolaas Uys. Glaus je stejně jako du Preez posilou na mistrovskou jarní sezónu.

„Děkuji za příležitost, kterou jsem v Tatře Smíchov dostal, snil jsem o angažmá v zahraničí, a to se mi tímto splnilo. O Praze jsem slyšel jako významné turistické destinaci, ale jinak toho o Česku moc nevím,“ uvedl své působení v Praze du Preez.

Tradičnímu ragbyovému týmu bude pomáhat nejen na hřišti, ale i při přípravě talentů. „Chtěl bych pozvednout tým a pomoci mladým hráčům ke zlepšení.“

Branco du Preez i v Praze vzpomínal na jedinečnou atmosféru v týmu Springboks a věří, že podobná atmosféra bude panovat i na Tatře: „Pro mladé je to fyzicky i mentálně náročné dostat se do týmu Springboks, ale potom si celou atmosféru mohou užívat.“

V patnáctkovém ragby by měl du Preez nastupovat na pozici útokové spojky nebo zadáka. „Na těchto pozicích sice máme kvalitní hráče, ale tím se nám ještě konkurence zvýší,“ nastínil cíle Filip Vacek.

Pravý pilíř Damian Glaus má zlepšit sílu roje. „S rojem jsme měli v minulém roce problémy, tak chceme tuto řadu posílit,“ řekl trenér Oswald. „Je to neskutečné a obrovská příležitost pro všechny hráče v týmu trénovat a hrát s takovou osobností, pomůže při trénincích i mladým hráčům,“ vidí pozitiva příchodu velké hvězdy kapitán Tatry Smíchov Karel Berounský.

Premiéra v černém dresu čeká Jihoafričana du Preeze už v sobotu, kdy bude zahájena tuzemská ragbyová extraliga kompletním programem čtyř utkání na stadionu v Praze na Markétě. Tatra Smíchov se postaví městskému rivalovi Slavii, posílené o trio Gruzínců.

„Letošní soutěž bude hodně náročná, neboť poslední dva týmy přímo sestupují a my se chceme bojům o udržení vyhnout,“ má jasno trenér Oswald.

Sportovní manažer Filip Vacek, ale i ostřílený Nicolaas Uys mají cíl jasný: „Titul.“ Sesadit hegemona loňské sezóny z Říčan nebude ovšem jednoduché, pomoci by měl jihoafrický diamant.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud